×

Zioła na biegunkę i zaparcia - poznaj najskuteczniejsze zioła na problemy trawienno - wydalnicze

Problemy układu trawienne - wydalniczego, takie jak biegunki i zaparcia, mogą zakłócać naszą codzienność i sprawiać dyskomfort. Przyjmuje się, że normą jest wypróżnianie się od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu.

Biegunka - jak wiemy - charakteryzuje się częstym występowaniem luźnych lub wodnistych stolców, często towarzyszą jej także bóle brzucha. Z kolei zaparcia to rzadkie wypróżnienia, trudności w wydaleniu stolca , ale także uczucie niepełnego wypróżnienia. Nagłe, krótkie okresowo zaparcia mogą być uciążliwe i bolesne. Natomiast przewlekłe zaparcie to więcej niż zwyczajny, przejściowy problem zdrowotny. Osoby dotknięte przewlekłym zaparciem często odczuwają cierpienie, które ogranicza jakość ich życia. Szacuje się, że po 84 roku życia problem z zaparciami dotyka około 26 procent mężczyzn i 34 procent kobiet.

Pomimo dostępności różnych konwencjonalnych metod leczenia, wielu ludzi zwraca się ku ziołowym rozwiązaniom, aby naturalnym i holistycznym podejściem rozwiązać swoje problemy z biegunką lub zaparciem. Zanurzmy się więc w świat ziołowych środków leczniczych, aby dowiedzieć się, jakie zioła konkretnie mogą skutecznie zwalczać biegunki i zaparcia.

Rola ziół w zachowania zdrowia - życie bez biegunek i zaparć 

Zioła używane są od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze, a wiele z nich udowodniło - także podczas współczesnych badań - swoją skuteczność w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, w tym problemów trawiennych. Zioła mogą być naprawdę skutecznym sposobem na łagodzenie objawów biegunki lub zatwardzenia ponieważ oferują w pełni naturalną alternatywę dla rozwiązań farmaceutycznych, często charakteryzując się mniejszą liczbą skutków ubocznych. Pamiętaj jednak, aby przed wdrożeniem terapii ziołowej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Najlepsze zioła na biegunkę

Mamy do wyboru sporo ziół, które słyną ze skutecznego łagodzenia biegunek. Bez względu na to, czy chodzi o łagodzenie stanów zapalnych czy redukowanie podrażnienia jelit, poniższe zioła mogą pomóc rozwiązać Twoje problemy.

Mięta pieprzowa - mięta pieprzowa ma właściwości antyspazmatyczne, które pomagają uspokoić jelita i zmniejszyć biegunkę. Możesz ją spożywać jako herbatkę.

Imbir - jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwwymiotnych. Pomaga w łagodzeniu biegunki i redukcji nudności.

Kora dębu - ma właściwości ściągające, co może pomóc w zatrzymaniu biegunki. Jednak jej stosowanie powinno być krótkotrwałe.

Jarzębina - niektóre badania sugerują, że jarzębina może mieć właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych jelit, które mogą być przyczyną biegunek.

Popularne zioła na zaparcia

Zaparcia mogą być bardzo uciążliwe i mogą mieć negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, dlatego warto zbadać i zdiagnozować problem, który leży u źródła zaparć i starać się zrobić wszystko, aby poprawić regularność wypróżnień. Od promowania regularnych wypróżnień po złagodzenie twardych stolców- poniżej przedstawione zioła oferują naturalne rozwiązanie na ulgę w przypadku zaparć.

Szałwia - jest znana z właściwości łagodzących zaparcia. Możesz przygotować herbatę ze szałwii lub dodawać ją do potraw.

Kruszyna - stymuluje funkcję jelit. Zawiera pewne antranoidy, ale działa łagodniej niż inne leki zawierające antranoidy. Jest szczególnie odpowiednia, gdy pożądany jest miękki stolec, na przykład przy hemoroidach lub bolesnych naderwaniach skóry lub błony śluzowej odbytu (analfissuren).

Liść senesu - jest silnym środkiem przeczyszczającym i może pomóc w złagodzeniu zatwardzenia. Składniki odpowiedzialne za efekt przeczyszczający nazywają się sennozydami i należą do grupy substancji zwanej antranoidami. Zostają one aktywowane dopiero w jelitach, przyspieszają perystaltykę jelit i poprzez zwiększone wydzielanie płynów wspomagają proces wydalania. Senes ułatwia również przechodzenie kału przy hemoroidach i szczelinach odbytu. Nie zaleca się długotrwałego stosowania senesu.

Babka płesznik: ma właściwości śluzowe, które mogą pomóc w łagodzeniu zatwardzenia poprzez zmiękczenie kału.

Siemię lniane - jest bogate w błonnik, który może pomóc w regulowaniu przewodu pokarmowego i łagodzeniu zatwardzenia. Warto dodać go do codziennej diety.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł