×
CHABER BŁAWATEK (Centaurea cyanus)- właściwości, działanie, skład. Leksykon ziół

Chaber bławatek-co to za zioło?

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) roślina zielna jednoroczna, wysokość do 80cm. Przywędrował do nas z Azji i rozgościł się na naszych polach, szczególnie wśród zbóż ozimych. Rośnie na polach uprawnych, gdzie rozsiewany jest razem ze zbożami, na nieużytkach, ugorach, przy drogach. Często spotyka się go na glebach ubogich w wapń.

Nazwy ludowe to: białasy, głowacz, jasieniec, kardy, modrak, modrzeńczyk. wawr.

Bławatek kwiaty wewnątrz koszyczka ma rurkowate, a zewnętrzne (niebieskie) języczkowate. Okres kwitnienia od maja do września. Liście ułożone skrętolegle, wąskie, lancetowate, szarozielone, szerokość od 2-5mm. Dolne osadzone na ogonkach z pojedynczymi, małymi ząbkami. Owoce to niełupki pokryte jedwabistym puchem, przeważnie niebieskobrązowe z białym wierzchołkiem, bardzo liczne. Zrywa się całe koszyczki kwiatowe, z których wyskubuje się zewnętrzne kwiaty języczkowe. Należy to robić delikatnie, aby nie zgniatać kwiatów i nie wyrywać jednocześnie kwiatów rurkowych. Zawsze zrywa się świeżo rozkwitłe koszyczki. Suszyć należy szybko, gdyż przy dłuższym blakną i stają się bezwartościowe.

Co ciekawe, z uwagi na to, że chaber jest rośliną miododajną, to jego pyłki są łatwo przenoszone przez pszczoły, co zwiększa rozprzestrzenianie się gatunku.

Substancje aktywne:

-flawonoidy
-sole mineralne
-antocjany (cyjanina, pelargonina)
-Wit. C, mangan, potas,
-śluz garbniki
-cukry
-centauryna i cychoryna, związki gorzkie

chaber

Chaber bławatek- działanie

  • Łagodzi stany zapalne dróg moczowych.
  • Wykazuje silne działanie antybakteryjne.
  • Zmniejsza ból gardła.
  • Łagodzi zapalenie spojówek oraz stany zapalne w jamie ustnej.
  • Wspomaga leczenie grzybicy skóry i trądziku.
  • Zmniejsza łupież, łagodzi krwawiące dziąsła.
  • Za piękny niebieski kolor tych kwiatów odpowiedzialny jest pigment o właściwościach przeciwutleniających.
  • Wykazuje silne działanie przeciwzapalne.
  • Łagodzi swędzenie, opuchnięcia, tonizuje.
  • Ma działanie przeciwalergiczne.

Chaber bławatek- na co pomoże?

Ekstrakt z chabra jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do delikatnej skóry wokół oczu oraz cery mało jędrnej i dojrzałej. Wyciągi działają moczopędnie, żółciopędnie, i przeciwbakteryjnie. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w leczeniu stanów zapalnych nerek, kamicy nerkowej, i obrzęków spowodowanych zatrzymaniem wody i soli w organizmie.

Nasi przodkowie używali go do tamowania krwi, posypując ranę proszkiem z bławatka, a w przypadku krwotoku z nosa wąchali bławatek i nosili na szyi korzeń. W medycynie ludowej stosowany był przy chorobach oczu szczególnie przy kurzej ślepocie. Ponadto jako środek moczopędny, żółciopędny i napotny. Stosowany był przy puchlinie wodnej (obecnie wodobrzusze) i zapaleniu nerek. Pomocny w zaburzeniach miesiączkowania.

Naparem można przemywać głowę przy łupieżu i grzybicy. Woda kosmetyczna z bławatka łagodzi, tonizuje, zamyka rozszerzone pory. Pomoże w zapaleniu brzegów powiek, spojówek, zmęczeniu wzroku. Bławatek dostępny jest w postaci kropli do oczu, ziół do zaparzania.

Uczulenie na jakąkolwiek roślinę z Astrowatych jest wskazaniem do zachowania ostrożności podczas stosowania. Preparatów zawierających bławatek nie zaleca się dzieciom.

Ciekawostka:

Egipcjanie wierzyli, że chaber ma moc wskrzeszania zmarłych, dlatego układali wieńce z chabrów w pobliżu grobowca Tutanchamona. Ludowe wierzenia mówiły, że ofiarowanie bławatków oznaczało życzenia szczęścia i pomyślności, ponadto kwiaty uchodziły za halucynogenne. Ten kto zakosztował ich woni, udawał się w podróż astralną, podczas której duch odłącza się od ciała.

Autorka: Małgorzata Sochacka

Źródła:
Leksykon ziół cz. I - Łukasz Fiedoruk, Michał Mazik, Marcin Pastwa
Atlas ziół i roślin leczniczych – Paweł Zalewski

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł