×
STULISZ LEKARSKI- śpiewacy to lubią! Leksykon ziół

Stulisz lekarski- śpiewacy to lubią!

Dziś chcielibyśmy wam przybliżyć pewną roślinę, którą z pewnością nie raz i nie dwa spotkaliście podczas spacerów na wsi, wśród łąk, pól lub w ogrodzie. To stulisz lekarski (Sisymbrium officinale)- niepozorna roślina, którą warto umieć rozpoznać .

Stulisz lekarski- występowanie

Stulisz lekarski jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny kapustowatych i można go spotkać na ugorach, nieużytkach, w ogrodach, przy kompostach oraz na przydrożach. Rośnie na całym obszarze Polski i jest uważany za pospolity chwast. Jego siedlisko obejmuje także pola, nasypy kolejowe oraz mury. Preferuje gleby bogate w azot. Jak wygląda? Rośnie na wysokość 30- 60 cm, ma sztywną, przeważnie owłosioną i poziomo rozgałęzioną łodygę. Jego kwiaty są drobne o bladożółtej barwie. Kwitnie od maja do października.

Surowiec zielarski

Stulisz lekarski od dawna cieszy się popularnością w tradycyjnym zielarstwie. W dzisiejszych czasach jest szczególnie popularny we Francji. Także włoska firma Nutrileya, której produkty dostępne są w naszych sklepach wykorzystuje tę roślinę w produkowanych przez markę suplementach diety. Stulisz obecny jest także w produkcie naszego rodzimego Herbapolu w Krakowie - “Stulisz tabletki do ssania. Na chrypkę”. Surowcem leczniczym pozyskiwanym z tej rośliny jest ziele (Herba Sisymbrii), które zbierane w czasie kwitnienia i owocowania ma największe stężenie składników czynnych. Główne składniki aktywne tej rośliny to polifenole, flawonoidy i glikozydy.

Właściwości

W dawnej fitoterapii ziele stulisza w formie naparu zażywano przy różnych dolegliwościach, takich jak zapalenie oskrzeli, chrypka, kaszel, przeziębienia, a nawet zapalenie płuc. Uważano, że szczególnie sprawdza się przy suchym i bolesnym kaszlu oraz zaflegmieniu dróg oddechowych. Obecne w roślinie substancje pomagają rozrzedzić śluz i ułatwiają jego usuwanie, co jest szczególnie cenne właśnie podczas infekcji dróg oddechowych.

Ponadto stuliszowi przypisuje się właściwości:

 • delikatnie diuretyczne (może pomóc w usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu, co jest przydatne w przypadku obrzęków i problemów z układem moczowym)
 • przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może pomóc w łagodzeniu bólu mięśniowego, reumatycznego, czy po kontuzjach leczenie stanów zapalnych na skórze (zmielone świeże ziele stulisza można stosować w opatrunkach na skórę w celu przyspieszenia gojenia się trudno gojących się ran i innych problemów skórnych poprawiające funkcje serca
 • obniżające ciśnienie żylne
 • pomocne w problemach skórnych

Postaci preparatów ze stuliszem

Ziele stulisza może być używane do przygotowywania różnych preparatów ziołowych, takich jak:

 • napary
 • nalewki
 • syropy
 • kapsułki lub tabletki (np. produkty firm Nutrileya i Herbapol w Krakowie)
 • składnik herbatek ziołowych

Przeciwwskazania

Mimo potencjalnych korzyści dla zdrowia, stulisz może nie być odpowiedni dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania i środki ostrożności, których należy przestrzegać. Są to:

 • Ciąża i karmienie piersią- kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem stuliszu. Niektóre składniki tej rośliny mogą mieć działanie niepożądane na organizm matki i dziecka.
 • Nadwrażliwość- osoby z nadwrażliwością na składniki zawarte w stuliszu powinny unikać jego stosowania.
 • Interakcje z lekami- stulisz może mieć interakcje z niektórymi lekami. Osoby przyjmujące regularnie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania stuliszu.

Stulisz- śpiewacy to lubią

We Francji stulisz lekarski zwany jest czasem jako "roślina śpiewaków" (fr. "Herbe aux Chantres"). Napar z tej rośliny śpiewacy wykorzystywali przed występami.

Stulisz -środki ostrożności

Stulisz lekarski ma bardzo małe ziarna, co sprawia, że trudno je odróżnić od ziaren zbóż. Może to stanowić problem w uprawach rolniczych. Na szczęście, ta roślina występuje rzadko. Warto jednak zaznaczyć, że stulisz lekarski, będąc członkiem rodziny kapustowatych, stanowi poważne zagrożenie dla innych roślin kapustnych, ponieważ może przenosić typowe dla nich choroby oraz szkodniki.

Pamiętajmy też, że nasiona stulisza zawierają znaczną ilość toksyn, co sprawia, że stanowią one potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Istnieje ryzyko toksyczności zarówno dla ludzi, jak i zwierząt gospodarskich oraz domowych. W roślinie tej występuje glikozyd siarkocyjanianowy, który w większych ilościach może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w obecności stulisza lekarskiego i unikać kontaktu z jego nasionami.

Autorka: A.Warda

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł