×
ŚW. HILDEGARDA Z BINGEN – “Wonder Woman” średniowiecza :) i jej koncepcje medyczne

Wprowadzenie

Benedyktynka o niezwykłym charakterze, wizjonerska prorokini, nieustrudzona reformatorka Kościoła oraz odnowicielka życia monastycznego – to tylko niektóre z wielu ról, jakie odegrała św. Hildegarda z Bingen. Jej wszechstronność obejmowała także twórczość poetycką, muzyczną oraz autorską działalność teologiczną, medyczną i przyrodoznawczą. Była również znakomitą kaznodziejką, lekarką zarówno ciała, jak i duszy, a także egzorcystką. W dzisiejszych czasach postać ta nadal fascynuje i inspiruje, pozostając jedną z najbardziej niezwykłych nie tylko w historii Kościoła.

Krótkie przedstawienie św. Hildegardy z Bingen- jej wkład w rozwój medycyny naturalnej i zielarstwa

W XII wieku w Niemczech rozpoczął się nowy rozdział w historii medycyny naturalnej dzięki działalności wyjątkowej postaci – Hildegardy z Bingen (1098-1179). Ta wybitna benedyktynka, mistyczka i kompozytorka nie tylko zapisała się w historii jako jedna z pierwszych znanych osób zajmujących się medycyną naturalną, ale także jako teolożka, doradczyni cesarza i papieża. Hildegarda, urodzona w rodzinie szlacheckiej w Bermersheim vor der Höhe, już w młodym wieku została oddana na wychowanie do klasztoru benedyktyńskiego, gdzie rozwijała swoje talenty w wielu dziedzinach, w tym w muzyce, poezji i medycynie.

Jej największym dorobkiem są dwa traktaty medyczne, "Physica" i "Causae et Curae", które zawierają opisy setek roślin, kamieni, zwierząt i metali oraz ich wpływu na zdrowie człowieka. Jednak to nie tylko nauka o leczniczych właściwościach fascynowała Hildegardę, ale również holistyczne podejście do zdrowia, które łączyła z teologią i kosmologią. Twierdziła, że harmonia wewnętrzna człowieka jest odzwierciedleniem harmonii wszechświata.

Filozofia medycyny św. Hildegardy

Medycyna św. Hildegardy opierała się na kompleksowym podejściu do zdrowia i leczenia, zakładając, że na powstanie choroby składają się zarówno czynniki fizyczne, jak i duchowe. Święta Hildegarda podkreślała rolę złego trybu życia, niewłaściwego odżywiania oraz utraty wartości moralnych jako podstawowych przyczyn schorzeń. Leczenie według jej metody przebiega na czterech płaszczyznach: stworzenia, kosmosu, ciała i duszy. Szczególną uwagę przywiązywała do uzdrawiających postów, które nazywała nawet "operacją bez noża". W jej podejściu do leczenia stosowane były również praktyki, takie jak upusty krwi i stawianie baniek ciętych, które miały na celu oczyszczenie organizmu z negatywnych wpływów.

Wiara odgrywała istotną rolę w procesie leczenia według św. Hildegardy- mniszka była przekonana, że wiara może wspierać i przyspieszać proces zdrowienia. Jeśli chory wierzył w skuteczność terapii, jego wiara stanowiła istotny środek leczniczy. Według św. Hildegardy człowiek jest zdrowy z natury, a choroba jest stanem wyjątkowym.

Ponadto Hildegarda propagowała stosowanie postu. Praktyczne przygotowania do postu według zaleceń św. Hildegardy obejmowały fazę wstępną trwającą 1-3 dni, podczas której spożywa się wyłącznie orkisz, owoce i warzywa w celu oczyszczenia organizmu. Sam tydzień postu przeprowadzany jest zgodnie z jej zasadami, które obejmują wyłącznie picie przez 6 dni, porzucenie zbędnych przyjemności życiowych oraz oderwanie się od codzienności poprzez spacery, medytację i lekturę.

Zioła i ich właściwości według św. Hildegardy

Według św. Hildegardy, zioła odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i leczeniu różnych dolegliwości. Wybrane zioła i ich właściwości mogą być niezwykle pomocne w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń. Oto niektóre z ziół stosowanych przez Hildegardę:

  • Koper włoski (Foeniculum vulgare) to roślina znana ze swoich korzyści zdrowotnych, szczególnie dla układu trawiennego. Św. Hildegarda z Bingen uważała, że koper włoski wspomaga trawienie i eliminację złej flegmy oraz produktów gnilnych. Ma on zdolność łagodzenia wzdęć, redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust i zapobiegania rozwojowi bakterii dzięki właściwościom antyseptycznym. Olejki eteryczne w koprze włoskim działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.
  • Piołun (Artemisia absinthium L). Piołun jest ceniony za swoje zdolności lecznicze, zwłaszcza w przypadku problemów z trawieniem i żołądkiem. Jest skuteczny w leczeniu chorób trzewnych i zaparć. Wino z piołunu, przygotowywane z miodem i winem, jest polecane dla osób z problemami trawiennymi, osłabionymi nerkami i depresją.
  • Galgant (Alpinia officinarum), to roślina, która zajmuje ważne miejsce w medycynie św. Hildegardy- jest znany jako przyprawa o wielu właściwościach zdrowotnych. Może pomóc w poprawie zdrowia serca, układu trawiennego oraz ogólnej kondycji organizmu.
  • Kozieradka (łac. Trigonella foenum-graecum) według mistyczki stanowiła cenny składnik w kontekście zdrowia. Hildegarda uważała, że mieszanka z kozieradką może pomóc w obniżeniu podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie, może działać przeciwzapalnie i może łagodzić dolegliwości po zawale serca.
  • Wszewłoga górska. Korzeń wszewłogi górskiej, jest ceniony za swoje właściwości oczyszczające organizm, redukujące migrenę oraz wspomagające procesy trawienne. W połączeniu z gruszkami i miodem wszewłoga może być skutecznym środkiem oczyszczającym jelita z pleśni i grzybów i przyczynić się to do regeneracji flory jelitowej, co z kolei wzmacnia układ odpornościowy organizmu

Stosowanie ziół według wskazówek św. Hildegardy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Jednak zawsze ważne jest konsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu leczenia ziołami, szczególnie jeśli istnieją jakiekolwiek istniejące schorzenia lub stosowane są leki.

hildegarda netzdrowie

Dieta według św. Hildegardy

Jej podejście do diety opierało się na przekonaniu, że jedzenie ma nie tylko odżywiać ciało, ale również leczyć duszę i umysł. Zalecała spożywanie pokarmów, które są “łatwe do strawienia” i przynoszą “dobrą krew”, takich jak orkisz, kasztany, gotowane owoce oraz warzywa liściaste. Podkreślała znaczenie równowagi między różnymi składnikami diety oraz konieczność unikania produktów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, jak np. zimne napoje i surowe mięso.

Zgodnie z jej naukami, kluczem do zachowania zdrowia jest harmonia między ciałem a naturą, a odpowiednio dobrane zioła i przyprawy mogą wspomagać ten stan równowagi.

hildegarda netzdrowie

Znaczenie dziedzictwa św. Hildegardy w dzisiejszych czasach

Współczesny świat, coraz bardziej świadomy znaczenia naturalnych metod leczenia, z nowym zainteresowaniem odnosi się do nauk św. Hildegardy z Bingen. Jej podejście, które łączy w sobie ziołolecznictwo, dietetykę, a także duchowość, znajduje odzwierciedlenie w holistycznym podejściu do zdrowia, które zyskuje na popularności.

Popularność i renesans medycyny św. Hildegardy

Renesans medycyny św. Hildegardy jest widoczny nie tylko w licznych publikacjach i książkach poświęconych jej metodzie, ale także w praktyce wielu terapeutów i zielarzy, którzy czerpią z jej wiedzy. W Niemczech i innych krajach europejskich istnieją ośrodki i szkoły propagujące jej nauki, a zioła i produkty zalecane przez Hildegardę są coraz łatwiej dostępne (sprawdź koniecznie, co oferujemy w naszym sklepie- Zioła św. Hildegardy).

Naukowe badania potwierdzające skuteczność jej metod

Naukowe badania nad ziołami i metodami stosowanymi przez św. Hildegardę potwierdzają ich skuteczność. Przykładowo, badania nad pelargonią, którą Hildegarda polecała na problemy z układem oddechowym, wykazały jej działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To tylko jeden z wielu przykładów, jak współczesna nauka potwierdza dawne intuicje i obserwacje.

Medycyna św. Hildegardy jako inspiracja dla współczesnego zielarstwa

Medycyna św. Hildegardy stanowi inspirację dla współczesnego zielarstwa, które coraz częściej odwołuje się do tradycyjnej wiedzy, jednocześnie poddając ją weryfikacji naukowej. Jej podejście do ziół i diety, które traktuje jako sposób na utrzymanie równowagi i zdrowia, jest w pełni zgodne z obecnymi trendami w medycynie naturalnej.

Dziedzictwo św. Hildegardy z Bingen, jako jednej z pionierek medycyny naturalnej, jest nieocenione. Jej metody i filozofia życia, choć pochodzą z XII wieku, wciąż znajdują zastosowanie i są źródłem inspiracji dla wielu osób poszukujących naturalnych metod dbania o zdrowie.

Podsumowanie

Dziś prace św. Hildegardy nadal cieszą się uznaniem, a współczesne badania potwierdzają skuteczność wielu z jej zaleceń. Jej holistyczne podejście do zdrowia inspirowało nie tylko jej współczesnych, ale również ludzi na całym świecie. Ten krótki artykuł stanowi jedynie wstęp do poznania sylwetki tej wyjątkowej postaci i jej niezwykłego wkładu w rozwój medycyny naturalnej i zielarstwa, które do dziś pozostają aktualne i inspirujące.

Autorka: Anita Warda
Redaktorka bloga netzdrowie.pl; Absolwentka kursu Zielarstwo i Towaroznawstwo Zielarskie w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach

Bibliografia:
J.G. Mayer, B.Uehleke, O. K. Saum, Zioła Ojców Benedyktynów. Mieszanki i leczenie, Świat Książki 2004

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł