×

Zioła świętej Hildegardy - unikatowe receptury, które działają od wieków

Historia leczenia ziołami sięga odległych czasów- jej korzenie tkwią już w starożytnym Egipcie. To właśnie tam kapłani, którzy byli ekspertami w dziedzinie natury i jej tajemnic, zapisywali receptury leczenia na papirusach. Znajdziemy je także wyrzeźbione na ścianach świątyń. W ten właśnie sposób pionierzy zielarstwa przekazywali swoją cenną wiedzę, a ich dziedzictwo pozostawiło niezatarte piętno. Np. papirus Ebersa, datowany na 1550 rok przed Chrystusem to uniwersalny zapis, który zawiera aż 900 receptur na ziołowe leki. Zawiera informacje o dobroczynnych właściwościach jałowca, kory granatowca, bylicy piołunu, tataraku, mięty i aloesu. Te starożytne mądrości przetrwały tysiąclecia i stanowią dziś fundament dla współczesnych.

To dziedzictwo Egipcjan przejęli starozytni Grecy wydobywając ziołolecznictwo ze świątyń i nadając mu charakter świecki. W tamtych czasach narodziły się zawody zbieraczy ziół oraz farmakopolów, którzy produkowali i sprzedawali leki. To właśnie w Grecji, zrodziły się pierwsze apteki - apotheke.

Zielarskie sekrety wybitnej mniszki z Bingen 

W średniowieczu ziołolecznictwo rozwijało się głównym w klasztorach, a zakonnicy stali się przewodnikami w tej dziedzinie. Jedną z głównych postaci tego okresu była św. Hildegarda z Bingen – mniszka, filozofka, a także wybitna zielarka.

Urodzona w 1098 roku, w Bermersheim w dorzeczu Renu, Hildegarda przeniosła swoją pasję do benedyktyńskiego opactwa Disibodenberg. To właśnie tam, pod wpływem wizji, zaczęła kształtować swoją rolę w medycynie i leczeniu. Hildegarda była mistrzynią w rozumieniu leczniczych mocy roślin. Jej dzieło „Physica” to zbiór ksiąg, w których nie tylko opisano rośliny i ich właściwości, ale także ich duchową wymowę. Jej kolejne dzieło- traktat "Causae et Curae" to także wizja harmonii ciała, umysłu i duszy.

Jakie zioła proponuje święta Hildegarda ? 

W naszym sklepie internetowym netzdrowie.pl oferujemy produkty oparte na wiedzy Hildegardy z Bingen. Do ziół szczególnie wykorzystywanych w praktyce świętej Hildegardy należały m. in: szczotkowiec maruna, melisa, szafran , mniszek lekarski, galgant, koper włoski. W naszym sklepie  znajdziesz  nalewki, zioła, autorskie mieszanki ziołowe świętej Hildegardy z Bingen,  kosmetyki, a nawet książki oparte na wiedzy, którą propagowała ta wybitna zielarka. Sprawdź koniecznie co oferujemy i wejdź do świata św. Hildegardy!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł