×

Czerwona koniczyna - charakterystyka i właściwości

Czerwona koniczyna (łac.Trifolium pratense L.,) to roślina, która cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Ta bylina, która może dorastać do 50 cm wysokości, jest znana ze swojego silnie rozwiniętego korzenia oraz charakterystycznej, rozgałęzionej łodygi. Jednak to nie tylko jej wygląd przyciąga uwagę - czerwona koniczyna skrywa w sobie wiele cennych właściwości i zastosowań.

Czerwona koniczyna - występowanie i surowce

Czerwona koniczyna jest rośliną pospolitą, spotykaną na łąkach, pastwiskach, miedzach oraz przydrożach. Nie tylko rośnie dziko, ale jest także uprawiana ze względu na swoje liczne zalety zdrowotne. Surowcami pozyskiwanymi z czerwonej koniczyny są przede wszystkim kwiaty oraz ziele, zwłaszcza w początkowym okresie kwitnienia.

Ta mała roślina kryje w sobie bogactwo składników odżywczych. Wśród mikro- i makroelementów, które można znaleźć w czerwonej koniczynie, wymienić można wapń, miedź, nikiel oraz fosfor. Dodatkowo, obfituje w witaminy A, C, E oraz PP, co czyni ją cennym źródłem wielu niezbędnych substancji dla zdrowia.

Działanie i zastosowanie

Właściwości czerwonej koniczyny są fascynujące i różnorodne. Roślina ta znana jest z przeciwreumatycznych, metabolicznych, pobudzających, przeciwzapalnych, bakteriobójczych, moczopędnych, oraz wykrztuśnych właściwości. Ponadto, działa żółciopędnie oraz przeciwbólowo.

Zastosowanie w medycynie ludowej

Napar wodny lub wyciąg alkoholowy z kwiatostanów czerwonej koniczyny znalazły swoje miejsce w leczeniu wielu dolegliwości. Roślina ta może być stosowana w zaburzeniach przemiany materii, miażdżycy (gdzie obniża poziom cholesterolu we krwi), zaburzeniach układu pokarmowego, bezsoczności, skąpym wydzielaniu moczu, kamicy nerkowej, nieżytach oskrzeli, jamy ustnej, gardła i nosogardzieli, w anginie, bólach i kurczach nóg, a także w chorobach układu krwionośnego, pokarmowego i oddechowego, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

Czerwona koniczyna często nazywana jest "rośliną kobiet" ze względu na jej szczególne właściwości regulujące gospodarkę hormonalną i wpływające na regulację cyklu miesiączkowego. W tym przypadku główną rolę odgrywają izoflawony zawarte w koniczynie, które posiadają podobną budowę do estrogenów, co pozwala im łagodzić objawy menopauzy. Są one nazywane "fitoestrogenami".

Inne właściwości prozdrowotne

Oprócz wspomnianych właściwości, czerwona koniczyna ma wiele innych korzyści dla zdrowia. Pomaga w utrzymaniu dobrej jakości skóry, hamuje wypadanie włosów, poprawia apetyt, wpływa na lepszą przemianę materii oraz wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego. Ponadto, ma działanie moczopędne i może być zalecana w przypadku astmy.

Koniczyna czerwona w kuchni

Nie tylko w medycynie odnajduje się czerwoną koniczynę. Jej kwiatostany mogą być doskonałym dodatkiem do sałatek i surówek, a nawet można je zakwaszać na zimę, jak kapustę kiszoną. To roślina, która nie tylko poprawia smak potraw, ale również wnosi do nich wiele zdrowych składników.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć czerwona koniczyna jest rośliną o wielu zaletach zdrowotnych, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Nie zaleca się jej dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób cierpiących na choroby hormonozależne. Roślina może także negatywnie wpłynąć na niektóre przypadki nowotworów ze względu na jej zdolność do zwiększania wydzielania estrogenów.

Skutki uboczne po stosowaniu czerwonej koniczyny są rzadkie, ale mogą obejmować zaburzenia miesiączkowania, lekką biegunkę oraz bóle głowy. Te reakcje wynikają z oddziaływania rośliny na układ hormonalny organizmu.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł