×
WIESIOŁEK dwuletni – naturalny sprzymierzeniec kobiecego zdrowia

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) to roślina o imponujących właściwościach i urodzie. Wyróżnia się czerwonym korzeniem oraz jasnożółtymi kwiatami, które rozwijają się tylko na jedną noc. W pierwszym roku wytwarza różyczkę liści, by w drugim zaskoczyć pędami kwiatowymi. Pochodzący z Ameryki Północnej wiesiołek znalazł swoje miejsce także na terenach Europy. Jego historia sięga czasów Indian, którzy wykorzystywali go do leczenia różnych dolegliwości. Dziś wiesiołek cieszy się uznaniem za wartościowy olej tłoczony z nasion, bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe. W artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, jej właściwościom i wykorzystaniu zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce.

Wiesiołek dwuletni – podstawowe informacje

Wiesiołek dwuletni znany też jako wiesiołek wieczorny lub nocna świeca jest rośliną charakteryzującą się niezwykłą urodą i bogatym okresem kwitnienia. Należy do rodziny wiesiołkowatych. Jego piękne, żółte kwiaty przyciągają spojrzenia, a okres kwitnienia trwa od czerwca do września, w zależności od warunków klimatycznych. Naturalne siedliska wiesiołka dwuletniego obejmują zarówno pola, jak i  łąki oraz tereny skaliste, co sprawia, że jest powszechnie spotykany na polskich terenach.

Historia jego rozprzestrzeniania się w Europie jest niezwykle interesująca. Choć początkowo występował jedynie w Ameryce Północnej, to już w XVII wieku został sprowadzony do Europy, gdzie szybko zyskał popularność ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Olej z nasion wiesiołka – skarbnica zdrowia

Olej z nasion wiesiołka jest prawdziwą skarbnicą zdrowia, a to dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy (LA) i kwas gamma-linolenowy (GLA). Te związki są prekursorami prostaglandyn, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi hormonalnej organizmu. Badania wykazały, że suplementacja kwasem gamma-linolenowym może zwiększyć proporcję niezapalnych do zapalnych związków prostaglandyn.

Wiesiołek a zdrowie kobiet

Wiesiołek dwuletni może stać się niezastąpionym sprzymierzeńcem zdrowia kobiet, zwłaszcza w kontekście ich fizjologii hormonalnej i dolegliwości z nią związanych. Dla kobiet borykających się z nieregularnościami cyklu menstruacyjnego, olej z wiesiołka może okazać się zbawienny, regulując go poprzez wpływ na poziom hormonów. Badania wykazały, że regularne spożywanie wiesiołka może pomóc w złagodzeniu bólu menstruacyjnego oraz innych nieprzyjemnych objawów cyklu miesiączkowego.

Kolejnym obszarem, w którym wiesiołek może przynieść ulgę, jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Ten powszechny problem kobiet, charakteryzujący się drażliwością, bólami brzucha czy opuchlizną, może być łagodzony dzięki regularnemu spożywaniu oleju z wiesiołka. Badania wykazują, że substancje w nim zawarte mogą regulować poziom prostaglandyn, co przekłada się na zmniejszenie objawów PMS.

Warto również wspomnieć o korzystnym wpływie wiesiołka na kondycję skóry. Jego właściwości nawilżające i przeciwzapalne mogą przynieść ulgę osobom borykającym się z problemami skórnymi, w tym trądzikiem. Dodatkowo, wiesiołek może wspomagać zdrowie serca poprzez regulację poziomu cholesterolu oraz przeciwdziałać procesom starzenia się organizmu.

Olej z wiesiołka coraz częściej znajduje się w składzie suplementów diety oraz kosmetyków, co świadczy o jego wszechstronnych właściwościach i potencjale zdrowotnym. Dla kobiet dbających o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, wiesiołek może być cennym dodatkiem do codziennej diety oraz pielęgnacji skóry.

Wiesiołek w profilaktyce i terapii

Wiesiołek może być nie tylko skutecznym wsparciem w leczeniu dolegliwości kobiecych, ale także wartościowym dodatkiem do terapii różnych schorzeń, przynosząc ulgę i poprawiając jakość życia. Jego właściwości przeciwzapalne i bogactwo kwasów tłuszczowych sprawiają, że warto uwzględnić go w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej.

Wiesiołek znajduje zastosowanie w profilaktyce i terapii różnych schorzeń, w tym chorób reumatycznych. Jego właściwości przeciwzapalne mogą być szczególnie pomocne w łagodzeniu objawów zapalenia stawów.

Badania sugerują, że regularne spożywanie wiesiołka może wspomagać przemianę materii, co ma korzystny wpływ na osoby z nadwagą. Wiesiołek jest także bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który bierze udział w syntezie prostaglandyn, istotnych dla obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia ryzyka zakrzepów, regulacji funkcji mózgowych oraz wzmocnienia układu immunologicznego. Dlatego olej z wiesiołka może przynosić korzyści w leczeniu schorzeń pozornie niespokrewnionych, takich jak miażdżyca, choroby układu krążenia, cukrzyca czy stany reumatyczne.

Dodatkowo, może pomóc pacjentom z atopowymi chorobami skóry, łagodząc ich objawy. Ponadto kwas linolowy odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Wiesiołek w kosmetyce i pielęgnacji

wiesiołek

Nie tylko wewnętrzne spożycie wiesiołka ma korzyści dla zdrowia, ale także jego zastosowanie w pielęgnacji zewnętrznej. Olej z wiesiołka jest doskonałym nawilżaczem skóry, pomagającym w utrzymaniu jej elastyczności i jędrności. Ponadto regeneruje ją i ma właściwości łagodzące problemy skórne. Takie marki jak Sylveco oraz Dr Duda. Kosmetyki Uzdrowiskowe posiadają w swojej ofercie kosmetyki z olejkiem z wiesiołka. Możesz oczywiście pokusić się o samodzielne stosowanie oleju z wiesiołka w celach kosmetycznych. Wiesiołek może być również stosowany do pielęgnacji włosów i paznokci, wzmacniając je i nadając im zdrowy wygląd. Olej z wiesiołka świetnie sprawdzi się też jako olejek bazowy do rozcieńczania olejków eterycznych.

Jak stosować wiesiołek?

Wiesiołek dwuletni jest dostępny w różnych formach, w tym jako olej, kapsułki czy herbaty. Dawkowanie zależy od indywidualnych potrzeb i ewentualnych przeciwwskazań. Należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych i stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Podsumowanie

Wiesiołek dwuletni to niezwykła roślina, która może być nieocenionym wsparciem dla zdrowia kobiet. Jego bogactwo składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych omega-6 i GLA, sprawia, że jest wartościowym dodatkiem do codziennej diety i pielęgnacji skóry. Pomimo pewnych przeciwwskazań i kontrowersji dotyczących skuteczności niektórych preparatów z wiesiołka, jego rola jako naturalnego środka wspierającego zdrowie kobiet jest coraz bardziej doceniana.

Autorka: Anita Warda
Redaktorka bloga netzdrowie.pl

Bibliografia:

  1. I.Wawer, Kompendium suplementów diety. Jak dbać o zdrowie, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2023
  2. Joanne Barnes, Linda A Anderson and J David Phillipson, Herbal Medicines Third edition, Pharmaceutical Press 2007
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł