×

Zioła na woreczek żółciowy: kompleksowy przewodnik po ziołach wspierających zdrowie pęcherzyka żółciowego

Woreczek żółciowy to potoczna nazwa pęcherzyka żółciowego czyli narządu o wymiarach około 2-3 cm szerokości i 6-7 cm długości, mającego kształt gruszki. Znajduje się on poniżej wątroby. Co w sytuacjach kiedy pojawiają sie problemy z pęcherzykiem żółciowym? Czy są zioła na woreczek żółciowy? Przeczytaj nasz artykuł!

Przeczytaj na naszym blogu
Zioła na woreczek żółciowy: kompleksowy przewodnik po ziołach wspierających zdrowie pęcherzyka żółciowego

ZIOŁA NA WORECZEK ŻÓŁCIOWY - co warto wiedzieć?

Woreczek żółciowy pełni ważną rolę w pracy całego organizmu. Niewątpliwie dolegliwości z jego strony bywają bardzo bolesne. Pęcherzyk żółciowy jest zlokalizowany pod wątrobą i właśnie w nim magazynowana jest żółć, którą produkuje wątroba. Dzięki prawidłowej pracy woreczka żółciowego trawienie przebiega właściwie. Otóż wynika to z faktu, że żółć magazynowana w woreczku jest uwalniana do dwunastnicy. Żółć bierze też udział w procesie trawienia tłuszczów. Rzeczywiście dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego mogą być nie tylko bolesne, ale mogą być też sygnałem poważnych chorób. Dlatego warto usprawnić jego działanie i tutaj bardzo skuteczne są zioła. Jakie stosować?    

Zioła na pęcherzyk żółciowy - co się sprawdzi? 

Zioła na pęcherzyk żółciowy można stosować w sytuacji, gdy dochodzi do bóli brzucha o różnym natężeniu, przy czym trzeba pamiętać o tym, że zioła mogą być stosowane tylko wtedy, gdy ból jest wynikiem niestrawności, a nie objawem choroby. Jeżeli ból jest wynikiem schorzeń, to wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. W łagodzeniu bóli spowodowanych problemami trawiennymi bardzo dobrze sprawdzają się zioła lecznicze. Jednym z nich jest choćby mięta pieprzowa. Ułatwia ona trawienie, ale też zmniejsza bóle brzucha. Napar z mięty pieprzowej można pić nawet codziennie. Jest on nie tylko skuteczny, ale też bardzo smaczny.

Warto stosować dziurawiec zwyczajny czy też kłącze kurkumy. Zmniejszają one stan zapalny w organizmie, ale też wytwarzanie żółci, która jest tak ważna w procesie trawienia. Dobrym wyborem jest również ostropest plamisty, który nie tylko reguluje trawienie, ale też wpływa na pracę wątroby oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Zaleca się stosowanie naparu z karczocha. Jego liście posiadają działanie żółciopędne. Pamiętajcie o tym, aby sprawdzać, czy dane zioła nie wchodzą w reakcję z zażywanymi przez Was lekarstwami.

Zioła na zapalenie woreczka żółciowego 

Podrażniony woreczek żółciowy czy też stan zapalny bywa bardzo przykrą dolegliwością, dlatego aby zmniejszyć ból warto sięgnąć po zioła na woreczek żółciowy. Można tutaj zastosować gotowe mieszanki ziołowe np. ojca Klimuszko. Można ją stosować profilaktycznie, ale też przy leczeniu kamicy żółciowej czy stanu zapalnego. Warto zwrócić uwagę, że zioła ojca Klimuszki w swoim składzie mają liście mięty pieprzowej, korzeń mniszka lekarskiego, ziele krwawnika, kwiatostan kocanki, glistnik czy ziele rdestu ptasiego. Wszystkie one pozytywnie działają na pęcherzyk żółciowy i wzmacniają jego pracę.    

Jak leczyć kamienie żółciowe bez operacji? 

Kamienie żółciowe zazwyczaj leczy się operacyjnie, jednak stosując odpowiednie napary czy herbatki ziołowe można zmniejszyć ryzyko tej przykrej dolegliwości. Tutaj zaleca się kocankę piaskową, karczoch oraz mniszek lekarski. Rzeczywiście zioła wykazują dużą skuteczność, ale w niezbyt zaawansowanej kamicy żółciowej. Pamiętajcie, aby przed zażyciem skonsultować się z lekarzem, gdyż są zioła, które kolidują z niektórymi lekami. 

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł