×

Co to są tabletki ziołowe?

Stosowanie ziół w celach leczniczych sięga tysięcy lat wstecz i jest znane w wielu starożytnych kulturach na całym świecie. Jednak tabletki ziołowe, czyli suplementy diety zawierające ekstrakty roślinne lub też mieszanki ziół, powstały stosunkowo niedawno. Można powiedzieć, że dopiero w latach 50. i 60. XX wieku farmaceuci zaczęli opracowywać techniki ekstrakcji ziół w celu uzyskania ich skoncentrowanych form, które można było łatwo stosować w postaci tabletek ziołowych lub leków ziołowych.

Co to oznacza, że tabletki ziołowe są standaryzowane?

Zioła mają działanie holistyczne, chociaż często są dedykowane do terapii określonych schorzeń czy dolegliwości. Jednak każde zioło czy roślina lecznicza zwykle zawiera wiele substancji aktywnych o zróżnicowanym działaniu, dlatego niezbędna jest spora wiedza w samodzielnym stosowaniu ziół. Z pomocą przychodzą jednak sklepy zielarskie i zielarnie - taka jak nasza www.netzdrowie.pl - w których znajdziesz szereg ziół czy standaryzowanych produktów zielarskich oraz zawsze możesz zasięgnąć porady ekspertów. Jednym z produktów standaryzowanych są na pewno tabletki ziołowe.

Standaryzacja pozwala na kontrolowanie i utrzymanie pewnej minimalnej ilości aktywnych składników w każdej dawce produktu. W tabletkach ziołowych jest to proces, w którym określona ilość aktywnych składników roślinnych jest skoncentrowana i utrzymywana w stałym stężeniu w każdej dawce produktu. Daje to dużą wiedzę o skuteczności danego preparatu, zwłaszcza, że w przypadku samych ziół skład roślinny może być bardzo zróżnicowany, a ilość aktywnych substancji może się znacznie różnić między różnymi partiami surowców. Dlatego standaryzacja pozwala na kontrolowanie i utrzymanie pewnej minimalnej ilości aktywnych składników w każdej dawce i jest bardzo cenna w każdej terapii. Warto oczywiście zaznaczyć, że standaryzacja w tabletkach ziołowych nie gwarantuje, że dany ziołowy suplement diety będzie skuteczny dla każdego pacjenta i nie zastępuje konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania.

Jakie zioła i rośliny lecznicze są najczęściej stosowane w tabletkach ziołowych?

W tabletkach ziołowych znajdziemy wiele cenionych i popularnych ziół o szerokim spektrum dobroczynnego działania. Najpopularniejsze zioła, których standaryzowane ekstrakty możemy znaleźć w tabletkach ziołowych to bratek (zawiera szereg składników biologicznie czynnych, w tym flawonoidy, garbniki, glikozydy, kwasy organiczne i saponiny, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe), młody jęczmień (może on wpływać na poprawę odporności, witalności, poprawy stanu skóry i włosów oraz łagodzenia problemów z układem trawiennym), morwa biała (najważniejszym składnikiem liści morwy białej jest 1-deoksy-nojirimycyna (DNJ), związek chemiczny, który hamuje aktywność enzymu alfa-glukozydazy, odpowiedzialnego za rozkład węglowodanów w organizmie; pomaga przy nadciśnieniu i cukrzycy), zielona kawa (zawiera kwas chlorogenowy, który jest silnym przeciwutleniaczem). Z kolei kofeina, teobromina i teofilina to związki chemiczne, które wpływają na układ nerwowy i mogą zwiększać poziom energii i wytrzymałości fizycznej), chmiel (najważniejszymi składnikami chmielu są humulony i lupulony, które mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne), głóg (najważniejszymi składnikami głogu są flawonoidy, zwłaszcza hiperozyd i witexyna, które mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne), pokrzywa (zawiera wiele składników biologicznie czynnych, w tym flawonoidy, kwas krzemowy, karotenoidy, witaminy (m.in. A, C, K, B2, B5) i minerały (m.in. żelazo, wapń, magnez, fosfor, miedź oraz kwas foliowy, który jest ważnym składnikiem diety i wpływa na wiele procesów metabolicznych w organizmie), ostropest plamisty ( trzeba przyznać, że najważniejszym składnikiem ostropestu plamistego jest sylimaryna, który ma silne właściwości ochronne dla wątroby), skrzyp (niezwykłe właściwości tego ciekawego zioła wynikają głównie z dużej zawartości krzemu, który korzystnie wpływa także na stawy, naczynia krwionośne oraz zwiększa efektywność naturalnych procesów oczyszczania organizm), szałwia (olejek eteryczny z szałwii zawiera przede wszystkim tujon, kamforę i salwinal, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze), lawenda (zawiera olejek eteryczny, który ma silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, uspokajające i łagodzące bóle), różeniec górski (olejek eteryczny z różeńca górskiego zawiera przede wszystkim geraniol i cytrynol, które wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające), koci pazur czyli vilcacora ( najważniejszym składnikiem vilcacory jest alkoloid o nazwie pteropodyna, który wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe), karczoch (cynaryna jest jednym z najważniejszych składników karczocha, który wykazuje korzystne działanie na układ trawienny i wątrobę)

Jak stosować tabletki ziołowe?

Opracowanie terapii ziołowej wymaga odpowiedniej i szerokiej wiedzy na temat właściwości roślin i ich kombinacji, aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny i uniknąć nieprzyjemnych działań niepożądanych. Jest to szczególnie istotne, gdy pacjent jednocześnie stosuje leki farmakologiczne oraz produkty ziołowe. Dlatego przed rozpoczęciem terapii, warto zasięgnąć porady u lekarza bądź farmaceuty. Taką poradę uzyskasz także u naszych ekspertów w naszym sklepie zielarskim.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł