×

Maca - roślina, która dodaje energii 

Maca (maka), znana również jako Lepidium meyenii, to roślina o niezwykłych właściwościach, która rośnie na peruwiańskim płaskowyżu Junin, na imponujących wysokościach od 3500 do 4400 metrów nad poziomem morza. Ta wyjątkowa roślina, adaptogen o wielu zdrowotnych korzyściach, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie.

Maca – skarb Andów i peruwiański żeń-szeń

Maca ma długą historię użytkowania w regionie Andów, sięgającą co najmniej 5000 lat wstecz. Jej uprawa datowana jest na okres między 1300 a 2000 rokiem. Ta roślina przypomina wyglądem rzodkiewkę i jest członkiem rodziny kapustowatych. Z jednego hektara plantacji można zebrać około 15 ton świeżej maki, co przekłada się na około 5 ton suchej. W handlu najczęściej spotyka się ją w postaci wysuszonej, co pozwala na długotrwałe przechowywanie. Można ją znaleźć w postaci mąki lub przetworzonej, pozbawionej błonnika, a także jako popularny składnik odżywek i suplementów diety. Zalecana dawka jako suplement diety to 1,5-3 g suchego proszku, co odpowiada 10 g świeżej maci. Mieszkańcy Andów spożywają macę po jej ugotowaniu, przyjmując jej dzienną dawkę w ilości od 20 do 100 gramów w sezonie letnim. Ta lokalna roślina stała się peruwiańskim skarbem eksportowym.

Bogactwo składników odżywczych

Maca dostarcza organizmowi dokładnie te składniki, które są niezbędne podczas dużego wysiłku i w trudnych warunkach. Jej składniki to białka, cenne aminokwasy, makro- i mikropierwiastki, witaminy (B1, B2, B12, C), sterole (sitosterol, kampesterol, stigmasterol) oraz wiele innych istotnych substancji. Maca jest również bogata w minerały: potas,  wapń, żelazo, cynk i miedź. Istnieją również bioaktywne związki, takie jak makamidy, glukozynolaty i ich pochodne izotiocyjaniany, które zawierają siarkę. Istnieje wiele dowodów na to, że te substancje mogą wpływać korzystnie na zdrowie, m.in. zmniejszając ryzyko zmian przedrakowych w przewodzie pokarmowym.

Maca dla sportowców i poprawy libido

Białko obecne w tej roślinie zawiera niezbędne aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA), takie jak leucyna, izoleucyna i walinę, które są szczególnie polecane sportowcom. Ponadto, zawiera takie aminokwasy jak fenyloalanina, alanina, metionina, które są istotne dla procesów odbudowy mięśni po treningu. Jednym z cennych aminokwasów obecnych w roślinie jest arginina, która korzystnie wpływa na pracę układu krążenia. Skład chemiczny maki może nieco różnić się w zależności od regionu uprawy i koloru, ale to nadal bogate źródło składników odżywczych.

Korzyści dla zdrowia i poprawa funkcji seksualnych

Maca wykazuje wiele pozytywnych efektów na zdrowie. Badania sugerują, że może działać jako afrodyzjak u ludzi, poprawiając funkcje seksualne mężczyzn oraz jakość spermy. Wpływa także korzystnie na kobiety w okresie menopauzy, zwiększając nie tylko poziom energii, ale także libido. Badania przeprowadzone na dużej grupie ludzi z centralnych rejonów Andów, którzy regularnie spożywają macę, wykazały, że posiadają oni lepszą zdolność adaptacji, niższe ciśnienie krwi, mniejszą masę ciała oraz korzystniejsze wskaźniki funkcji wątroby i nerek w porównaniu z osobami, które jej nie spożywają.

Maca – bezpieczna żywność i suplement diety

Maca nie jest uważana za "nową żywność" w Unii Europejskiej, ponieważ była dostarczana do Europy od dawna. Jednak, tak jak z każdym składnikiem diety, istnieją pewne aspekty, które warto brać pod uwagę. Poważne problemy zdrowotne związane z macą były obserwowane jedynie u pacjentów, którzy przyjmowali dużą ilość różnych produktów odchudzających w połączeniu z nieokreśloną ilością maki.

Maca jest bezpiecznym składnikiem diety, który może przynosić korzyści ludziom na całym świecie, zarówno tym żyjącym w trudnych warunkach, jak i tym, którzy prowadzą intensywne tryb życia. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, maca staje się coraz bardziej popularnym składnikiem zdrowej diety i suplementacji.

Przyjrzyj się jej bliżej, a być może znajdziesz w niej klucz do poprawy swojego zdrowia i dobrostanu.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł