×

Co to jest nadciśnienie i jakie są objawy podwyższonego ciśnienia krwi?

Nadciśnienie, znane również jako wysokie lub podwyższone ciśnienie krwi, to problem zdrowotny, którego nie wolno bagatelizować, ponieważ zostawiony sam sobie, może prowadzić do zawałów serca, udarów i innych poważnych schorzeń. Rano ciśnienie krwi jest zwykle niższe niż wieczorem. Jego wartość zależy także od pozycji ciała i aktywności danej osoby. Większy wysiłek fizyczny, stres, napięcia nerwowe czy używki np. z dodatkiem kofeiny jak kawa, mocna herbata czy alkohol, a także ciężkostrawne pożywieniem mogą wpływać na podwyższone ciśnienie krwi. Normalnie skurczowe ciśnienie krwi dla kobiet wynosi 115 milimetrów słupka rtęci, natomiast dla mężczyzn 125 milimetrów słupka rtęci. Prawidłowe rozkurczowe ciśnienie krwi określa się na 80 milimetrów słupka rtęci. Pierwszymi objawami nadciśnienia lub problemów z podwyższonym ciśnieniem mogą być bóle głowy (głównie ulokowane u podstawy czaszki lub obejmującej czoło), szumy uszne, zmęczenie i przyspieszone bicie serca.

Czy zioła mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia?

Podwyższone ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie, to coś więcej niż tylko cyfry na ekranie aparatu do pomiaru ciśnienia. To stan, który może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak choroby serca czy nawet udary mózgu.

Większość z nas wie, że leczenie nadciśnienia często wiąże się z przyjmowaniem leków na receptę. Ale czy wiesz, że niektóre zioła i suplementy ziołowe mogą także odgrywać wspierającą rolę w tej walce? Niemniej, planując rozpoczęcie ziołowej kuracji na nadciśnienie lepiej nie dobierać ziół na własną rękę, tylko skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie zioła na nadciśnienie

Często można zapanować nad zbyt wysokim ciśnieniem krwi poprzez zmianę diety i stylu życia. Pewne rodzaje owoców i warzyw, takie jak banany czy buraki, także mogą działać obniżająco na ciśnienie krwi. Istnieją także zioła lecznicze, takie jak głóg, szałwia, dziurawiec czy waleriana, które w formie ekstraktów czy herbat mogą naturalnie wspomagać naturalne obniżanie ciśnienia krwi.

Głóg - lecznicze działanie głogu na zbyt wysokie ciśnienie krwi jest tradycyjnie znane od wieków: Jego białe kwiaty działają przeciwzapalnie, rozrzedzają krew i rozszerzają naczynia krwionośne. W ten sposób poprawiają krążenie i dopływ tlenu do serca.

Szałwia - zawiera silne antyoksydanty, które mogą chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Niektóre badania sugerują, że szałwia może działać uspokajająco na układ nerwowy, co może pomóc w zrelaksowaniu naczyń krwionośnych. Rozluźnione naczynia krwionośne mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi.

Waleriana - może być pomocna zwłaszcza przy stresie, napięciu i bezsenności, które często towarzyszą nadciśnieniu. Waleriana wykazuje działanie uspokajające i wspomagające sen. Dodatkowo jego relaksujące właściwości mogą normalizować puls i w ten sposób naturalnie złagodzić nadciśnienie.

Cynamon -to aromatyczna przyprawa, którą znamy i doceniamy w wielu kuchniach na całym świecie. Niektóre badania sugerują, że może on obniżać ciśnienie krwi poprzez fakt, że może działać na naczynia krwionośne, poprawiając ich elastyczność.

Lawenda - ma działanie relaksujące i może być prawdziwym balsamem dla wewnętrznego niepokoju, stresu i zaburzeń snu. Jego niepowtarzalny zapach otula ciało i duszę kojącym aromatem dobrego samopoczucia. Dzięki swojemu działaniu relaksującemu może delikatnie złagodzić nadciśnienie spowodowane stresem.

Pasiflora - te piękne, intrygujące kwiaty nie są tylko estetyczną ozdobą ogrodów, ale również posiadają kojące właściwości, które są wykorzystywane w naturalnym leczeniu zaburzeń lękowych i stresu. Pasiflora wykazuje również działanie przeciwzapalne i może również wspierać obniżanie wysokiego ciśnienia krwi.

Jemioła - niektóre badania wykazały, że jemioła może wpływać na rozluźnienie naczyń krwionośnych. Jeśli naczynia są mniej napięte, krew może przepływać łatwiej, potencjalnie obniżając ciśnienie krwi.

Zioła na nadciśnienie - daj zadziałać naturze

Od starożytnych czasów ludzie szukali pomocy i lekarstwa pośród ziół  na różne dolegliwości. Niewątpliwie  jedną z nich jest właśnie nadciśnienie. Zielarstwo -  praktykowane przez uzdrowicieli czy zielarzy, teraz staje się przedmiotem nowoczesnych badań naukowych. W świecie pełnym technologii i medycyny opartej na chemii, prostota i mądrość natury wciąż mają coś do zaoferowania. Dlatego na pewno warto sięgnąć po zioła w momencie w którym potrzebujemy dodatkowej pomocy i wsparcia. Oczywiście zapraszamy do kontaktu z naszą zielarnią - takiej zielarskiej porady możesz także zasięgnąć u nas.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł