×

Zioła na tarczyce - po jakie mieszanki roślin warto sięgnąć?

Niedoczynność tarczycy jak i Hashimoto to bardzo częste schorzenia. Niedostateczne wytwarzanie hormonów przyczynia się do wielu dolegliwości, wśród których można wymienić przewlekłe uczucie zmęczenia, ospałość, uczucie zimna niezwiązane z temperaturą, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją, zaburzenia lękowe, spowolnienie perystaltyki jelit, niestrawność i zaparcia, a ponadto wzrost masy ciała i zachrypnięty głos.

Hashimoto jest z kolei chorobą autoimmunologiczną, która może prowadzić do niedoczynności tarczycy. W wyniku tej choroby produkowane są przeciwciała zwalczające gruczoł tarczycy. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu diety przeciwzapalnej. Pomocne mogą być też zioła na Hashiomoto i niedoczynność tarczycy. 

Zioła na niedoczynność tarczycy - po które warto sięgnąć? 

Często stosowanym ziołem na niedoczynność tarczycy jest morszczyn pęcherzykowaty zawierający spore ilości jodu. To właśnie niedobory jodu w dużej mierze odpowiadają za niedoczynność tarczycy. Trzeba jednak wiedzieć, że spożywanie jodu w tej postaci może być szkodliwe, gdy w diecie stosuje się dużo soli jodowanej. Dlatego sięganie po zioła zawierające duże dawki jodu należy skonsultować z lekarzem. Po jakie zioła na niedoczynność tarczycy warto zatem sięgnąć? Skuteczne działanie adaptogenne wykazuje gotu kola i może łagodzić tzw. "zamglenie mózgu" często zgłaszane przez osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy. Poprawia funkcje poznawcze, ale samo w sobie nie wystarczy na niedoczynność tarczycy. Reishi grzyb poprawia czynność krążenia, a Cordyceps pomaga w walce ze zmęczeniem i przy wrażliwości insulinowej. Jednak żaden z nich nie poprawia markerów tarczycowych. Obciążenie tarczycy wpływa często na inne układy hormonalne, choćby funkcjonowanie nadnerczy i produkcję kortyzolu. Można ją redukować wprowadzając do diety lukrecję. Podwyższony poziom przeciwciał obserwowany w laboratoriach może obniżyć za to czarnuszka.

Jeżeli zastanawiacie się jakie zioła na Hashimoto będą skuteczne, to jest to właśnie czarnuszka. Wykazano, że może pomóc obniżyć poziom TSH i podnieść poziom T3. Ponadto pomaga zmniejszyć przyrost masy ciała często obserwowany u chorych na niedoczynność tarczycy.                     

Dlaczego warto stosować zioła na niedoczynność tarczycy? 

Czarnuszka to świetny, naturalny sposób leczenia niedoczynności tarczycy, jednak sama w sobie nie wystarcza. Regularne badania i obrazowanie tarczycy są bardzo ważne. Zioła mogą wspomagać leczenie niedoczynności tarczycy. Można stosować je w połączeniu z lekami po konsultacji z lekarzem. Same w sobie nie wyleczą niedoczynności, ale mogą niwelować przykre objawy z nią związane. Dotyczy to zarówno stanów chronicznego zmęczenia, mgły mózgowej, jak i przyrostu masy ciała. Także przy suplementacji selenu i jodu należy skonsultować się ze specjalistą.

W skład mieszanki ziołowej na niedoczynność tarczycy mogą wchodzić takie zioła jak: ziele rdestu ptasiego, owoc róży, owoc jarzębiny, kora dębu, liść pokrzywy, liść orzecha włoskiego, korzeń kozłka, lukrecji czy też porost islandzki. Taka mieszanka ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, czy też spazmolityczne. Na Hashimoto warto sięgać po surowce bogate w krzemionkę, które działają odbudowująco na tarczycę. Należą do nich rdest ptasi, skrzyp polny, poziewnik przetacznik, a także pokrzywa.         

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł