Sklep Zielarski online - Wysokiej jakości zioła i suplementy
Fiołek trójbarwny
6 produktówWIOSENNY DETOX herbatka liofilizowana 25g Dary Natury
BRATEK herbatka w fixie HERBAPOL 20 saszetek
Ziele FIOŁKA TROJBARWNEGO (BRATEK) zioła sypkie FLOS
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor), należący do rodziny Violaceae, to roślina jednoroczna lub dwuletnia, osiągająca wysokość do 40 cm. Charakteryzuje się podłużnie jajowatymi lub lancetowatymi liśćmi, często ząbkowanymi na brzegach. Jej kwiaty składają się z 5 płatków: górne są fioletowe, boczne żółtawe, a dolny posiada żółtą plamę i ostrogę. Roślina ta jest pospolita i występuje na łąkach, ugorach, przydrożach oraz na wzgórzach. Kwitnie od kwietnia do października.
Zawiera saponiny, flawonoidy (takie jak rutozyd, kwercetyna), antocyjany (m.in. wiolaninę), karotenoidy, śluz, cukrowce, sole mineralne, kwas askorbinowy, salicylan metylowy, olejek eteryczny, garbniki i alkaloidy.
Roślinę można zbierać ze stanu naturalnego lub uprawiać w ogródku. Nasiona wysiewa się latem. Ziele zbiera się kilkakrotnie w ciągu roku w okresie kwitnienia i suszy w zacienionym miejscu.
Fiołek trójbarwny posiada szereg właściwości leczniczych, w tym moczopędne, wykrztuśne, napotne, żółciopędne, odtruwające, przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Reguluje wypróżnienia, przemianę materii, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz wykazuje synergizm z witaminą C.
Jest stosowany w leczeniu zaburzeń oddawania moczu, skąpomoczu, stanów zapalnych dróg moczowych, kamicy moczowej i żółciowej, choroby wrzodowej, zaburzeń trawienia, zaparć, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, otyłości, chorób zakaźnych i skórnych, przeziębień, nieżytów układu oddechowego, kaszlu, nadciśnienia, reumatyzmu, gorączki, zapalenia spojówek, siatkówki i naczyniówki oraz chorób alergicznych i zatrucia.
Formy stosowania: Napar można przygotować z 2 łyżek ziela zalewając je 2 szklankami wrzącej wody, odstawić na 20 minut i przecedzić. Zaleca się picie 3-4 razy dziennie po 150 ml. Można także stosować ziele fiołka trójbarwnego zewnętrznie w postaci płukanek lub kompresów.
Nie zaleca się stosowania przy zaawansowanej miażdżycy, wielopłytkowości oraz zakrzepicy pourazowej. Fiołek trójbarwny wykazuje również działanie kosmetyczne, szczególnie w pielęgnacji skóry i włosów. Może być również stosowany według receptur medycyny ludowej jako środek przeciwpadaczkowy.
Fiołek trójbarwny wykazuje szerokie spektrum działania fitoterapeutycznego, co czyni go cennym składnikiem naturalnych terapii wspomagających. Jednakże, zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek ziół, szczególnie w przypadku istniejących schorzeń lub przyjmowania innych leków.
Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!
Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00