×

Witamina D3 (inaczej kalcyferol) to organiczny związek chemiczny, który jest produkowany w skórze ludzkiej pod wpływem promieniowania UVB oraz jest przyswajalny z pożywieniem.

Jest ona szczególnie istotna dla zdrowia, ponieważ bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Niedobór witaminy D3 może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do zaburzeń mineralizacji kości, chorób przyzębia, osłabienia mięśni, pogorszenia sprawności ruchowej oraz do zaburzeń ze strony układu krążenia i nerwowego. Szczególnie istotny jest niedobór witaminy D3 u dzieci. Natomiast u osób starszych jej niedobory mogą prowadzić do rozwoju chorób kości, takich np. jak osteoporoza. Ponadto niedobór witaminy D może się objawiać osłabieniem, brakiem apetytu, apatią, bezsennością, stanami zapalnymi skóry a nawet pogorszeniem zmysłu widzenia i słuchu.

Witamina D w ciąży

Niedobór witaminy D w trakcie ciąży w negatywny sposób wpływa zarówno na matkę, jak i dziecko. W przypadku ciężarnej kobiety może skutkować nietolerancją glukozy, cukrzycą ciążową, rzucawką przedporodową, krótszym czasem trwania ciąży, zakończeniem ciąży drogą cesarskiego cięcia oraz bakteryjnym zapaleniem pochwy w pierwszym trymestrze ciąży. Niedobór witaminy D w trakcie ciąży wpływa negatywnie na kształtujący się układ szkieletowy płodu. Ponieważ kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D, a składnik ten stanowi bardzo ważny element prawidłowego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, zalecana jest jego suplementacja. Suplementacja powinna być oczywiście skonsultowana z prowadzącym ciążę lekarzem ginekologiem-  zazwyczaj w ciąży zaleca się suplementację witaminy D w dawce 1500-2000 IU/dobę (37,5‒50,0 μg/dobę). Powinno się zacząć ją zażywać najpóźniej do drugiego trymestru ciąży.

Ponieważ codzienne pozyskiwanie witaminy D3 z dietą i ekspozycją na słońce jest trudne, warto rozważyć suplementację tej witaminy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Dawkowanie suplementów zależy od masy ciała, wieku, stanu zdrowia oraz innych czynników, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto zbadać jej poziom lub/i skonsultować się z lekarzem.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł