×
z 14
Pokaż wszystko

WROTYCZ (Tanacetum vulgare). Leksykon ziół

Wrotycz- co to za zioło?

Wrotycz (Tanacetum vulgare) jest byliną z rodziny Astrowatych, do której zaliczane są również między innymi piołun, arnika, rumianek czy mlecz. To silnie aromatyczna roślina o zapachu podobnym do kamfory. Osiąga wysokość od 1 do 1,5 metra. Posiada krótkie kłącza rozrastające się w duże kępy. Kwitnie od lipca do września. Rośnie na glebach gliniastych. Pospolite inne nazwy to: gorzkie ziele, rozchodnik czy mlecznica. Wrotycz trafił do nas w Średniowieczu dzięki zakonnikom, którzy sprowadzili go do przyklasztornych ogrodów, gdzie się zaaklimatyzował, a później zdziczał.

Przeczytaj na naszym blogu
WROTYCZ (Tanacetum vulgare). Leksykon ziół
BODZISZEK CUCHNĄCY. Leksykon ziół

BODZISZEK CUCHNĄCY. Leksykon ziół

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) to dwuletnia roślina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Gatunek występuje w Afryce Północnej, Azji i w Europie. W Polsce zasiedla cały obszar. Jest to niewysoka roślina, porastająca pobocza dróg śródleśnych, lasy, zarośla oraz stare mury, torowiska kolejowe czy żywopłoty. Polskie nazwy ludowe to: „ziele Łaski Boskiej”, „pychawiec”, „bociani nosek”, „ żurawie noski”, „nosek chruścielowy”- nazwy pochodzą od jej nieprzyjemnego zapachu, niektórym kojarzącego się z pluskwami. Znany był już w starożytności. Stosowano go na rany i opuchlizny. Wiele osób kojarzy bodziszka cuchnącego z charakterystyczną rośliną doniczkową zwaną potocznie „anginką”, o specyficznym zapachu liści po potarciu. Bodziszek doceniany był od wieków w medycynie klasztornej i wschodniej. Czy w obecnych czasach warto wykorzystywać bodziszka, a jeśli tak to w jakim celu?

Przeczytaj na naszym blogu

RUTA ZWYCZAJNA. Leksykon ziół

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) to wysoka bylina z rodziny rutowatych (Rutaceae), pochodząca z rejonów Afryki Północnej i południa Europy. W Polsce jest uprawiana zarówno w ogródkach wiejskich jak i na plantacjach zielarskich. Liście zawierają liczne gruczołki z olejkami eterycznymi. Charakterystyczne dla rośliny są żółte kwiaty zebrane w baldachogrona. Cała roślina wydziela silny, przenikliwy, balsamiczny, mało przyjemny zapach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Ruta znana była już w starożytności o czym świadczą wzmianki w piśmiennictwie greckim i rzymskim. Dawniej stosowano ją jako weselną roślinę obrzędową oraz roślinę o szerokim zastosowaniu w lecznictwie ludowym. Czy również dzisiaj warto stosować ziele ruty, a jeśli tak to w jakim celu?

Przeczytaj na naszym blogu
RUTA ZWYCZAJNA. Leksykon ziół

Jak kupić dobrą herbatę?

W naszym sklepie zielarskim oferujemy szeroki wybór sypanych herbat ziołowych oraz doskonałych mieszanek ziół. Wszystkie można u nas bardzo wygodnie i w dogodnym czasie zamawiać online. Jaką herbatę ziołową wolisz? Delikatną herbatę z trawy cytrynowej, herbatę Yerba Mate, klasyczną herbatę ziołową z pokrzywy, melisy, mięty lub rumianku, a może naturalną herbatę zieloną lub rooibos lub ekologiczne kolekcje herbat premium? Nasza bogata oferta mieszanek ziołowych herbat, także prosto z Tajlandii i Chin, zachwyci Cię swoim smakiem i aromatem. Dlaczego warto kupić sypaną herbatę ziołową ze swoich ulubionych ziół? Badania naukowe potwierdzają, że zioła sypane mogą mieć wiele korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. A małe, często ekologiczne opakowania umożliwiają delektowanie się herbatą ziołową w korzystnej cenie.

Jaka herbata sypana jest najlepsza?

Tak napary, jak i herbaty z ziół sypanych mogą być pomocne na wiele dolegliwości, dlatego warto dobrać herbatę sypaną stricte pod konkretny problem zdrowotny z którym się zmagamy. Badania wykazały, że niektóre zioła sypane, takie jak mięta pieprzowa, koper włoski i rumianek, mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności i zgaga. Wiele ziół sypanych, takich jak oregano, rozmaryn i kurkuma, posiada silne właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że pomagają one w walce z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do uszkodzenia komórek i tkanek w organizmie. Niektóre zioła sypane, takie jak echinacea i żeń-szeń, mogą pomóc w wzmocnieniu układu odpornościowego organizmu. Natomiast zioła sypane, takie jak melisa i kozieradka, mogą pomóc w łagodzeniu objawów niektórych chorób, takich jak cukrzyca i choroba wrzodowa.

Jaka herbata jest najzdrowsza?

Używanie sypanych ziół ma wiele korzyści. Jedną z nich jest na pewno fakt, że zioła sypane są zwykle suszone bez użycia dodatkowych konserwantów, dzięki czemu zachowują świeżość i aromat przez długi czas. Drugą kwestią jest niewątpliwie szeroki wybór ziół sypanych, które można pić pojedynczo, ale także tworzyć z nich autorskie mieszanki ziołowe. Zioła sypane są zwykle także tańsze niż świeże zioła, czy gotowe herbatki, a jedno opakowanie może wystarczyć na wiele naparów ziołowych. Podczas wybierania sypanych ziół warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jedną z nich jest na pewno skład ziół. Sprawdź, jakie zioła są zawarte w produkcie i czy nie zawiera on dodatków lub sztucznych składników. Upewnij się także, że produkt nie jest przeterminowany i ma odpowiedni okres ważności. Wbrew pozorom ważne jest także samo opakowanie. Koniecznie zwróć uwagę na rodzaj opakowania, w którym są przechowywane zioła. Najlepiej, gdy są one pakowane w hermetyczne, ekologiczne opakowania lub puszki, aby zachować świeżość i aromat. Wybieraj produkty renomowanych i zaufanych producentów, aby mieć pewność, że otrzymasz produkt najwyższej jakości. Zioła sypane powinny mieć także intensywny aromat i żywe, naturalne kolory. Jeśli zioła wydają się matowe lub nie mają intensywnego zapachu, mogą być starsze lub gorszej jakości.

Herbata ziołowa to tradycyjny napój na całym świecie

Herbata z ziół jest pijana od tysiącleci w Niemczech, Rosji, Chinach i Tajlandii. Przy czym nazwa "herbata" dla naparu z mieszanki ziołowej jest właściwie nieprawidłowa. Herbata ziołowa składa się wyłącznie z suszonych liści, części roślin i kwiatów. W przeciwieństwie do czarnej, zielonej i białej herbaty, herbaty ziołowe (z wyjątkiem yerba mate) nie zawierają kofeiny i dlatego są również odpowiednie dla dzieci.

Z medycznego punktu widzenia zioła mogą działać kojąco i łagodząco, dlatego herbaty ziołowe stosuje się także przy dolegliwościach, takich jak problemy trawienne, menstruacyjne, nerwowość czy bezsenność.

Czy mogę kupić sypane herbaty ziołowe bez obaw?

W mediach można przeczytać o obciążeniu mieszanek herbat ziołowych pestycydami. Wszystkie sypane herbaty ziołowe oferowane w naszym sklepie zielarskim można kupować i pić z czystym sumieniem. W wyborze naszych ziół sypanych polegamy na doświadczonych i renomowanych dostawcach herbaty, którzy uprawiają, zbierają i przetwarzają zioła we właściwy sposób.

Jakie smaki preferujesz w sypanych herbatach ziołowych? Słodkie, lekko gorzkie, pikantne czy orzeźwiająco owocowe? Z naszymi herbatami ziołowymi, picie staje się prawdziwą przyjemnością bez ograniczeń. Starodawne mieszanki herbat ziołowych z ajurwedyjskiej medycyny lub nowe, modne smaki uzyskiwane z połączenia liści, kwiatów, aromatów i owoców oferują szeroką paletę doznań. Czy będzie to witaminowa bomba owocowa , pikantna herbatka miłosna dla lepszego samopoczucia, czy herbata ziołowa np. z lawendy, dziurawca, hibiskusa czy liści malin na konkretną dolegliwość zdrowotną - rozkoszuj się prawdziwym smakiem natury z filiżanką sypanej herbaty ziołowej z naszej zielarni.

Jak przygotować aromatyczny napój z ziół sypanych?

Dokładne dawkowanie ilości sypanej herbaty ziołowej na litr wody znajdziesz zawsze w instrukcji na opakowaniu, ponieważ w zależności od rodzaju herbaty te proporcje zawsze mogą się odrobinę różnić. Niemniej, ogólne zasady zaparzania herbat są dosyć proste. Wybierz odpowiednią ilość wybranych przez siebie ziół: Ilość ziół, jaką należy dodać, zależy od rodzaju ziół i preferencji smakowych. Zwykle wystarczy dodać 1-2 łyżeczki ziół na filiżankę wody. Zagotuj świeżą wodę i przelać ją do filiżanki lub dzbanka. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę w zależności od rodzaju ziół. Zwykle najlepiej zaparzać zioła w temperaturze między 80 a 100 stopni Celsjusza. Dodaj odpowiednią ilość ziół do filiżanki lub dzbanka z wodą. Jeśli korzystasz z dzbanka, można umieścić zioła w specjalnym koszyku do herbaty np. ze stali nierdzewnej. Pozwól ziołom parzyć się przez około 5-10 minut, w zależności od rodzaju ziół i preferencji smakowych. Pamiętaj jednak o tym, że im dłużej zaparzysz zioła, tym mocniejszy będzie smak i aromat. Po zaparzeniu ziół, można przecedzić herbatę i podać ją w filiżance lub dzbanku. Na sam koniec po przestudzeniu można dodać miód, syrop klonowy lub cytrynę do herbaty z ziołami, aby dodać smaku i poprawić ich właściwości zdrowotne.

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre zioła sypane mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli są stosowane w nadmiarze lub w połączeniu z niektórymi lekami. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania ziół sypanych, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od ziół, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł