×

KRWAWNIK- ziołowy sojusznik Twojego zdrowia. Leksykon ziół

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to wieloletnia roślina łąkowa z rodziny złożonych (Compositae), należąca do roślin ruderalnych, porastających pola uprawne i nieużytki, często uważana za uciążliwy chwast.

Jego nazwa łacińska nawiązuje do mitologii greckiej, gdyż jego zwolennikiem był podobno Achilles, stosując go do okładów gojących rany. W krajach anglosaskich surowiec wykorzystuje się do produkcji popularnej maści na skaleczenia. W Polsce powszechnie występuje. Jest to gatunek zbiorowy, obejmujący kilka podgatunków, odmian i form. Czy aktualnie warto sięgać po surowiec i preparaty z ziela krwawnika?

Krwawnik - właściwości.

Surowcem zielarskim, jakiego dostarcza krwawnik jest ziele oraz kwiat. Ziele zasobne jest w gorzkie laktony seskwiterpenowe - achilicyna, achilina, leukodyna. Roślina jest bogata w olejek eteryczny złożony z monoterpenów - beta- pinen, sabinen; seskiterpenów - germakren D a także chamazulen, który nadaje olejkowi niebieską barwę. Zawiera także glikozydy flawonoidowe - luteolinę; kwasy fenolowe - kwas salicylowy; fitosterole - beta-sitosterol; alkaloidy i amidy - betonicyna, trygonelina; garbniki, kumaryny a także aminokwasy, witaminy, kwasy organiczne - bursztynowy, walerianowy, octowy, mrówkowy.

Przeczytaj na naszym blogu
KRWAWNIK- ziołowy sojusznik Twojego zdrowia. Leksykon ziół
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł