×
BLUSZCZYK KURDYBANEK- właściwości, działanie, przeciwwskazania. Leksykon ziół

Bluszczyk kurdybanek- co to za zioło?

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederaceae) jest wieloletnią, płożącą, zielną rośliną z fioletowymi kwiatkami. Porasta tereny całej Europy, nie wymaga szczególnych warunków glebowych. Zasiedla lasy mieszane, łąki, pobocza.

Może być rośliną ozdobną, należy go jednak sadzić w miejscach gdzie łatwo kontrolować jego rozrost, gdyż potrafi być bardzo ekspansywny i porosnąć ogród jak chwast, za który jest często uznawany.

Inne nazwy tej rośliny to bluszczyk ziemny, obłożnik.

Surowiec leczniczy stanowi ziele, kwiaty zbieramy w kwietniu, liście można zbierać nawet późnym latem. Suszymy w przewiewnym, zacienionym miejscu. Barwa rośliny po wysuszeniu powinna być szarozielona, a aromat korzenny. Przechowujemy w papierowych torbach.

Substancje aktywne:

Substancje lecznicze zawarte w bluszczyku to między innymi:

  1. garbniki
  2. olejki eteryczne
  3. substancje gorzkie np.:glechomina
  4. saponiny, żywice, oleje mineralne, flawonoidy

Ponadto zawiera wit. C, prowitaminę A, cynk, żelazo, krzem, molibden i wapń.

Bluszczyk kurdybanek – działanie

  • przeciwzapalne
  • ściągające
  • przeciwgorączkowe
  • przeciwkrwotoczne

Bluszczyk kurdybanek - na co pomoże?

Bluszczyk działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Odwary z bluszczyku pomagają łagodzić dolegliwości wątroby i trzustki. Przynosi ulgę przy IBS. Regeneruje wątrobę, zapobiega zaleganiu żółci w woreczku żółciowym i wspomaga pracę trzustki.

Zawarte w bluszczyku kwasy triterpenowe wpływają na regenerację błony śluzowej żołądka, a także poprawiają drożność dróg oddechowych. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne, wspiera rekonwalescencję. Reguluje pracę oskrzeli i płuc. Działa korzystnie przy astmie i kłopotach z oddychaniem. Regularnie stosowany łagodzi stres. Wzmacnia nerwy, poprawia koncentrację i rozjaśnia umysł. To naturalne antidotum na zatrucie organizmu, pomaga pozbyć się substancji toksycznych. Działa moczopędnie, skutecznie oczyszcza organizm, wspomagając jednocześnie leczenie chorób wątroby, kamicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych.

Nasi przodkowie wiedzieli, że dodatek natki kurdybanka poprawia wydzielanie soków żołądkowych i trawienie tłustych mięs, można dodawać go do masła, twarogu, zup, warzyw.

Stefania Korżawska polecała wartościowy syrop z kurdybanka. Mogą pić go anemiczne dzieci, dorośli po ciężkich chorobach, by odzyskać siły życiowe. Kurdybanek to roślina mocarz. Wyciąga z gleby odżywcze soki, zawiera sporo witamin i mikroelementów. Wzmacnia system odpornościowy, chroni przed przeziębieniami i innymi ciężkimi chorobami. Możemy stosować bluszczyk do przemywania oczu, przy delikatnym zapaleniu spojówek, łagodzi swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie. Zmniejsza widoczność cieni pod oczami.

Święta Hildegarda również polecała stosowanie bluszczyku. Można stosować go w leczeniu trądziku, na trudno gojące się rany, oparzenia i inne problemy skórne. Regeneruje naskórek i hamuje krwawienie.

bluszczyk

Ciekawostka:

W wierzeniach ludowych silne było przekonanie o jego nadzwyczajnych właściwościach i czarodziejskiej mocy. Jak głosi legenda Jan III Sobieski spotkał kiedyś kobietę zbierającą ziele bluszczyku i tak mu się spodobało, że zabrał cały zapas na odsiecz wiedeńską. Jego żołnierze pili napar z bluszczyku, a on dodawał im sił i chronił przed chorobami.

Autor: Patrycja Rosicka

Źródła:

  1. Stefania Korżawska-Po zdrowie z ziołami
  2. Łukasz Fiedoruk, Michał Mazik, Marcin Pastwa-Leksykon ziół cz.I
  3. Paweł Zalewski-Atlas ziół i roślin leczniczych 
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł