×
KRWAWNIK- ziołowy sojusznik Twojego zdrowia. Leksykon ziół

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to wieloletnia roślina łąkowa z rodziny złożonych (Compositae), należąca do roślin ruderalnych, porastających pola uprawne i nieużytki, często uważana za uciążliwy chwast.

Jego nazwa łacińska nawiązuje do mitologii greckiej, gdyż jego zwolennikiem był podobno Achilles, stosując go do okładów gojących rany. W krajach anglosaskich surowiec wykorzystuje się do produkcji popularnej maści na skaleczenia. W Polsce powszechnie występuje. Jest to gatunek zbiorowy, obejmujący kilka podgatunków, odmian i form. Czy aktualnie warto sięgać po surowiec i preparaty z ziela krwawnika?

Krwawnik - właściwości.

Surowcem zielarskim, jakiego dostarcza krwawnik jest ziele oraz kwiat. Ziele zasobne jest w gorzkie laktony seskwiterpenowe - achilicyna, achilina, leukodyna. Roślina jest bogata w olejek eteryczny złożony z monoterpenów - beta- pinen, sabinen; seskiterpenów - germakren D a także chamazulen, który nadaje olejkowi niebieską barwę. Zawiera także glikozydy flawonoidowe - luteolinę; kwasy fenolowe - kwas salicylowy; fitosterole - beta-sitosterol; alkaloidy i amidy - betonicyna, trygonelina; garbniki, kumaryny a także aminokwasy, witaminy, kwasy organiczne - bursztynowy, walerianowy, octowy, mrówkowy.

Bogactwo związków zawartych w krwawniku sprawia, że ma on właściwości:

  • pobudzające trawienie
  • rozkurczające i wiatropędne 
  • przeciwzapalne 
  • przeciwkrwotoczne 
  • przeciwalergiczne 
  • wzmacniające 
  • odtruwające

Krwawnik - na co pomoże i jak stosować?

Zioło to jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych i preparatów stosowanych w chorobach przewodu pokarmowego. Herbatka oraz sok z krwawnika pobudza trawienie i wydzielanie śliny. Ze względu na skład należy do roślin aromatyczno- gorzkich (amara- aromatica). Działa więc żółciotwórczo i żółciopędnie w bezsoczności żołądka i przy braku apetytu. Herbatkę lub sok należy wtedy przyjąć na 30 minut przed posiłkiem.

Napar z krwanika zrobiony z jednej łyżki na szklankę wrzątku można pić kilka razy dziennie po 100ml. Sok z krwawnika można zażywać 4 razy dziennie po łyżce przez 3-5 dni jako środek żółciopędny, wzmacniający i odtruwający.

Doustne preparaty z krwawnika wspomagają w stanach nieżytowych żołądka i jelit, zwłaszcza, gdy towarzyszy im krwawienie. W przypadku odbijania, wzdęć i skurczów mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego działa rozkurczająco.

Ze względu na właściwości moczopędne i oczyszczające stosuje się go także przy kuracjach odtruwających organizm z toksyn, złogów a także w kamicy nerkowej, schorzeniach wątroby, trzustki, śledziony i jelit. Pomocny jest także w alergii, nadkwasocie, infekcjach układu pokarmowego i oddechowego (działa odkażająco, przeciwkaszlowo i rozkurczowo).

Krwawnik wykorzystać można w postaci naparu do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych, anginie czy paradontozie. Regeneruje naskórek w pęknięciach skóry, owrzodzeniu żylakowym nóg, trądziku, wypryskach. Wzmocni także słabe, wypadające włosy, wspomoże leczenie zmian łuszczycowych.

Krwawnik to także zioło kobiece.

Warto po niego sięgnąć w dolegliwościach związanych z cyklem menstruacyjnym, gdyż uśmierza bóle miesiączkowe i zapobiega zatrzymywaniu nadmiernej ilości płynów, które są przyczyną obrzęków. Pomaga także łagodniej przejść okres menopauzy, kiedy często występują stany zapalne jajników (np. torbiele janików) i macicy ( mięśniaki macicy). Gdy w okresie klimakterium występują problemy z bezsennością, pomoże zasnąć, ukoi nerwy i wyciszy. Zewnętrznie można stosować go w upławach i świądzie.

Na co powinniśmy uważać stosując zioło krwawnika?

Przeciwwskazaniem do stosowania krwawnika jest uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych. Nie zaleca się go także osobom o podwyższonej krzepliwości krwi, które przyjmują leki rozrzedzające krew. Nie można go także stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Autor: Monika Konieczny
technik farmacji, pasjonatka natury i ziołolecznictwa

Źródła:
Ziołolecznictwo ojców Bonifratów, O. Teodor Książkiewicz, Oficyna Wydawnicza Rytm

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł