×

Dąb (Quercus). Leksykon ziół

Dąb, drzewo z rodziny bukowatych, jest jednym z najbardziej charakterystycznych drzew w naszym kraju. Spośród 200 znanych gatunków, w Polsce najczęściej spotyka się dąb szypułkowy (Quercus robur), dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) i dąb czerwony (Quercus rubra).

Posiada rozłożysty pokrój i potrafi mierzyć ponad 30 m. Liście, w zależności od gatunku, zrzucane na zimę, przeważnie wrębne i klapowane (dąb szypułkowy i czerwony). Roślina jednopienna, wiatropylna. Owocami są żołędzie, beczułkowate, osadzone pojedynczo w miseczkach gęsto pokrytych łuskami. Żołędzie mogą być osadzone na szypułkach o długości do 8cm (dąb szypułkowy Quercus robur) lub na bardzo krótkiej szypułce, niemal bezpośrednio na gałęzi (dąb bezszypułkowy Quercus petraera).

Przeczytaj na naszym blogu
Dąb (Quercus). Leksykon ziół

Tradycja hydroterapii i kąpieli ziołowych

Hydroterapia, czyli leczenie za pomocą wody, ma swoje korzenie jeszcze w starożytności. Tak w starożytnej Grecji jak i Rzymie woda uważana była za źródło zdrowia i witalności. Ciężkie czasy dla hydroterapii nastały wraz z nadejściem średniowiecza, niemniej w 18 i 19 wieku - ludzie na nowo zaczęli odkrywać dobrodziejstwa płynące z kąpieli.

Za pioniera hydroterapii uważa się Vincenta Priessnitza (1799-1851) - austriackiego rolnika, który opracował wiele metod leczenia za pomocą wody, takich jak okłady, kąpiele i iniekcje wodne i stosował je z sukcesami w swoim sanatorium w Grafenbergu. Do rozwoju hydroterapii przyczynił się także Sebastian Kneipp (1821-1897) - niemiecki kapłan i propagator naturalnych metod leczenia. Kneipp uważał kąpiele ziołowe za ważną część swoich terapii i opracował wiele autorskich receptur na kąpiele ziołowe, które opierały się na dobroczynnych właściwościach ziół, takich jak rumianek, lawenda, mięta pieprzowa, tymianek czy rozmaryn. Stosowanie kąpieli ziołowych w leczeniu miało na celu pobudzenie przepływu krwi, łagodzenie bólu, regenerację organizmu, a także poprawę samopoczucia i równowagi psychicznej.

Co to jest kąpiel ziołowa

Kąpiel ziołowa stanowi rodzaj kąpieli, podczas której do wody wprowadza się wyciągi z ziół bądź olejki eteryczne otrzymywane z określonych gatunków roślin leczniczych. Zioła stosowane w tego rodzaju kąpielach wykazują szereg właściwości, takich jak działanie uspokajające, relaksujące, przeciwbólowe, przeciwzapalne czy pobudzające. Badania naukowe sugerują, że kąpiele ziołowe mogą przyczynić się do łagodzenia różnorodnych dolegliwości, takich jak stres, bóle mięśni, problemy z krążeniem czy schorzenia skóry. Wpływ kąpieli ziołowej na organizm jest zróżnicowany i zależy od użytych roślin zielarskich, niemniej w wielu przypadkach może prowadzić do poprawy samopoczucia, odprężenia i regeneracji organizmu.

Jak samodzielne przygotować kąpiel ziołową w domu

Nie musisz wyjeżdżać do spa, aby poddawać się zabiegom wellnes czy hydroterapii. Kojącą kąpielą z ziołami można cieszyć się także we własnej wannie. Ciepło wody rozluźnia mięśnie i pozwala ulatniać się olejkom eterycznym z pachnących ziół, które są absorbowane przez drogi oddechowe i przenikają przez skórę do krwiobiegu. To sprawia, że kąpiele ziołowe mogą być naprawdę skuteczne w pierwszych walkach z przeziębieniem, bólami mięśni czy zmęczeniem organizmu.

Oto jak przygotować kąpiel z ziół:

  1. Doprowadź do wrzenia jeden litr wody, a następnie nieco ostudź.
  2. Zalej wybrane zioła i przykryj, pozostawiając na 10 minut, aby naciągnęły.
  3. Napełnij wannę ciepłą wodą (najlepiej taką o temperaturze między 38 a 40 stopni Celsjusza ponieważ wówczas substancje czynne najlepiej się uwalniają).
  4. Przecedź napar ziołowy, ewentualnie dodaj olejki eteryczne według uznania i wlej do wody w wannie.
  5. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut i najlepiej jest ją wykonać przed snem.
  6. Innym sposobem na przygotowanie kąpieli jest przygotowanie woreczka na zioła, napełnienie go suszonymi lub świeżymi ziołami i wrzucenie do wanny w chwili napełniania jej wodą. Także w tym przypadku czekamy z kąpielą około 5-7 minut, aby zioła miały szanse naciągnąć i wysycić naszą kąpiel dobroczynnymi substancjami.
  7. Każdorazowo po kąpieli ( zwłaszcza , kiedy stosujemy ją w walce z przeziębieniem czy chorobą ) polecamy wypicie filiżanki herbaty ziołowej oraz ubranie choć na 15 minut ciepłych skarpetek co przedłuży efekt rozgrzewający kąpieli.

Jakie zioła na jakie dolegliwości warto zastosować w kąpielach ziołowych

W naszej zielarni znajdziesz wiele ziół oraz olejków eterycznych, które możesz wykorzystać w przygotowaniu kąpieli ziołowych. W ofercie naszego sklepu zielarskiego mamy także oczywiście gotowe mieszanki ziołowe, które przeznaczone są na konkretne schorzenia lub dolegliwości np. mieszanka ziół do kąpieli na pasożyty czy też ziołowe nasiadówki.

Zioła, które możemy zastosować przy konkretnych problemach takich jak przeziębienie, stres czy bóle stawów to na pewno:

  1. Rumianek - działanie kąpieli rumiankowej: uspokajające, przeciwbólowe, rozkurczowe. Zastosowanie: astma, gojenie ran, stres, grypa. Kąpiel rumiankowa może wpłynąć na odprężenie mięśni oraz poprawę nastroju. Rumianek działa łagodząco na układ pokarmowy. Wchłanianie się składników rumianku przez skórę podczas kąpieli może przyczynić się do poprawy trawienia i łagodzenia objawów niestrawności.
  2. Melisa -działanie kąpieli z melisy: uspokajające, łagodzące lęk, relaksujące. Zastosowanie: niepokój wewnętrzny, zaburzenia snu. Kąpiel z melisą przed snem może sprzyjać głębszemu i bardziej wyciszającemu odpoczynkowi.
  3. Lawenda - działanie kąpieli lawendowej : odstresowujące, relaksujące, uspokajające, przeciwzapalne. Zastosowanie: stres, problemy ze snem, niepokój wewnętrzny, przeziębienie. Kąpiel z lawendą może wpłynąć na odprężenie mięśni oraz poprawę nastroju.
  4. Majeranek - działanie kąpieli majerankowej : rozkurczowe, potne, uspokajające. Zastosowanie: wspomaganie zdrowia układu oddechowego, dolegliwości trawienne, migrena.Wdychanie pary w trakcie kąpieli z majerankiem może pomóc w oczyszczeniu dróg oddechowych i złagodzeniu pierwszych objawów kataru czy kaszlu. Wchłanianie się składników majeranku przez skórę podczas kąpieli może pomóc w łagodzeniu problemów żołądkowych.
  5. Rozmaryn - działanie kąpieli rozmarynowej : pobudzające, przeciwzapalne. Zastosowanie: stres, problemy z krążeniem, wyczerpanie. Kąpiel z rozmarynem może pomóc w redukcji uczucia zmęczenia i apatii.
  6. Szałwia - działanie kąpieli z szałwii : przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Zastosowanie: bóle stawów i mięśni, przeziębienie. Kąpiel z szałwią może być szczególnie korzystna po intensywnym wysiłku fizycznym lub przy przewlekłych dolegliwościach bólowych, a także w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik czy łuszczyca.
  7. Mięta - działanie relaksujące, odprężające, uspokajające, dotleniające mięśnie i tkanki skórne. Zastosowanie: stres, ból mięśni, problemy z krążeniem. Kąpiel z miętą może być szczególnie korzystna w chwilach zmęczenia, gdy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii.
  8. Glistnik jaskółcze ziele - działanie łagodzące i kojące na skórę. Zastosowanie : stany zapalne skóry, podrażnienia skóry, nerwowość. Kąpiel z glistnikiem jaskółcze ziele może być szczególnie polecana przy objawach problemów skórnych, ale także w celu redukcji stresu i  relaksacji. 
  9. Mydlnica lekarska - łagodzi podrażnienia skórne, pomaga w oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń ( zawiera naturalne saponiny ) Zastosowanie : egzema, łuszczyca, problemy skórne. Kąpiel z mydlnicą lekarską jest polecana w celu pobudzenia krążenia limfy, oczyszczenia organizmu i skóry.
  10. Huba brzozowa - ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, nawilżające. Zastosowanie : w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry, utrzymaniu zdrowej kondycji skóry. Kąpiel z hubą brzozową pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry.  

Jakie zioła warto zastosować w upiększających kąpielach ziołowych

Oprócz powyższych ziół do stosowania na konkretne dolegliwości, zioła możemy także stosować w kąpielach upiększających bądź działających odżywczo czy też regeneracyjnie na naszą skórę. W przypadku skóry suchej, zaleca się , aby kąpiel odbywała się w temperaturze max. 37 - 39 stopni Celsjusza. Poniżej kilka polecanych ziół do kąpieli przy problemach z cellulitem i suchą skórą, potrzebującą nawilżenia:

  • Arnika górska - działanie kąpieli z arniką górską : przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne. Zastosowanie: cellulit i „pajączki”
  • Skrzyp polny - działanie kąpieli ze skrzypem pilnym : przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne. Zastosowanie: cellulit i "pajączki”
  • Lipa drobnolistna - działanie kąpieli z lipą: osłaniające, nawilżające, przeciwzapalne. Zastosowanie: skóra sucha i stany zapalne.

Do wszystkich kąpieli warto zawsze także dodać parę kropli olejków eterycznych takich jak chociażby olejek geraniowy (wzmocni działanie przeciwcelullitowe), olejek neroli (wzmocni naczynia krwionośne), olejek różany (ma działanie odmładzające), olejek eukaliptusowy (na przeziębienie) czy olejek tymiankowy (na przeziębienie). Pamiętaj o tym, że nie należy dodawać olejków bezpośrednio do samej kąpieli. Przed ich zastosowaniem należy je najpierw zawsze rozpuścić albo w oleju bazowym (oleje bazowe to np. olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, makadamia, arganowy, jojoba, olej z wiesiołka, olej z pestek śliwek), albo w kilku kroplach płynu do kąpieli.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł