×

Czy znasz te zioła i suplementy na stres ?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi żyje ciągłym pośpiechu i napięciu emocjonalnym. Są pod presją i martwią się niepewnością jutra. Okazuje się, że zmagania z codziennymi wyzwaniami oraz brak czasu na odpowiednią ilość odpoczynku i zbilansowaną dietę mogą powodować silny i przewlekły stres. Dowiedz się, jakie dolegliwości i choroby może on wywoływać. Ponadto wyjaśniamy, które zioła i suplementy mogą pomóc w przywróceniu homeostazy i wsparciu organizmu w walce z uciążliwymi objawami, powodowanymi przez liczne stresory.

Przeczytaj na naszym blogu
Czy znasz te zioła i suplementy na stres ?

Naturalne suplementy na depresję i nerwicę : holistyczne podejście do optymalnego samopoczucia psychicznego

W dzisiejszym, pędzącym ciągle do przodu świecie, za którym wciąż próbujemy nadążyć zdrowie psychiczne staje się coraz większym wyzwaniem tak dla jednostek jak i całych grup społecznych. Depresja i nerwica, ci ukryci wrogowie, zdający się atakować coraz częściej i w zaskakujący sposób, zbierają coraz większe żniwa wśród nas. Każdy z nas poszukuje równowagi i szczęścia w życiu - jednak czasem spiętrzenie przykrych lub złych wydarzeń czy inne, niekoniecznie pozytywne czynniki zewnętrzne, sprawiają, że wydaje się to bardzo trudne. Czy wręcz - niemożliwe.

Ale czy tradycyjne metody, takie jak psychoterapia czy leki, są jedynym sposobem na walkę z obniżonym nastrojem, depresją lub nerwicą? Suplementy naturalne, zawierające bardzo często standaryzowane ekstrakty z roślin, zdobywają coraz większą popularność jako wsparcie dla naszego psychicznego dobrostanu. Dlatego, jeżeli borykamy się problemami zdrowia psychicznego i czujemy, że nasze samopoczucie psychiczne jest coraz gorsze - warto, naturalnie oprócz standardowych metod jak psychoterapia czy konsultacja z psychologiem lub psychiatrą - zainteresować się także naturalną suplementacją, która - skonsultowana z lekarzem - być może okaże się dodatkowym wsparciem w naszych codziennych zmaganiach z depresją lub nerwicą.

Popularne suplementy na depresję i nerwicę

Depresja i nerwica stanową istotne wyzwanie zdrowotne i ekonomiczne na całym świecie. Oprócz tradycyjnych metod leczenia, takich jak psychoterapia i leki przeciwdepresyjne, w przypadku pacjentów cierpiących na depresję należy zwrócić uwagę na odpowiednie dostarczenie biofaktorów, takich jak witamina B12, magnez, witamina D i cynk. Ostatnie badania wskazują, ze niedobory witamin lub minerałów, mogą sprzyjać wahaniom czy zaburzeniom nastroju, które pozostawione samym sobie mogą z czasem prowadzić do rozwoju nerwicy lub depresji.

1. Witamina B12 - oprócz dobrze wszystkim znanych objawów niedoboru witaminy B12, takich jak niedokrwistość czy choroby neurologiczne, niedobór witaminy B 12 , jak wykazują najnowsze badania naukowe , może prowadzić do różnych niespecyficznych objawów, takich jak obniżona wydolność, zaburzenia motywacji, wahania nastroju oraz zaburzenia snu i koncentracji, aż do zespołu wypalenia zawodowego czy depresji.

2.Magnez - niedobór magnezu może osłabić odporność na stres i sprzyjać fizycznemu i psychicznemu wyczerpaniu i wypaleniu, co może sprzyjać rozwojowi depresji. Już od lat 70. ubiegłego wieku znane jest działanie magnezu, przeciwko stresowi. Wynika ono z tłumienia osi przysadka- mózg – nadnercza, która jest nadaktywna pod wpływem stresu. Dlatego warto zbadać i kontrolować poziom magnezu w organizmie.

3. Kwasy tłuszczowe omega-3 - znajdujące się w suplementach z olejem rybnym, zostały powiązane z poprawą nastroju i zmniejszeniem objawów depresji. Wszystko to dlatego, że jak pokazują badania naukowe, zmniejszają one stan zapalny w mózgu i wspierają produkcję neurotransmiterów związanych z uczuciem szczęścia.

4. Witamina D - nazywana tradycyjnie już "witaminą słońca", odgrywa także kluczową rolę w regulowaniu naszego nastroju. W miesiącach zimowych, kiedy słońca jest zdecydowanie mniej, występuje tzw. depresja zimowa, która jest silnie uzależniona od spadku poziomu witaminy D w organizmie. Witamina D3 może wpływać na produkcję serotoniny pośrednio poprzez wpływ na receptory serotoninowe i enzymy odpowiedzialne za przekształcanie tryptofanu w serotoninę. Niedobór witaminy D3 może zakłócić ten proces i przyczynić się do obniżenia poziomu serotoniny, co może wpływać na nasze samopoczucie i nastrojowe.

5. Cynk - cynk odgrywa kluczową rolę w produkcji neurotransmiterów, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Jednym z najważniejszych neurotransmiterów związanych z naszym nastrojem jest serotonina. Cynk pomaga w przekształcaniu aminokwasów w serotoninę, co może mieć wpływ na nasze dobre samopoczucie.

Rola naturalnych suplementów w leczeniu depresji i nerwicy

W suplementach naturalnych znajdziemy często ekstrakty ze znanych nam ziół. Niemniej są one standaryzowane, a więc kontrolowane i zawierają w każdej kapsułce suplementu jednolitą zawartości określonych składników aktywnych. Jest to ważna praktyka w przemyśle suplementów, która ma na celu zapewnienie skuteczności i bezpieczeństwa produktów.

Kozłek lekarski - działanie kozłka lekarskiego na depresję jest związane z jego zdolnością do wpływania na poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, które odgrywają istotną rolę w regulacji nastroju. Ekstrakt z korzenia waleriany dostępny jest jako suplement diety w postaci kapsułek, proszku. Może być również spożywany jako herbata. Korzeń kozłka lekarskiego zawiera szereg związków, które pomagają w zasypianiu oraz redukują uczucie lęku, do których należą kwas walerynowy, kwas izowalerynowy oraz różne przeciwutleniacze.

Szafran - to nie tylko bardzo cenna przyprawa, ale także roślinny poprawiacz nastroju. Szafran, był używany przez wieki w celu poprawy trawienia, ulżenia miesiączkom, podniesienia nastroju i stymulowania relaksu. Najnowsze badania z 2013 roku opublikowane w Journal of Integrative Medicine wykazało, że suplementy szafranowe rzeczywiście mogą poprawiać nastrój i mogą redukować objawy zaburzeń o charakterze depresyjnym.

Ashwagandha - to roślina stosowana w ajurwedzie, starożytnej indyjskiej medycynie, która od dawna znana jest ze swoich właściwości przeciwlękowych i przeciwstresowych. Ashwagandha jest uważana za adaptogen, co oznacza, że ​​może pomagać organizmowi w radzeniu sobie ze stresem i adaptacji do trudnych sytuacji. W wyniku tego może pomagać w redukcji niektórych objawów związanych z depresją, takich jak uczucie lęku, napięcia i zmęczenie.

Lawenda - lawenda nie tylko ładnie wygląda i pięknie pachnie, ale od dawna znajduje zastosowanie także w medycynie. Udowodniono wpływ lawendy na układ nerwowy współczulny. Ten układ reguluje procesy fizyczne związane z lękami, takie jak częstość akcji serca, rytm oddychania i wydzielanie hormonów.

Jak wybrać najlepsze dla siebie suplementy na depresję i nerwicę

Jeśli Ty, lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z nerwicą lub depresją, powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem lub psychologiem, aby uzyskać odpowiednią dla siebie pomoc. Leczenie depresji to długotrwały proces, który może obejmować różne podejścia, ale jednym z kluczowych elementów jest psychoterapia. Suplementy naturalne mogą być jedynie wsparciem w leczeniu depresji i nerwicy, jeżeli lekarz prowadzący osobę cierpiącą na depresje lub nerwicę, po odpowiednich badaniach, włączy je do terapii.

Profesjonalna ocena i terapia przeprowadzana przez wykwalifikowanego terapeutę mogą pomóc pacjentowi zrozumieć źródła swoich problemów emocjonalnych, zmierzyć się z negatywnymi myślami i uczuciami oraz rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z nimi. Psychoterapeuci wykorzystują różnorodne techniki, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna czy terapia poznawcza, aby pomóc pacjentowi w przezwyciężeniu depresji czy nerwicy. To miejsce, gdzie pacjent może bezpiecznie wyrażać swoje uczucia, zrozumieć mechanizmy myślowe, które przyczyniają się do depresji, i pracować nad zmianami, które poprawią jego samopoczucie.

Choć suplementy mogą przynosić ulgę w uczuciu niepokoju i problemach z obniżeniem nastroju , nie powinny one zastępować profesjonalnej opieki w przypadku depresji czy nerwicy. To psychoterapia i ewentualnie inne formy leczenia, które zostały naukowo udowodnione jako skuteczne, odgrywają kluczową rolę w leczeniu tych chorób Dlatego też, w przypadku depresji i depresji, warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby uzyskać właściwą opiekę i wsparcie. A suplementację naturalną potraktować jako ewentualne wsparcie w procesie zdrowienia po konsultacji ze specjalistą.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł