×

Zioła na problemy z dziąsłami i zębami

Problemy z dziąsłami i zębami mogą przydarzyć się każdemu z nas - czasem w najmniej odpowiedniej chwili lub momencie. Na ogół ból zęba lub stan zapalny dziąseł, to efekt procesów chorobowych toczących się w jamie ustnej, które wymagają konsultacji ze specjalistą i diagnozy stomatologicznej. Czasem, kiedy nie możemy udać się od razu do dentysty , warto jednak sięgnąć po zioła. Jak jednak zioła mogą pomóc w tej kwestii ? Czy matka natura ma odpowiedzi na te dolegliwości jamy ustnej oraz problemów związanych z zębami lub dziąsłami ? Okazuje się, że tak. Na rynku mamy wiele preparatów zielarskich w postaci gotowych płynów do płukania jamy ustnej lub sprayów pomagających zwalczać różne problemy w obrębie jamy ustnej. Do dyspozycji mamy także napary i płukanki ziołowe - które możemy wykonać używając ziół suszonych.

Zioła wspomagające zdrowie dziąseł i zębów

Problemy z zębami mogą objawiać się na bardzo wiele sposobów: bólem, uczuciem ściągnięcia, stanem zapalnym, ropą lub krwawieniem z dziąseł. Czasem mamy do czynienia z próchnicą zębów, innym razem z owrzodzeniami jamy ustnej, zapaleniem języka lub ozębnej. To z czym tak naprawdę mamy do czynienia, może określić jedynie stomatolog, dlatego zawsze warto umówić się na wizytę, aby dokonać oceny problemu o wprowadzić odpowiednie leczenie. Poniżej zioła, które mogą przynieść ulgę w pilnej potrzebie, kiedy nie mamy szans od razu umówić się na wizytę do dentysty. Stosować należy je na ogół w formie ziołowych płukanek do ust. Przy bólach dziąseł, oprócz płukanek, pomagają także ciepłe kompresy - okłady.

Mięta pieprzowa - to popularne zioło, które znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Olejki eteryczne zawarte w mięcie mają silne właściwości antybakteryjne. A więc płukanie jamy ustnej wywarem z mięty może pomóc w stanach zapalnych dziąseł. Mięta wykazuje także własności przeciwzapalne. Pomaga to w redukcji bólu i dyskomfortu związanego z problemami dziąseł. Do tego mięta działa przeciwbakteryjnie i odświeża oddech.

Goździki - są nie tylko doskonałą przyprawą do zimowej herbatki, ale też potężnym lekiem na bóle zębów. Eugenol, główny składnik aktywny goździków, jest znanym naturalnym związkiem przeciwbólowym. Tak więc, stosowanie goździków na bolący ząb może pomóc w zminimalizowaniu bólu. Dodatkowo goździki działają przeciwzapalnie oraz mogą odświeżać oddech. Rumianek - także może być silnym orężem w problemach związanych z zębami i dziąsłami.

Rumianek zawiera związki, które mogą działać jako naturalne środki przeciwbólowe. Wywar z rumianku może być stosowany jako płukanka ustna, aby złagodzić ból zębów.Znany jest także ze swoich właściwości przeciwzapalnych , łagodzących oraz regenerujących podrażnione tkanki w jamie ustnej.

Skrzyp polny - to niezwykłe zioło, przypominające małe choineczki także sprawdza się w problemach z zębami i dziąsłami. Dzięki swoim właściwościom ściągającym, skrzyp polny może pomóc w zatrzymaniu krwawienia z dziąseł i wspomagać proces gojenia. Dodatkowo skrzyp polny wykazuje działanie wzmacniające szkliwo zębów ponieważ jest bogaty w krzem, mineralny składnik, który jest ważny dla zdrowia zębów i dziąseł.

Szałwia lekarska - to kolejne niepozorne zioło, które wykazuje jednak silne działanie przeciwbakteryjne, co pomaga w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i choroby dziąseł. Składniki aktywne zawarte w szałwii mogą łagodzić stany zapalne dziąseł i - jak sugerują niektóre badania - mają działanie lekko wybielające.

Macierzanka piaskowa - zawiera związki, takie jak tymol, które są znane ze swojego działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego. Naparów używa się do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej. Mogą one pomagać w walce z bakteriami i grzybami odpowiedzialnymi za próchnicę i choroby dziąseł.

Kwiat lipy - wywar z kwiatów lipy , także może być używany jako płukanka ustna, która może pomagać w odświeżeniu oddechu i oczyszczeniu jamy ustnej. Niektóre badania sugerują, że kwiat lipy może wykazywać pewne działanie antybakteryjne, co może pomagać w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za próchnicę.

Rdest ptasi - wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Płukanki z rdestu ptasiego mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł. Rdest ptasi może być także pomocny w leczeniu drobnych ran i podrażnień w obrębie jamy ustnej.

Przepisy na naturalne płukanki ziołowe na problemy z zębami i dziąsłami

Naturalne płukanki z ziół czy naturalne pasty ziołowe, mogą być dobrym sposobem na pielęgnację jamy ustnej. Płukanka ziołowa do jamy ustnej może być remedium, które będzie wsparciem zdrowia zębów i dziąseł w chwili, kiedy tego potrzebujemy. Oto prosty przepis, który można dostosować do własnych potrzeb, wykorzystując zioła o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i odświeżających takich jak rumianek, mięta pieprzowa, szałwia lekarska oraz inne.

Składniki: 1 łyżka wybranego, suszonego zioła lub ziół 250 ml wody Zagotuj wodę w małym garnku. Dodaj wybrane zioła. Przykryj garnek i odstaw na około 20 minut, aby zioła miały szansę uwolnić swoje cenne właściwości do naparu. Wystudź. Dokładnie przecedź zioła, odsączając napar. Używaj płukanki ziołowej raz lub dwa razy dziennie - zależnie od potrzeby przepłukując jamę ustną około 30 sekund. Nie połykaj płukanki - po przepłukaniu , wypluj. Płukanka powinna być przechowywana w lodówce i zużyta w ciągu 3 dni.

Czy zioła na problemy z dziąsłami i zębami rozwiążą Twój problem?

Zioła prezentują interesujące perspektywy w kontekście terapeutycznego leczenia oraz pielęgnacji dziąseł i zębów, stanowiąc obiecujący obszar badań w dziedzinie stomatologii i fitoterapii. Należy jednak podkreślić, że ziołolecznictwo nie stanowi uniwersalnego rozwiązania i nie może być stosowane w sposób generalizujący w każdym przypadku. Odpowiednie zastosowanie ziół wymaga indywidualnej analizy i podejścia, dostosowanego do specyficznych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. W tym kontekście niezwykle istotne jest, aby przed podjęciem decyzji o terapii ziołowej skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie stomatologii lub fitoterapii, który może ocenić potencjalne korzyści i ryzyko związane z takim leczeniem, oraz dostosować je do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł