×
YOGI TEA Herbata Women's Tea- 17 torebek

YOGI TEA Herbata Women's Tea- 17 torebek

Ajuwerdyjska korzenna herbata Yogi Tea Women's Tea to lukrecja, mięta, malina, rumianek  i pomarańcza z korzennymi przyprawami takimi jak imbir, kardamon i goździki w saszetkach do zaparzania. Polecana zwłaszcza kobietom!
Cena 15,50 zł
YOGI TEA Herbata Women's Energy- 17 torebek

YOGI TEA Herbata Women's Energy- 17 torebek

Ajuwerdyjska korzenna herbata Yogi Tea Women's Energy to hibiskus, lukrecja, mięta, malina z korzennymi przyprawami takimi jak imbir, kardamon i goździki w saszetkach do zaparzania. Polecana zwłaszcza kobietom- pomocna przy bólach menstruacyjnych.
Cena 14,90 zł

LUKRECJA GŁADKA (Glycyrrhiza glabra)- co to za zioło? Leksykon ziół

Czy kojarzycie smak czarnych żelków znanej niemieckiej firmy lub słone salmiakki popularne w krajach skandynawskich? Spodziewam się, że co druga osoba właśnie pomyślała o tych produktach z nieskrywanym obrzydzeniem. Jest to chyba jedyna europejska słodycz, która nie potrafi zadomowić się w Polsce. Cała północna Europa szaleje na punkcie jej smaku. W Skandynawii organizowane są festiwale dla smakoszy tego korzenia, można spróbować lukrecjowego piwa czy lodów lukrecjowych. O tym czy można bezkarnie objadać się takimi słodyczami w nieograniczonych ilościach, można by dyskutować długimi godzinami. Trzeba pamiętać, że jest to roślina lecznicza, należy ją stosować z umiarem i zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań

Przeczytaj na naszym blogu
LUKRECJA GŁADKA (Glycyrrhiza glabra)- co to za zioło? Leksykon ziół

Lukrecja (Glycyrrhiza glabra; inne nazwy: lacris, lycorys, słodki korzeń) to roślina, której surowcem zielarskim jest korzeń lukrecji (Radix Glycyrrhizae), to roślina pochodząca z południowej Europy i Azji Mniejszej. Jest uprawiana w wielu krajach, w tym również w Polsce. 

Główne związki w lukrecji to liczne trójterpeny, takie jak kwas glicyretynowy i jego pochodna - glicyryzyna, kwas echinatowy, kwas glabrykowy, pochodna kwasu oleanolowego. Zawiera również związki kumarynowe, aminokwasy, węglowodory, betainę, cholinę oraz fitosterole, w tym 3-sytosterol. Lukrecja należała do ulubionych roślin św. Hildegardy z Bingen. Uczona polecała ją na kaszel, zapalenie płuc, choroby nerek i pęcherza moczowego, a także jako środek uspokajający

Lukrecja może mieć wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. 

  • Stosuje się mieszanki ziołowe i preparaty zawierające korzeń lukrecji lub wyciąg suchy. Stosowanie wyciągu lukrecjowego pozbawionego glicyryzyny jest korzystniejsze i może być podawane przez dłuższy czas. Leczenie jest skuteczne szczególnie w przypadkach wczesnych u osób młodszych. W starszym wieku i przy dłuższym okresie trwania choroby skuteczność leczenia jest mniejsza. Równoczesne podawanie środków zobojętniających sok żołądkowy lub zmniejszających jego wydzielanie może być korzystne.
  • Surowiec i wyciąg suchy z lukrecji stosuje się również w przypadku przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, zwłaszcza związanych z niedokwaśnością i bolesnymi skurczami.
  • Lukrecja, wraz z małą ilością kortyzonu, może być używana w leczeniu stanów niedoczynności kory nadnerczy, takich jak choroba Addisona. Stosowanie lukrecji w tej chorobie może przynieść korzystne rezultaty.
  • Lukrecja może być skutecznym środkiem w niektórych chorobach skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, liszaj rumieniowaty, stany alergiczne i pęcherzyca. Jej właściwości przeciwzapalne mogą przynieść ulgę i poprawę stanu skóry.
  • Lukrecja wykazuje działanie wykrztuśne i przeciwskurczowe, co jest korzystne w leczeniu nieżytu jamy ustnej, gardła i oskrzeli, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.
  • Lukrecja ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co może być korzystne w leczeniu różnych stanów zapalnych oraz zwalczaniu bakterii.
  • Lukrecja może przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów, co jest ważne dla utrzymania zdrowia układu krążenia.

Przeciwskazania

Należy jednak pamiętać, że stosowanie lukrecji może mieć pewne działania niepożądane. Większe dawki surowca lub wyciągu, przyjmowane przez dłuższy okres, mogą powodować wystąpienie obrzęków, zawrotów głowy i hipokalemii (niedoboru potasu). Osoby z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej, nadwrażliwością na składniki lukrecji lub przyjmujące leki moczopędne powinny unikać stosowania lukrecji.

Lukrecja jest rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych, które mogą być wykorzystane w leczeniu różnych schorzeń. Jednak przed rozpoczęciem stosowania lukrecji w celach leczniczych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub przyjmujesz inne leki.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł