×

Zioła na zdrowe jelita. Zadbaj o jelita naturalnie!

Jelita, bardzo często popularnie nazywane "drugim mózgiem" organizmu, odgrywają kluczową rolę w naszym ogólnym samopoczuciu i mają - czego dowodzą ostatnie badania - całkiem spory wpływ na nasze zdrowie. Tak więc zadbanie o zdrowy układ trawienny jest niezbędne dla zachowania optymalnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dodawanie ziół do potraw nie tylko podnosi ich walory smakowe, ale może również przynosić ulgę w przypadku problemów jelitowych czy trawiennych. Zioła nie tylko wyglądają pięknie, ale również nadają potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Dlatego warto regularnie korzystać z ziół zwłaszcza gdy używamy produktów, które mogą powodować wzdęcia lub są bogate w tłuszcze. Dodatkowo, ziołowa herbata po posiłku może pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, tworząc harmonijną ucztę dla podniebienia i układu trawiennego.

Rola ziół w utrzymywaniu zdrowia jelit

Nasi przodkowie od dawna polegali na właściwościach leczniczych ziół w leczeniu różnych dolegliwości, w tym problemów trawiennych. Wiele osób boryka się z problemami układu pokarmowego, takimi jak wzdęcia, bóle brzucha, problemy jelitowe czy biegunki. Na szczęście istnieje naturalna pomoc w postaci ziół, które nie tylko dodają potrawom wyjątkowego smaku, ale także mają kojący wpływ na wiele dolegliwości i redukują uczucie pełności. Zioła są bogatym źródłem biologicznie aktywnych związków, które mogą łagodzić, leczyć i odżywiać układ pokarmowy, a w tym i nasze jelita. Olejki eteryczne, garbniki, substancje gorzkie i pikantne zawarte w wielu ziołach pobudzają perystaltykę jelit i wspierają produkcję soków trawiennych. Nasi ziołowi sprzymierzeńcy mogą nam pomóc w trawieniu, zmniejszyć stan zapalny jelit i załagodzić liczne dolegliwości trawienne z którymi borykamy się na co dzień.

Najlepsze zioła dla zdrowych jelit

Mięta - dobrze znane zioło ze względu na wymierne korzyści dla całego układu trawiennego. Mięta pomaga rozluźnić mięśnie przewodu pokarmowego, co umożliwia płynniejszą pracę układu trawiennego. Dodatkowo mięta może zmniejszać wzdęcia i łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS).

Len- działa bardzo korzystnie na jelita głównie dzięki zawartości błonnika oraz niektórych składników odżywczych. Len posiada właściwości powlekające, chroniące śluzówkę jelit oraz zawiera prebiotyki, takie jak lignany, które są substancjami odżywczymi i stanowią wyśmienitą pożywkę dla korzystnych bakterii jelitowych.Len zawiera także kwasy alfa-linolenowe (ALA). Te kwasy tłuszczowe wykazują właściwości przeciwzapalne, co może pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC)

Nagietek - to często występujący u nas dziki kwiat, znany również jako roślina żołądkowa lub królewska. Jak sugeruje jedno z jego nazw, jest to skuteczna roślina lecznicza w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jego działanie, głównie spowodowane obecnością olejków eterycznych i garbników, jest często stosowane w przypadku biegunek i stanów zapalnych. Liście i owocniki nagietka można suszyć lub używać na surowo do parzenia herbaty (około 1 łyżeczka na 300 ml wody)

Chaber bławatek - chaber bławatek ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych jelit. Posiada takie składniki jak flawonoidy, garbniki roślinne, sole mineralne oraz kwasy organiczne.

Lukrecja - lukrecja może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych jelit i wspierać zdrowie błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Anyż - korzenny anyż ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, co może pomóc w łagodzeniu bólów brzucha. Czy znasz ziołową mieszanka z anyżu, kminku i kopru? Warto ją wypróbować bo taka ziołowa herbatka pomaga w przypadku nagłych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Oczywiście, można też używać anyżu w potrawach, deserach lub ciastkach. Anyż nadaje potrawom wyjątkowy i oryginalny smak!

Imbir jest stosowany od wieków w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Stymuluje produkcję enzymów trawiennych, co pomaga w rozkładzie pokarmu. Jego właściwości przeciwzapalne mogą także redukować stan zapalny układu pokarmowego.

Kurkuma - dzięki aktywnemu związkowi kurkuminie, jest potężnym środkiem przeciwzapalnym. Może pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy choroba zapalna jelit (IBD), poprzez zmniejszenie stanu zapalnego błony śluzowej jelit.

Jak wykorzystywać zioła dla lepszego zdrowia jelit na co dzień

Aby czerpać korzyści z tych ziół, istnieją proste, ale skuteczne sposoby ich wykorzystania. Można to robić niejako "przy okazji”. Na przykład, można przygotować herbatę z imbiru, parząc świeże plasterki imbiru w gorącej wodzie. Rano lub popołudniu dodaj do swojej herbaty liść mięty, lub wypij herbatkę miętową z ziół suszonych. Kurkumę może zastosować w kuchni i dodawać do potraw lub stosować jako suplement diety. Zrób kisiel z lnu lub upiecz ciasteczka anyżowe - Twoja rodzina i Twoje jelita z pewnością je docenią. Jak widzisz zioła możesz wykorzystywać na wiele sposobów i nie zawsze musi być to sposób standardowy. Jakkolwiek polecamy, aby przy każdym, zwłaszcza długofalowym stosowaniu ziół zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł