×
Czy znasz te zioła i suplementy na stres ?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi żyje ciągłym pośpiechu i napięciu emocjonalnym. Są pod presją i martwią się niepewnością jutra. Okazuje się, że zmagania z codziennymi wyzwaniami oraz brak czasu na odpowiednią ilość odpoczynku i zbilansowaną dietę mogą powodować silny i przewlekły stres. Dowiedz się, jakie dolegliwości i choroby może on wywoływać. Ponadto wyjaśniamy, które zioła i suplementy mogą pomóc w przywróceniu homeostazy i wsparciu organizmu w walce z uciążliwymi objawami, powodowanymi przez liczne stresory.

Wiele różnych nowych wydarzeń i nieoczekiwanych sytuacji może powodować napięcie. Często skutkuje to utratą kontroli lub poczuciem zagrożenia. Zdolność do radzenia sobie ze stresorami zależy od indywidualnych predyspozycji, doświadczenia życiowego, osobowości oraz warunków społecznych i ekonomicznych. Organizm ludzki, doświadczający stresu, wytwarza hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, które wywołują szybką reakcję walki lub ucieczki i aktywują układ odpornościowy. Taki mechanizm może pomóc przezwyciężyć strach lub ból oraz wzmocnić koncentrację i czujność. W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia pomaga w uratowaniu życia. Funkcjonowanie organizmu zazwyczaj wraca normy po zakończeniu działania stresora. Jednak zbyt silne i długotrwałe napięcie emocjonalne może powodować negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pogarsza nastrój, produktywność, relacje społeczne, słowem- jakość życia. Gdy jest to sytuacja przewlekła, ludzki system nerwowy nie radzi sobie zbyt dobrze z rozróżnianiem rzeczywistych zagrożeń emocjonalnych i fizycznych. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby znaleźć najlepszy dla siebie sposób na zniwelowanie uciążliwych objawów. Czasami wymagana jest specjalistyczna terapia psychologiczna. Czasami wystarcza regularna aktywność fizyczna oraz wzbogacenie diety w odpowiednie składniki

Nieleczone nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, spowodowane lub zaostrzone przez stres, mogą skutkować między innymi: niepokojem, bezsennością, problemami z koncentracją i pamięcią, dolegliwościami bólowymi, schorzeniami autoimmunologicznymi, problemami z działaniem układu pokarmowego oraz trudnościami w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Zioła na stres – które wybrać?

Stosowane są w formie herbatek, naparów, wyciągów, olejków do aromatoterapii i masażu, a także wchodzą w skład suplementów diety. Dzięki zawartości licznych składników aktywnych działają wyciszająco, uspokajająco i nasennie.

Rumianek. Dzięki zawartości flawonoidów, odpręża, zmniejsza niepokój i zaburzenia lękowe. Zapobiega skurczom mięśni gładkich, łagodząc w ten sposób objawy zespołu jelita drażliwego, skurcze żołądka na tle nerwowym, kołatanie serca oraz napady duszności.

Kozłek lekarski Znany jako waleriana – kozłek lekarski, należy do ziół, które rozluźniają, uspokajają i działają nasennie. Zawarty w korzeniu kwas walerianowy zwiększa ilość GABA w mózgu. Natomiast antyoksydanty, takie jak hesperydyna i linaryna, pomagają odprężyć się i poprawiają samopoczucie.

Melisa lekarska. Z liści melisy wytwarzany jest olejek eteryczny, zawierający flawonoidy, kwasy fenolowe i terpeny. Melisa może być stosowana w nadpobudliwości nerwowej, trudnościach z zasypianiem i w zaburzeniach funkcjonowania układu trawiennego na tle nerwicowym.

Lawenda lekarska. Z jej kwiatów wytwarzany jest olejek eteryczny, mogący wykazywać właściwości uspokajające i wpływać rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Preparaty z lawendą znajdują zastosowanie w dolegliwościach jelitowych o podłożu nerwicowym, a także w stanach niepokoju i trudnościach z zasypianiem.

Męczennica (passiflora) Jej nadziemne części są bogate w bioaktywne flawonoidy (np. C-glikozydy, pochodne apigeniny i luteoliny), glikozyd cyjanogenny, a także polisacharydy i fitosterole. Składniki te mogą uspokajać oraz ułatwiać zasypianie. Łagodzą stany napięcia nerwowego i pomagają w zmaganiach z zaburzeniami pracy układu pokarmowego.

Dziurawiec. Jest bogaty w związki aktywne takie jak: hyperycyna, flawonoidy, kwasy fenolowe, ksantony, olejki oraz kwas GABA. Uspokaja, poprawia nastrój i zmniejsza lęk.

Chmiel zwyczajny  Popularny i stosowany w wielu mieszankach. Szyszki chmielu zawierają olejki eteryczne i flawonoidy. Wykazują one właściwości uspokajające i znajdują zastosowanie w stanach niepokoju i napięcia emocjonalnego.

Pisząc o naturalnych preparatach na stres warto wspomnieć o adaptogenach. Najkrócej mówiąc adaptogeny to rośliny, które pomagają niwelować skutki stresu i pomagają zaadaptować się naszemu organizmowi do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Co ważne, adaptogeny to nie nowy wynalazek a rośliny, które znane są od wielu, wielu lat. Ich działanie opiera się na przywracaniu organizmu do naturalnej równowagi a ich systematyczne stosowanie, nie tylko wspomaga ogólną kondycję i wytrzymałość ciała, ale wspomaga też regenerację organizmu. Najbardziej znane rośliny, które zaliczamy do adaptogenów to ashwagandha, różeniec górski, cytryniec chiński, żeń- szeń, gotu- kola, czy bakopa drobnolistna.

Pamiętajmy też, że długotrwałe napięcie zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, gdyż produkcja hormonów, takich jak kortyzol, oraz neuroprzekaźników pochłania dużą część rezerw witamin i minerałów. Ponadto silny niepokój ogranicza zdolność wchłaniania potrzebnych substancji z układu pokarmowego. W konsekwencji zmniejsza się podaż składników o działaniu antystresowym. Sugeruje się, że odpowiednio dobrany kompleks składników zwiększa energię, równoważy poziom neuroprzekaźników, poprawia wydajność poznawczą i reguluje nastrój.

W celu wsparcia organizmu warto sięgnąć po następujące witaminy i mikroelementy:

  • witaminy z grupy B – pomagają w zwiększeniu sił witalnych oraz poprawiają nastrój i zdolności poznawcze,
  • witamina E – silny przeciwutleniacz, zużywany w dużych ilościach w chwilach stresu, ogranicza stres oksydacyjny, który może przyczynić się do depresji i zaburzeń lękowych,
  • witamina C – zwalczająca wolne rodniki, niweluje uczucie niepokoju i poprawia zdolność jasnego myślenia, oczyszczając organizm z nadmiaru kortyzolu i zapobiegając wzrostowi poziomu cukru we krwi,
  • kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – neuroprzekaźnik naturalnie wytwarzany przez organizm, niweluje napięcie, ból i poprawia nastrój,
  • 5-Hydroksytyptofan (5-HTP) – wykorzystywany jest do tworzenia serotoniny w mózgu, pozytywnie wpływającej na samopoczucie i jakość snu
  • magnez- uważa się go za niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jednym ze sposobów, w jaki magnez neutralizuje napięcie nerwowe, jest wiązanie i stymulacja receptorów GABA w mózgu. W rezultacie minerał ten nie tylko ogranicza uwalnianie hormonów stresu, ale także działa jak filtr zapobiegający ich przedostawaniu się do mózgu. Dodatkowo zmniejsza nasilenie reakcji zapalnej, usuwa metale ciężkie z mózgu i stabilizuje poziomu cukru we krwi.
  • cynk jest kolejnym minerałem, który może pomóc w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. W najwyższych stężeniach występuje w mózgu, a zwłaszcza w hipokampie. Jest on niezbędny do syntezy GABA i zrównoważenia aktywności tego uspokajającego neuroprzekaźnika. Cynk odgrywa także, obok witaminy B6, rolę kofaktora w produkcji serotoniny.

Podsumowując: Ludzie od tysięcy lat używają ziół w leczeniu wielu schorzeń. Osoby, zmagające się z długotrwałym stresem wciąż często decydują się na zioła oraz suplementy z witaminami i minerałami jako alternatywę dla silnych leków na receptę. Istotne jest wówczas, aby skonsultować się z lekarzem. Doradzi on, które preparaty ziołowe warto włączyć do leczenia i w jakich ilościach. Weźmie pod uwagę ewentualne interakcje z zażywanymi medykamentami. Odpowiednio dobrane suplementy na stres mogą też być istotnym wsparciem w trakcie psychoterapii.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł