×
Leksykon ziół- MIĘTA zielone dobrodziejstwo pełne niesamowitych właściwości!

Mięta (Mentha) – należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Odmian mięty mamy około 30-40 gatunków. Do najpopularniejszych zaliczamy: miętę pieprzową, miętę pińczowską, miętę długolistną,miętę cytrynową. Ich populacja występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Ameryki Południowej. Jest to roślina, która przystosowuje się zarówno do warunków wilgotnych, mokrych jak i suchych i stepowych.

Mięta występuje na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy i Ameryki Południowej. Ta roślina doskonale przystosowuje się do różnych warunków środowiskowych, zarówno wilgotnych, mokrych, jak i suchych oraz stepowych. Do celów leczniczych używana jest mięta pieprzowa, która powstała ze skrzyżowania różnych gatunków i została opisana po raz pierwszy w Anglii w XVII wieku

Mięta - zielone dobrodziejstwo pełne niesamowitych właściwości!

Wielu z nas rozpoczyna swój dzień od orzeźwiającej szklanki wody z dodatkiem mięty i cytryny, by pobudzić nasz organizm do lepszego funkcjonowania. Mięta dzięki zawartości dużej ilości olejków eterycznych, garbników, flawonoidów, kwasów organicznych fitosteroli, witamin i soli mineralnych niesie za sobą dużą ilość korzyści dla naszego organizmu.

Mięta ma wiele korzyści dla naszego organizmu. Oto tylko kilka z nich:

  • Pobudza wydzielanie soków żołądkowych
  • Działanie żółciopędne
  • Działanie wiatropędne
  • Działanie rozkurczowe
  • Wzmacnia łaknienie
  • Działanie przeciwbakteryjne
  • Działanie przeciwwirusowe
  • Działanie przeciwutleniające
  • Działanie przeciwnowotworowe
  • Działanie przeciwalergiczne
  • Skuteczny w aromaterapii

Mięta – na co pomoże i jak stosować?

Dzięki zawartości tych cennych składników mięta zalecana jest przy niestrawnościach, wzdęciach, nudnościach, oraz osobom mającym problemy z brakiem apetytu mówię tutaj o dzieciach czy osobach starszych. Właściwości tego zioła wpływają pozytywne na walkę ze schorzeniem jelita nadwrażliwego. Dodatkowym atutem mięty jest jej działanie jako olejek eteryczny, który łagodzi stres, ból głowy, odpręża. Działa na układ oddechowy, przy przeziębieniu, zapaleniu zatok czy ataku kaszlu. Mięta ma też działanie chłodzące i poprawia krwawienie. Olejek miętowy i mentol dodawane są często do maści na bóle mięśni.

Musimy jednak pamiętać że każde zioło oprócz działań pożądanych ma również działania niepożądane. Nie zaleca się stosowania tego zioła osobom z refluksem żołądkowo-przepływowym czy kamicy nerkowej. Stosując preparaty z mięty w nadmiernej ilości mogą wystąpić objawy zgagi, refluksu, jak i podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Autor: Katarzyna Tyc,

pasjonatka natury i ziołolecznictwa

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł