Sklep Zielarski online - Wysokiej jakości zioła i suplementy
Olejki eteryczne
41 produktówOPTIMA NATURA Zestaw SZCZĘŚCIA- 3 naturalne olejki eteryczne: złodziei, cynamonowy, pomarańczowy
OPTIMA NATURA Zestaw MIŁOŚCI- 3 naturalne olejki eteryczne: złodziei, Ylang-Ylang , bergamotowy
OLEJEK Miłosiernego Samarytanina do ciała 50ml Artyzan
OLEJEK Świętego Michała Archanioła 50ml ARTYZAN
OLEJEK Męki Pańskiej 50ml Artyzan
OLEJEK Świętego Huberta 50ml ARTYZAN
"Mieszanka złodziejaszka" czyli cudowna piątka olejków eterycznych
OPTIMA NATURA Olejek Złodziei 20ml
Olejek BYLICA ROCZNA (Artemisia annua) Nanga 10ml
Olejek 101 ziół 100 ml - mieszanka olejków eterycznych NOMAK 100ml
OPTIMA NATURA Zestaw ZIMOWY- 3 naturalne olejki eteryczne: cynamonowy, goździkowy, pomarańczowy
Olejek RUMIANEK RZYMSKI w oleju jojoba 5% Nanga 10ml
Olejek CURRY (z liści) Nanga 10ml
TEA TREE Naturalny OLEJEK Z DRZEWA herbacianego 7ml
Olejek GOLTERIA Nanga 10ml
Olejek MAY CHANG (Litsea cubeba) Nanga 10ml
Olejek z żywokostu z gojnikiem 100ml ASTRON
Co to są olejki eteryczne
W pierwotnym znaczeniu, termin "eteryczny" odnosił się do sfery niebiańskiej - słowo "eteryczny" pochodzi od greckiego słowa Aither (gr. αἰθήρ) i oznacza "czyste powietrze nieba, szeroka przestrzeń nieba”. Koncepcja ta znajduje swoje odbicie we współczesnym ujęciu tego słowa, gdzie "eteryczny" oznacza ulotny, nieuchwytny , nietrwały. W związku z tym, olejki eteryczne definiujemy jako substancje lotne.
W olejkach eterycznych zawarte są niezliczone składniki biochemiczne, które mogą wywierać lecznicze działanie także na ludzi. W przypadku olejku różanego jest ich np. aż 500. Dlatego ludzie już w starożytności zaczęli wykorzystywać pachnące i leczniczo działające składniki roślin i ziół, stosując rośliny do kadzenia lub wytwarzania maści. Olejki perfumowane (olejki maściowe) i wody zapachowe były stosowane np. podczas ceremonii religijnych w celu oczyszczenia i różnych rytuałów.
Olejki eteryczne nadają roślinom specyficzny aromat, który pełni istotne funkcje ekologiczne, takie jak przyciąganie owadów zapylających czy odstraszanie potencjalnych pasożytów. W rezultacie, olejki eteryczne odgrywają kluczową rolę w biologicznych interakcjach pomiędzy roślinami, a ich otoczeniem. Olejki eteryczne produkowane są w liściach rośliny, jej kwiatach i skórce, a następnie gromadzone w jej tkankach.
Aby wykorzystać pełnię mocy olejków eterycznych w produktach, stosuje się zaawansowane techniki ekstrakcji, takie jak destylacja z parą wodną z różnych części roślin, takich jak liście i kwiaty – na przykład z sosny i lawendy. W przypadku niektórych roślin, olejek eteryczny uzyskuje się również przez wyciskanie poszczególnych części roślin, co jest popularną metodą dla pozyskania olejku z pomarańczy i olejku z bergamotki. Badania naukowe dowodzą, że olejki eteryczne mają szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych i mogą być stosowane jako komponenty w różnych formułach kosmetycznych.
Czy olejki eteryczne są zdrowe?
Olejki eteryczne znajdują obecnie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak kosmetyki naturalne czy aromaterapia. Badania naukowe, takie jak choćby te opublikowane w Journal of Essential Oil Research, dowodzą, że olejki eteryczne mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, co sprawia, że są one wartościowym składnikiem w terapeutycznych i kosmetycznych formułach. Wszyscy pasjonaci aromaterapii czekają na dalsze badania naukowe nad olejkami eterycznymi, mając nadzieję, że doprowadzą one do odkrycia jeszcze większej liczby zastosowań i korzyści dla naszego zdrowia.
Jakie olejki eteryczne są polecane na jakie dolegliwości?
Niektóre olejki eteryczne zabijają bakterie czy wirusy, co sprawia, że są idealne w przypadku chorób bakteryjnych lub wirusowych, takich jak zapalenie gardła i migdałków czy przeziębienie. Inne działają relaksująco lub odprężająco. Jeszcze inne mają właściwości przeciwstarzeniowe i mogą dać świetne rezultaty włączone w rytuały pielęgnacyjne naszej skóry. Warto więc przyjrzeć się właściwościom olejków i wybrać olejek eteryczny dla siebie i własnych potrzeb.
Olejki eteryczne zabijające wirusy są zalecane w przypadku infekcji wirusowych, takich jak grypa, katar itp. Do grupy olejków antywirusowych należą m.in: olejek z eukaliptusa , olejek z mirtu, olejek z drzewa herbacianego, olejek z geranium, olejek cytrynowy oraz olejek tymiankowy.
Do olejków rozrzedzających śluz i wspomagających oczyszczanie dróg oddechowych, co czyni je idealnymi w przypadku kaszlu, kataru i zapalenia oskrzeli należą np. olejek z mirtu, olejek z anyżu, olejek z eukaliptusa , olejek z kardamonu, oraz olejek z jodły białej.
Do olejków znanych ze swoich relaksujących właściwości oraz szeroko stosowanych w celu redukcji stresu, poprawy snu i łagodzenia bólu głowy należą niewątpliwie olejek lawendowy oraz olejek różany.
Do olejków, które pomagają utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji, zmniejszając widoczność zmarszczek czy mających właściwości nawilżające i anty aging należą oprócz olejku różanego na pewno olejek z geranium, olejek z nasion marchwi, olejek z drzewa sandałowego czy też olejek z kwiatów neroli (gorzkiej pomarańczy). Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto stosować te olejki eteryczne w połączeniu z olejami nośnikowymi, takimi jak olej kokosowy, olej jojoba czy olej ze słodkich migdałów, które również mają korzystne właściwości dla skóry. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem olejku eterycznego na skórę, rozcieńczyć go w odpowiednich proporcjach z olejem nośnikowym, aby uniknąć podrażnień. Kilka kropel ulubionego olejku można także dodać do kremu lub balsamu.
Jak korzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych w warunkach domowych?
Olejki eteryczne działają silnie poprzez swój zapach. Dlatego nazywane są również olejkami zapachowymi. W zależności od potrzeb i preferencji, można wybrać odpowiednie urządzenie do wdychania olejków eterycznych. Do domowego użytku warto zaopatrzyć się w kominek aromatyczny do olejków eterycznych , inhalator , dyfuzor lub nawilżacz powietrza z funkcją dodawania olejków eterycznych. Niemniej, jeżeli nie mamy tego typu urządzeń pod ręką również możemy cieszyć się dobrodziejstwami płynącymi z aromaterapii - dodając kilka kropelek wybranego olejku do kąpieli, ulubionego kremu lub balsamu, na poduszkę czy nawet na bawełniany, mały ręcznik (wówczas najlepiej pomieszać olejek z wodą ) i kładąc go na grzejniku.
Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!
Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00