×
JASNOTA BIAŁA - właściwości, zastosowanie, działanie. Leksykon ziół

Jasnota biała (Lamium album L.) znana również jako głucha pokrzywa lub martwa pokrzywa to roślina o właściwościach leczniczych, które wykorzystywane są w tradycyjnym ziołolecznictwie. Jej białe kwiaty i jajowate liście stanowią bogactwo składników aktywnych, które przynosi korzyści zdrowotne w wielu przypadkach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tej roślinie, jej pochodzeniu, zastosowaniu oraz działaniu na organizm.

1. Jasnota biała - wygląd, pochodzenie, występowanie

Jasnota biała, to roślina należąca do rodziny wargowych (Labiatae), charakteryzująca się wzniesioną, czworokątną i owłosioną łodygą, osiągającą do 50 cm wysokości. Jej liście, rozmieszczone naprzeciwlegle, są jajowate z piłkowanymi brzegami. Kwiaty, białe i zebrane w nibyokółki, pojawiają się w kątach liści od kwietnia do września. Jasnota biała jest rośliną bardzo pospolitą, spotykaną w zaroślach, ogrodach, parkach oraz przydrożach. Z pewnością nie raz i nie dwa miałaś/eś czytelniku okazję, by ją zobaczyć.

2. Zastosowanie w ziołolecznictwie

Surowcem leczniczym są przede wszystkim kwiaty jasnoty białej (Flos Lamii albi), zbierane w początkowym okresie kwitnienia. Ale może być nim też ziele (Herba Lamii albi) - oba elementy rośliny są składnikami mieszanek ziołowych polecanych kobietom.

Bogactwo składników czynnych, takich jak fenolokwasy, irydoidy, garbniki, olejek eteryczny czy flawonoidy, czyni ją cennym surowcem w lecznictwie ludowym. Zastosowanie jasnoty białej obejmuje szeroki zakres, od niestrawności po choroby skórne, a także schorzenia kobiece (upławy, bolesne miesiączki, menopauza) czy kruchość naczyń krwionośnych.

3. Działanie Lamium album L.

Jasnota biała wykazuje wieloaspektowe działanie a jej skuteczność wynika głównie z bogactwa składników aktywnych, które wykazują korzystny wpływ na organizm człowieka. Jakie zatem?

 • Przeciwzapalne: Jasnota biała wykazuje silne działanie przeciwzapalne, które pomaga łagodzić stany zapalne w organizmie. Dzięki zawartości fenolokwasów i irydoidów, roślina może zmniejszać stan zapalny w różnych częściach ciała, wspomagając proces gojenia i regeneracji tkanek.
 • Ściągające: Jasnota biała wykazuje również działanie ściągające, które może być pomocne w przypadku ran, owrzodzeń czy stanów zapalnych skóry. Składniki rośliny pomagają zmniejszyć wydzielanie płynów z uszkodzonych tkanek oraz przyspieszyć proces gojenia.
 • Uszczelniające: Działanie uszczelniające jasnoty białej polega na wzmacnianiu i uszczelnianiu ścian naczyń krwionośnych oraz błon śluzowych. Składniki rośliny, takie jak garbniki, pomagają zwiększyć elastyczność naczyń krwionośnych, co może być korzystne w przypadku problemów z krążeniem krwi czy kruchością naczyń.

W powyższym kontekście warto, by kwiaty jasnoty białej stosować w połączeniu z surowcami zawierającymi: krzemionkę (ziele skrzypu, ziele poziewnika, ziele miodunki, ziele rdestu ptasiego) lub związki hamujące krwawienia (ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego), lub też związki regenerujące błony śluzowe (kwiat nagietka, kwiat rumianku, ziele krwawnika, ziele przywrotnika, ziele bukwicy, ziele świetlika, liść babki, korzeń łopianu i korzeń żywokostu).

jasnota

 • Przeciwbiegunkowe: Jasnota biała wykazuje właściwości przeciwbiegunkowe, co oznacza, że może być skutecznym środkiem w leczeniu biegunek i zaburzeń trawiennych. Dzięki zawartości garbników i śluzu, roślina może łagodzić stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz regulować perystaltykę jelit.
 • Moczopędne: Składniki aktywne jasnoty białej wykazują działanie moczopędne, co oznacza, że mogą wspomagać usuwanie nadmiaru płynów z organizmu poprzez zwiększenie wydalania moczu. To działanie może być korzystne w przypadku obrzęków czy stanów zapalnych dróg moczowych.
 • Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze: Dzięki obecności fenolokwasów, olejku eterycznego i innych substancji, jasnota biała wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co oznacza, że może być skutecznym środkiem w zwalczaniu infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.
 • Powstrzymujące procesy wydzielnicze: Działanie jasnoty białej obejmuje także regulację procesów wydzielniczych w organizmie, co może być korzystne w przypadku nadmiernego wydzielania śluzu czy ropy.
 • Ponadto jasnota biała może być pomocna przy obfitych, bolesnych miesiączkach, upławach, niewłaściwej pracy nerek. Można też stosować zewnętrznie jako płukanki jamy ustnej oraz gardła, czy też do przemywań trudno gojących się ran.

4. Stosowanie i dawkowanie

Jasnotę białą można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Doustnie, jej działanie obejmuje układ oddechowy, pokarmowy, a także schorzenia kobiece. Dawkowanie zależy od rodzaju dolegliwości i wynosi przeważnie 3g dziennie. W przypadku zastosowania zewnętrznego, jasnotę białą stosuje się w postaci okładów, przemywań czy też przymoczek.

jasnota

5. Przeciwwskazania

W dawkach leczniczych jasnota biała nie wykazuje działań niepożądanych. Jednakże, jak w przypadku każdej rośliny leczniczej, zaleca się zachowanie ostrożności oraz konsultację z lekarzem przed zastosowaniem, zwłaszcza u osób mających skłonność do reakcji alergicznych czy stosujących inne leki. Jasnota biała, choć może być mało popularna, to posiada spore właściwości lecznicze, które od długiego czasu wykorzystuje medycyna ludowa. Jej działanie sprawia, że jest to roślina wartą uwagi dla wszystkich poszukujących naturalnych metod poprawy swojego samopoczucia.

Autorka: Anita Warda
Redaktorka bloga netzdrowie.pl

Bibliografia

 1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987
 2. G. Mayer, B. Uehleke, O.K. Saum, Zioła Ojców Benedyktynów. Mieszanki i leczenie; Świat Książki; Warszawa 2004
 3. Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy pod red. Aleksandra Ożarowskiego, Warszawa 1982
 4. J. Kwaśniewska K. Mikołajczyk, Zbieramy zioła, Warszawa 1986
 5. https://rozanski.li/1282/kwiat-jasnoty-bialej-flos-lamii-albi-w-fitoterapii
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł