×

Zioła na refluks: naturalne i skuteczne metody łagodzenia dolegliwości żołądkowych

Zioła na refluks: naturalne i skuteczne metody łagodzenia dolegliwości żołądkowych

Zioła od zawsze pomagały w leczeniu tak ciała jak i ducha, ale zdaje się, że na jakiś czas udało nam się o tym zapomnieć. Czas powrócić do ziół i odkryć na nowo ich właściwości, które mogą być także bardzo pomocne przy problemach z refluksem.

Refluks żołądkowo-przełykowy to powszechny problem zdrowotny, który może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak zgaga, ból w klatce piersiowej czy trudności w połykaniu. Wiele osób szuka naturalnych metod łagodzenia tych dolegliwości, a jednym z takich rozwiązań są skuteczne rozwiązania ziołowe na refluks. W tym artykule omówimy, jakie zioła mogą pomóc w walce z refluksem, jak je stosować oraz jakie inne zmiany w diecie i stylu życia mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia.

Przeczytaj na naszym blogu
Zioła na refluks: naturalne i skuteczne metody łagodzenia dolegliwości żołądkowych
BLUSZCZYK KURDYBANEK- właściwości, działanie, przeciwwskazania. Leksykon ziół

BLUSZCZYK KURDYBANEK- właściwości, działanie, przeciwwskazania. Leksykon ziół

Inne nazwy tej rośliny to bluszczyk ziemny, obłożnik. Surowiec leczniczy stanowi ziele, kwiaty zbieramy w kwietniu, liście można zbierać nawet późnym latem. Suszymy w przewiewnym, zacienionym miejscu. Barwa rośliny po wysuszeniu powinna być szarozielona, a aromat korzenny.

Przeczytaj na naszym blogu

Herbaty na trawienie, klucz do szczęścia i zdrowia Twojego układu pokarmowego

Proces trawienia zaczyna się tak naprawdę już w jamie ustnej i jest bardzo skomplikowany. Pokarm, zmieszany ze śliną, trafia do żołądka, gdzie następnie enzymy i kwasy go trawią. Trzustka i wątroba wydzielają soki trawienne zawierające enzymy. Wątroba produkuje żółć, uwalnianą z pęcherzyka żółciowego, która pomaga trawić tłuszcze. Wydzieliny trzustki trawią białka i węglowodany. Po trawieniu, składniki odżywcze przechodzą do krwi. Pozostałości pokarmowe przechodzą przez jelito grube i odbyt, kończąc proces trawienia.

Jednym z wypróbowanych i naturalnych sposobów wsparcia zdrowia trawiennego jest spożycie herbat na trawienie, czyli herbat ziołowych dedykowanych problemom z układem trawiennym. Te specjalnie przygotowane mieszanki ziół oferują mnóstwo korzyści, począwszy od łagodzenia dolegliwości, aż po promowanie regularności. Klasykami wśród tych roślin są koper włoski, anyż i kminek, które od dawna są stosowane w tradycyjnych metodach leczenia trawiennych problemów. Ostatnie badania wskazują także na dobroczynne działanie bylicy piołunu na układ trawienny dzięki zawartości dużej ilości pektyn, antyoksydantów i garbników.

Rodzaje ziół stosowanych w herbatach na trawienie

W medycynie naturalnej istnieje wiele roślin, których składniki aktywne działają stymulująco na trawienie, zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak uczucie pełności lub wzdęcia, lub poprawiają trawienie tłuszczów. Wśród najczęściej i powszechnie stosowanych ziół znajdują się mięta pieprzowa, imbir, rumianek, koper włoski i mniszek lekarski. Te zioła mają bogatą historię tradycyjnego stosowania w różnych kulturach do łagodzenia dolegliwości trawiennych. Współczesne badania wykazały, że zioła te mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń trawiennych i poprawie ogólnego komfortu żołądkowego.

Najlepsze herbaty na trawienie - zadbaj o komfort brzucha dzięki ziołom

Herbaty ziołowe mogą być skutecznym wsparciem dla układu trawiennego. Skuteczność herbat na trawienie w promowaniu zdrowia trawiennego jest wspierana rosnącymi badaniami naukowymi i dowodami klinicznymi. Badania wykazały korzystne efekty poszczególnych ziół stosowanych w herbatach na trawienie na różne aspekty trawienia, w tym motorykę żołądka, wydzielanie enzymów trawiennych i regulację mikroflory jelitowej. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały obiecujące wyniki w łagodzeniu objawów zaburzeń przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), dyspepsja ( niestrawność ) i zgaga.

Herbata z rumianku na lepszą perystaltykę jelit.

Rumianek jest znany ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych. Herbatka z rumianku może pomóc w redukcji bólów brzucha, niestrawności oraz wzmocnić proces trawienia. Herbata z mięty tradycyjnie na lepsze trawienie. Mięta zawiera olejki eteryczne, takie jak mentol, które mają właściwości łagodzące i rozluźniające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Działanie to może pomagać w łagodzeniu bólu brzucha, wzdęć oraz niestrawności.

Herbata z mięty jest powszechnie stosowana jako środek wspomagający trawienie.

Napar z mięty może być przyjemny w spożyciu i pomaga w relaksacji mięśni przewodu pokarmowego, co ułatwia proces trawienia i zmniejsza dolegliwości związane z układem pokarmowym Herbata z ziela macierzanki piaskowej na nieżyt przewodu pokarmowego. Ze względu na obecność w zielu związków goryczkowych , macierzanka pobudza wydzielanie soku żołądkowego poprawiając znacząco trawienie oraz usuwając nadmierną fermentacje i wzdęcia. Pomaga przy bólach brzucha oraz kolkach.

Herbata z krwawnika pospolitego na lepsze trawienie.

Krwawnik może pomóc w łagodzeniu niestrawności, wzdęć oraz innych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Badania naukowe potwierdzają, że ziele krwawnika może działać rozkurczająco na mięśnie gładkie oraz wpływać na motorykę żołądka, stymulując jego opróżnianie i skutecznie zwalczając niestrawność.

Herbata z mniszka lekarskiego na uspokojenie przewodu pokarmowego.

W medycynie tradycyjnej mniszek lekarski był stosowany głównie do leczenia dolegliwości trawiennych , problemów z przepływem żółci czy wspomagania pracy wątroby i nerek. Mniszek lekarski zawiera naturalne związki roślinne, takie jak inulina, które mają właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Te właściwości mogą pomagać w procesie trawienia, poprzez stymulowanie produkcji żółci przez wątrobę i ułatwianie trawienia tłuszczów.

Herbata z bzu czarnego na łagodzenie dolegliwości trawiennych.

Kwiaty bzu czarnego zawierają naturalne związki roślinne, takie jak flawonoidy i garbniki, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Te właściwości mogą pomagać w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, takich jak niestrawność, wzdęcia i gazy. Dodatkowo, herbata z bzu czarnego może działać łagodząco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, wspomagając proces trawienia i poprawiając ogólną kondycję układu trawiennego.

Herbata z korzenia arcydzięgla wspomaga proces trawienia.

Arcydzięgiel jest rośliną znana ze swoich właściwości leczniczych, w tym ze swojego potencjalnego wpływu na układ trawienny. Arcydzięgiel zawiera związki roślinne, znane jako gorycze, które są odpowiedzialne za jego charakterystyczny gorzki smak. Te gorycze mogą stymulować receptory goryczy w jamie ustnej, co z kolei może pobudzić wydzielanie soków trawiennych i wspomóc proces trawienia.

Herbata z liści lub korzeni drapacza lekarskiego na niestrawność.

Drapacz lekarski znany również jako szczawik zajęczy, jest rośliną znaną ze swojego dobrego wpływu na układ trawienny. Roślina ta zawiera naturalne związki roślinne, w tym kwasy organiczne i garbniki, które mogą mieć właściwości wspierające trawienie. Szczawik zajęczy jest czasami stosowany w medycynie ludowej jako środek łagodzący dolegliwości trawiennych, takich jak niestrawność, wzdęcia czy zgaga.

Czy warto stosować herbaty na trawienie?

Popijanie herbat na poprawę trawienia może być korzystne dla wielu osób, zwłaszcza gdy dolegliwości trawienne są łagodne i sporadyczne. Zioła mogą zawierać naturalne składniki roślinne, które mają właściwości łagodzące i wspomagające trawienie, co może pomóc w złagodzeniu dolegliwości takich jak niestrawność, wzdęcia czy zgaga. W codziennej rutynie, warto także wspomagać się przyprawami ziołowymi, które usprawnią procesy trawienia a co za tym idzie także wchłaniania substancji odżywczych. Mogą być to zioła jednorodne jak np. bazylia, cząber, strąki kardamonu, owoc kminku, owoc kopru, lubczyk, oregano czy majeranek. Mogą być to także specjalne mieszanki ziołowe przygotowane według recepty znanych zielarzy lub bazujące na tradycyjnych przepisach.

Warto pamiętać, że zioła mogą być skuteczne jako dodatek do zdrowej diety i stylu życia, ale nie powinny zastępować koniecznych interwencji medycznych w przypadku poważnych schorzeń trawiennych. W przypadku silnych i przewlekłych dolegliwości trawiennych zawsze należy szukać porady medycznej od wykwalifikowanego specjalisty lub lekarza.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł