Sklep Zielarski online - Wysokiej jakości zioła i suplementy
Skrzyp polny
16 produktówKRZEM ze skrzypu polnego YANGO 90 sztuk
WCIERKA stymulująca do skóry głowy i włosów 150ml Jozka
BALSAM do skóry suchej i wiotkiej 200ml Jozka
Franciszkański ELIKSIR KRZEMOWY 250ml Herbarium św. Franciszka
SANBIOS Pilonyx Włosy Skóra Paznokcie 60 sztuk
HEPATOBONISAN (na wątrobę i trawienie) 25 saszetek Bonimed
NA CIŚNIENIE Franciszkańska herbatka ziołowa w saszetkach
NEFROBONISAN Ojca Grzegorza 25 saszetek Bonimed
ODŻYWKA do włosów suchych i łamliwych Fitomed 200g
SKRZYP suplement diety w tabletkach 30 sztuk COLFARM
Natura Wita NA PŁUCA Herbatka ziołowa 80g
Natura Wita DLA URODY Herbatka ziołowa 80g
FLOS zioła sypkie SKRZYP ZIELE suplement diety 50g
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense), to roślina powszechnie występująca w całej Europie, a w Polsce często uważana za chwast. Czasem w języku potocznym możemy spotkać się z takimi nazwami skrzypu jak: choinka, jedlinka, jodełka, koński ogon, chwoszczonka, sosnka, krzemiówka lub chwoszcz. Surowcem leczniczym jest ziele skrzypu polnego (Herba Equiseti).
Roślina ta posiada różnorodne właściwości i związki chemiczne, które wpływają na jej działanie terapeutyczne. Główne związki to:
- flawonoidy (pochodne luteoliny, api- geniny, kwercetyny i kemferolu)
- kwasy fenolowe (kawowo-winowy, chlorogenowy, protokatechowy),
- substancje mineralne- głównie rozpuszczalne związki krzemu, sole potasu, magnezu i glinu.
Działanie:
- Diuretyczne: skrzyp polny działa jako środek moczopędny.
- Metaboliczne: wpływa pozytywnie na przemianę materii, naczynia krwionośne, narządy wewnętrzne, skórę, włosy, paznokcie, i kości.
- Hemostatyczne: posiada właściwości hamujące krwawienie.
- Związki krzemowe zawarte w skrzypie wpływają na elastyczność i odporność naskórka, tkanki łącznej, błon śluzowych, regulują przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych.
Zastosowanie:
- Łagodny środek moczopędny (w lekkich schorzeniach dróg moczowych).
- Wspomagająco w gośćcu, skazie moczanowej (mniejsza przesączanie w kłębkach nerkowych).
- Przeciwkrwotoczne (zwiększa krzepliwość krwi).
- W schorzeniach skórnych (wspomaga leczenie niektórych chorób skórnych).
- W schorzeniach metabolicznych: W okresie pooperacyjnym, w miażdżycy, i innych zaburzeniach metabolicznych.
Środki ostrożności: Kontrola poziomu witaminy B1 przy dłuższym stosowaniu preparatów z skrzypu.
Skrzyp polny cieszy się również tradycją w ziołolecznictwie, gdzie był stosowany m.in. do leczenia ran, schorzeń pęcherza moczowego, nerek, bólów reumatycznych, czy nawet w kąpieli na reumatyzm i korzonki.
Skrzyp polny w medycynie klasztornej
Skrzyp polny odgrywał istotną Był cenionym surowcem ze względu na swoje właściwości lecznicze, zwłaszcza związane z obecnością krzemu. Oto kilka aspektów dotyczących wykorzystania skrzypu polnego w medycynie klasztornej:
- Leczenie ran: Skrzyp polny był używany do leczenia ran. Już starożytni Grecy znali jego właściwości lecznicze w kontekście gojenia ran.
- Zastosowanie w schorzeniach pęcherza moczowego i nerek: Zarówno św. Albert Wielki z Kolonii, jak i ksiądz Sebastian Kneipp, znany zielarz, uznawali skrzyp polny za skuteczny środek leczący schorzenia pęcherza moczowego i nerek. Podkreślali jego korzystny wpływ na problemy z piaskiem i kamieniami.
- Działanie przeciwreumatyczne: Ksiądz Johannes Künzle, szwajcarski zielarz i fitoterapeuta, zalecał regularne picie herbaty z skrzypu polnego jako metodę zapobiegania bólom reumatycznym i artretyzmowi w podeszłym wieku.
- Kąpiel bonifratrów na reumatyzm i korzonki: W medycynie klasztornej stosowano kąpiel przygotowywaną z wywaru skrzypu polnego jako środek pomocniczy w leczeniu reumatyzmu i korzonek. Kąpiel ta miała na celu złagodzenie dolegliwości związanych z tymi schorzeniami.
- Uzupełnianie soli mineralnych: Skrzyp polny był stosowany w celu uzupełniania niedoborów soli mineralnych, co miało pozytywny wpływ na kondycję włosów, paznokci oraz ogólną sprawność organizmu.
- Działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne: Skrzyp polny wykorzystywano również ze względu na jego działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne, co sprawiało, że był stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, w tym krwawień z nosa, płuc, a także schorzeń żołądka i jelit.
Warto zauważyć, że skrzyp polny był i jest nadal używany nie tylko samodzielnie, ale również w połączeniu z innymi roślinami leczniczymi, tworząc różnorodne mieszanki ziołowe (sprawdź: mieszanki Ojca Grzegorza Sroki). Medycyna klasztorna, opierająca się na tradycji i doświadczeniach, przyczyniła się do utrzymania popularności skrzypu polnego jako cennego surowca leczniczego.
Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!
Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00