×

Zioła na ból gardła i kaszel: naturalne metody leczenia

Ból gardła i kaszel to dolegliwości, które mogą znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Ostre zapalenie gardła najczęściej pojawia się jesienią i zimą, czyli podczas sezonu przeziębieniowego. W celu profilaktyki pomagają wszystkie działania, które wzmacniają odporność organizmu (np. zdrowe, bogate w witaminy odżywianie, ruch na świeżym powietrzu). Bardzo dobrze działa także hartowanie organizmu np. przez saunę i zimne prysznice.

Gdy już jednak dopadnie nas przeziębienie, a co za tym idzie ból gardła czy kaszel, naszym sprzymierzeńcami mogą okazać się zarówno medycyna konwencjonalna, jak i tradycyjne, domowe sposoby.

W pierwszej kolejności wybierz naturalnie działające pastylki do ssania na gardło np. z dodatkiem imbiru, porostu islandzkiego czy propolisu, syropy na ból gardła z miodem lub malinami czy spraye do gardła, które zawierają składniki przeciwzapalne. Zadziałają one lokalnie, niwelując objawy i przynosząc tymczasowe ukojenie.

Nawilżenie to także kluczowy element w walce z przeziębieniem. Badania dowodzą, że dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów może pomóc usunąć wirusy z organizmu. Jest to możliwe dzięki nawilżeniu błon śluzowych, które stają się bardziej sprzyjające dla eliminacji niechcianych patogenów.

Okazuje się także że nasze babcie miały rację mówiąc, że w trakcie przeziębienia trzeba trzymać gardło w cieple. Pomogą w tym domowe środki, takie jak gorące okłady, szalik na gardle czy pole po łyku ciepłe mleko z miodem.

Na szczęście, w naszym sklepie zielarskim dostępne są także zioła na ból gardła i kaszel, które mogą pomóc złagodzić te nieprzyjemne objawy.

Czym są zioła na ból gardła i kaszel?

Zioła na ból gardła i kaszel to naturalne produkty z łąk i pól, które pomagają łagodzić objawy chorób układu oddechowego. Ich działanie opiera się na właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i wykrztuśnych, które posiadają niektóre rośliny.

Badania potwierdzają także korzystne działanie ciepłych, rozgrzewających herbat czy płukanek ziołowych, takich jak np. herbata z rumianku czy płukanka z szałwii. Warto także spróbować ciepłych herbatek. Do takiej herbatki zawsze można także dodać zawsze imbir lub goździki. Działają one przeciwzapalnie, poprawiają krążenie i są lepszym wyborem niż zimne napoje, mimo że te ostatnie mogą przynosić chwilowe ukojenie bólu.

Także inhalacje parowe, zwłaszcza z dodatkiem herbaty rumiankowej, mięty lub tymianku, mają silne działanie rozpuszczające śluz, który może zalegać w naszych nosach i zatokach przynosowych. Działanie takie, potwierdzone w badaniach, dociera nawet do krtani, skutecznie pomagając przy chrypce. Do inhalacji możesz także użyć soli kuchennej lub olejków eterycznych.

Jakie zioła pomagają na ból gardła i kaszel?

W naszym sklepie znajdziesz wiele ziół, które mogą pomóc Ci złagodzić ból gardła i kaszel. Są to między innymi: tymianek, który ma silne właściwości wykrztuśne; lipa, znana z działania przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego; malwa, która łagodzi podrażnienia błony śluzowej oraz działa przeciwzapalnie; rumianek, który ma działanie wykrztuśne, co czyni go użytecznym w leczeniu kaszlu.

Jakie są korzyści stosowania ziół na ból gardła i kaszel?

Stosowanie ziół na ból gardła i kaszel to przede wszystkim naturalne i bezpieczne metody łagodzenia przykrych dolegliwości. Zioła nie powodują skutków ubocznych typowych dla niektórych leków, a ich skuteczność jest potwierdzona przez tradycję i wiele badań naukowych. Zanim sięgniesz po leki - warto dać szansę naturze. Oczywiście - zioła i wszelkie produkty zielarskie - pomocne będą najbardziej w początkowej fazie przeziębienia. Jeżeli czujesz, że choroba się rozwija zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Zadbaj o swoje zdrowie z naszymi ziołami

W naszym sklepie zielarskim oferujemy szeroki wybór ziół na ból gardła i kaszel. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas produktach. Z pewnością postaramy się tak dobrać zioła, aby były najbardziej skuteczne w walce z Twoimi dolegliwościami.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł