×

Zioła szwedzkie Marii Treben

To określenie rozpropagowała Maria Treben, znana austriacka zielarka. Maria Treben jest autorką kilku książek dotyczących ziołolecznictwa, ale największą popularnością wśród nich cieszy się "Apteka Pana Boga"

Maria Treben polecała mieszankę 11 ziół, której autorem miał być szwedzki lekarz Klaus Samst (stąd nazwa ziół), choć niektóre ze źródeł przypisują stworzenie mieszanki Paracelsusowi- przyrodnikowi i lekarzowi, który żył i leczył na przełomie XV i XVI wieku i jest zwany ojcem nowożytnej medycyny.

Sama Treben tak pisała o ziołach szwedzkich: "Zioła szwedzkie są prawdziwym eliksirem życia, niezastąpionym obrońcą naszego zdrowia i samopoczucia, słowem specyfikiem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej domowej apteczce".

Zioła szwedzkie remedium na wiele chorób i dolegliwości 

Mieszanka ta składa się z następujących roślin: 10 g aloesu, 10 g korzenia dzięgielu, 5 g korzenia dziewięćsiłu, 10 g manny, 5 g mirry, 10 g naturalnej kamfory, 10 g korzenia rabarbaru, 0,2 g szafranu, 10 g liści senesu, 10 g korzenia ostryżu cytwarowego. A przepis na nalewkę jest następujący :" Zioła, starannie rozdrobnienione i dokładnie wymieszane wsypujemy do półlitrowej butelki i do pełna zalewamy 38-40 procentowym alkoholem. Butelkę przynajmniej na dwa tygodnie odstawiamy w ciepłe miejsce i codziennie energicznie wstrząsamy, by jak najwięcej cennych substancji przeniknęło do alkoholu. Po dwóch tygodniach część nalewki przeznaczoną do codziennego użytku zlewamy do niewielkiej, szczelnie zamykanej buteleczki z ciemnego szkła, a resztę pozostawiamy na ziołach. Im dłużej nalewka stoi, tym jej moc jest większa"

W zielarskim królestwie Marii Treben 

Zielarka doradzała, by zioła stosować zapobiegawczo, przeciwko wszelkim bólom i schorzeniom dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po łyżeczce herbaty nalewki z ziół szwedzkich, rozcieńczonych odrobiną naparu ziołowego lub przegotowanej, letniej wody. Jeśli chodzi o schorzenia, na które polecane są zioła szwedzkie, to są to: bóle głowy, skurcze żołądka, kolka jelitowa, wzdęcia, zaparcia, złe trawienie, bóle woreczka żółciowego, obrzęki, pasożyty, choroby nerek, zawroty głowy, mdłości, blizny, brodawki, rany, bóle reumatyczne, bezsenność

Ważne! Nie powinni ich stosować osoby cierpiące na marskość wątroby, niewydolność jelit, alergię i padaczkę. Ponadto przeciwwskazaniem do spożywania produktów na bazie tej mieszanki jest ciąża i karmienia piersią.

W naszym sklepie znajdziecie gotowe nalewki a także mieszanki ziół do samodzielnego ich przyrządzenia.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł