×

CHABER BŁAWATEK (Centaurea cyanus)- właściwości, działanie, skład. Leksykon ziół

Chaber jest rośliną miododajną, to jego pyłki są łatwo przenoszone przez pszczoły, co zwiększa rozprzestrzenianie się gatunku.

Przeczytaj na naszym blogu
CHABER BŁAWATEK (Centaurea cyanus)- właściwości, działanie, skład. Leksykon ziół

Suplementy na oczy- naturalne wspieranie zdrowego wzroku

Nasze oczy to okno na świat, a utrzymanie ich zdrowia ma ogromne znaczenie dla wysokiej jakości życia. Nasze oczy, choć są niewielkim narządem wzroku, codziennie stawiają czoła wielu wyzwaniom. Obecnie życie w dużej mierze obraca się wokół ekranów komputerów, smartfonów i tabletów, co z kolei może być dla naszych oczu prawdziwym wyzwaniem. Nasz narząd wzroku przez część dnia skupia się na bliskim ekranie i musi potem dostosować się do patrzenia na większe odległości. Niebieskie światło emitowane przez ekrany również jest absorbowane przez nasz narząd wzroku i szczególnie obciąża siatkówkę.

Dodatkowo pylenie roślin w okresie kwitnienia oraz długie podróże samochodem, szczególnie w klimatyzowanych warunkach ( zespół suchego oka ), mogą wpłynąć negatywnie na nasze oczy. Podczas kwitnienia traw, drzew lub ziół pyłki w dużej ilości dostają się do powietrza i powodują alergiczną reakcję w oczach. Nasze oczy zaczynają łzawić i swędzieć. Nasze oczy pracują na najwyższych obrotach podczas jazdy samochodem, ponieważ musimy być skoncentrowani oraz często, mamy do czynienia ze złym oświetleniem.

Aby nasze oczy działały sprawnie i były odporne na te codzienne obciążenia, potrzebują odpowiedniej dawki składników odżywczych. Warto zatroszczyć się o nasze oczy, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych, aby zachowały zdrowie i sprawność, pomimo codziennych wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat. Dlatego suplementacja jest alternatywą, którą warto rozważyć.

Suplementy na oczy- czym są i czy warto je przyjmować?

Suplementy na oczy to preparaty zawierające różne składniki odżywcze, które są korzystne dla zdrowia oczu. Potencjalne korzyści wynikające z włączenia suplementów na oczy do codziennej rutyny są wieloaspektowe. Te suplementy mogą pomóc w utrzymaniu dobrego wzroku, zmniejszeniu ryzyka chorób oczu związanych z wiekiem i złagodzeniu objawów suchego oka. Wielu użytkowników zgłasza poprawę komfortu i ostrości widzenia, co wpływa na pewno na ogólną jakość życia. Mimo, że suplementy na oczy mogą przynosić korzyści, ważne jest, aby być świadomym potencjalnych skutków ubocznych - dlatego zawsze przed rozpoczęciem suplementacji na oczy warto zasięgnąć rady okulisty.

Kluczowe składniki w suplementach dla zdrowia oczu - na co warto zwrócić uwagę?

Witaminy w suplementach na wzrok - witaminy z grupy B, witamina C, witamina E i witamina A są często stosowane w suplementach na oczy. Te witaminy odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowej siatkówki i zapobieganiu zwyrodnieniom oczu. Także ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej maleje, gdy zapewniona jest odpowiednia podaż tych witamin.

Minerały w suplementach na oczy- Cynk i selen to minerały, które są istotne dla zdrowia oczu. Cynk bierze udział w utrzymaniu prawidłowej funkcji soczewki oka, a selen pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Tak cynk jak i selen odgrywają istotną rolę w działaniu enzymu glutation -peroksydazy, szczególnie w soczewce oka. Suplementacja cynku i selenu może pomóc w ochronie narządu wzroku przed szkodliwymi wpływami środowiska oraz zachowaniu ich prawidłowej funkcji.

Luteina i zeaksantyna w suplementach na oczy. To naturalne barwniki występujące w siatkówce oka. Luteina i zeaksantyna działają jako antyoksydanty i pomagają w ochronie oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz wolnych rodników.

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) w suplementach na wzrok. Jest to rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3, który znajduje się w siatkówce oka. DHA pomaga w utrzymaniu elastyczności błony komórkowej siatkówki. Osoby, które regularnie spożywają produkty bogate w kwasy omegą - 3 lub suplementy omega-3, rzadziej cierpią na objawy suchych oczu.

Antocyjany w suplementach na oczy. To naturalne związki roślinne, które mogą pomagać w poprawie krążenia krwi w oczach i wspomagać zdrowie naczyń krwionośnych. Jeśli w centralnej części siatkówki mamy zbyt niską zawartość luteiny, często występuje zagrożenie zwyrodnieniem plamki żółtej. Antocyjany znajdują się na przykład w borówkach. Są także bardzo ważne ponieważ wzmacniają małe naczynia krwionośne oka i dostarczają mu tlenu i składników odżywczych.

Astaksantyna na oczy - astaksantyna to silny przeciwutleniacz i barwnik karotenoidowy, który występuje naturalnie w niektórych organizmach morskich, takich jak glony, krewetki, kraby i niektóre ryby. Badania sugerują, że astaksantyna może być korzystna dla zdrowia oczu ze względu na jej zdolność do neutralizacji wolnych rodników i działania przeciwzapalnego. Astaksantyna wiąże wolne rodniki i filtruje określone długości fal światła.

Wyciągi z ziół i roślin w suplementach na dobre widzenie. Niektóre suplementy na oczy zawierają wyciągi z ziół, takie jak ostropest plamisty czy borówka amerykańska, które są uważane za korzystne dla narządu wzroku. Także miłorząb japoński jest znany ze swoich właściwości poprawiających krążenie krwi. Pomaga w dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do narządu wzroku oraz może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z przemęczeniem oczu. Rokitnik jest źródłem witaminy C, witaminy E, karotenoidów i kwasów tłuszczowych omega-7. Te składniki odżywcze mogą wspomagać zdrowie oczu i zapobiegać stanom zapalnym.

Jak wybrać najlepszy suplement na oczy?

Dbanie o zdrowie oczu to fundamentalny element ogólnego samopoczucia. Suplementy na oczy oferują wygodny i potencjalnie skuteczny sposób na naturalne wsparcie i zachowanie dobrego wzroku przez lata. Wprowadzenie suplementów na oczy do codziennej rutyny jest stosunkowo proste. Większość suplementów jest dostępna w postaci tabletek lub kapsułek i może być przyjmowana wraz z posiłkiem. Aby wybrać najlepszy suplement dla swoich oczu - najlepiej zasięgnąć porady lekarza okulisty bądź farmaceuty. Taką poradę możesz uzyskać także w naszym sklepie zielarskim netzdrowie.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł