×
WROTYCZ (Tanacetum vulgare). Leksykon ziół

Wrotycz- co to za zioło?

Wrotycz (Tanacetum vulgare) jest byliną z rodziny Astrowatych, do której zaliczane są również między innymi piołun, arnika, rumianek czy mlecz. To silnie aromatyczna roślina o zapachu podobnym do kamfory. Osiąga wysokość od 1 do 1,5 metra. Posiada krótkie kłącza rozrastające się w duże kępy. Kwitnie od lipca do września. Rośnie na glebach gliniastych. Pospolite inne nazwy to: gorzkie ziele, rozchodnik czy mlecznica. Wrotycz trafił do nas w Średniowieczu dzięki zakonnikom, którzy sprowadzili go do przyklasztornych ogrodów, gdzie się zaaklimatyzował, a później zdziczał.

Wrotycz- substancje czynne

Wrotycz w swym składzie zawiera:

  • olejki eteryczne (tujon, izotujon,kamfora, borneol, lakton)
  • flawonoidy
  • karotenoidy
  • kwasy organiczne
  • garbniki
  • witamina C
  • ksantofil
  • sole mineralne

Wrotycz- właściwości

Stosowany przy zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry. Mieszankę ziół, w skład której wchodził wrotycz, stosowano do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego ze względu na właściwości robakobójcze.

Wrotycz: wspomaga trawienie, pobudza miesiączkowanie, działa rozkurczowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, odstrasza owady: mrówki, mole, kleszcze, komary, pająki, jest pomocny w zwalczaniu glisty ludzkiej oraz leczeniu wirusa HSV 1 i 2 opryszczki

Dawniej liści wrotyczu używano jako środka dezynfekującego i aromatyzującego do bielizny i podłóg.

Ciekawostką jest, że wrotycz pospolity jest używany do produkcji likieru Arguebuse, wspomagającego trawienie, będącego typowym produktem Alpejskich dolin. Likier ma przyjemnie gorzki smak, balsamiczny zapach.

Wrotycz przeciwskazania:

Tak jak każde zioło, także i wrotycz może doprowadzić do działań niepożądanych. W swym składzie zawiera silnie działający tujon, który może być toksyczny. Przy przekroczonych zaleceniach może powodować zawroty głowy, krwiomocz, w niektórych przypadkach może wywołać halucynacje. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby, które chorują przewlekle lub na stałe przyjmują leki. Zioło może wchodzić w reakcje z lekami i zmieniać lub zakłócać ich działanie. Preparatów z wrotyczem nie mogą przyjmować dzieci, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią.

Autorka: Małgorzata Sochacka

Źródła:
Zioła -Nowa Encyklopedia wyd. Jedność
Leksykon Ziół Łukasz Fiedoruk, Michał Mazik i Marcin Pastwa

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł