×
PLUSKWICA GRONIASTA (Cimicifuga racemosa) - naturalne wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy

W okresie menopauzy wiele kobiet poszukuje naturalnych sposobów na złagodzenie objawów związanych z tym etapem życia. Jednym z takich rozwiązań jest Cimicifuga racemosa, czyli pluskwica groniasta- roślina o wielu właściwościach leczniczych, które mogą przynieść ulgę w trudnych dolegliwościach menopauzalnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej roślinie, jej właściwościom oraz zastosowaniu w medycynie naturalnej.

Czym jest pluskwica groniasta i jakie ma właściwości?

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) - charakterystyka rośliny

Pluskwica groniasta, znana również pod nazwami Black cohosh, cimicifuga racemosa, actaea racemosa czy świecznica groniasta, to wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej, gdzie rośnie w wilgotnych lasach liściastych. Charakteryzuje się wysokim, groniastym kwiatostanem, który może osiągać nawet 2 metry wysokości. Kwiaty pluskwicy są białe, drobne i wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach.

Właściwości lecznicze pluskwicy groniastej

Działanie farmakologiczne pluskwicy groniastej wynika z obecności w niej substancji aktywnych (takich jak glikozydy triterpenowe, polifenole, alkaloidy). Roślina ta jest szczególnie ceniona za lecznicze działanie w przypadku dolegliwości związanych z menopauzą, takich jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu czy zmiany nastroju. Ponadto, pluskwica groniasta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające oraz regulujące pracę układu hormonalnego.

Substancje zawarte w korzeniu pluskwicy i w jej kłączu

Jako surowiec zielarski wykorzystywane są podziemne części tej rośliny- kłącze pluskwicy groniastej oraz jej korzeń. Wśród substancji aktywnych zawartych w pluskwicy groniastej szczególną uwagę zwraca grupa glikozydów triterpenowych (akteina 27-deoksyakteina). Preparaty z pluskwicy groniastej, co potwierdziły badania, wykazują skuteczność w łagodzeniu objawów menopauzy. Glikozydy triterpenowe mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz uspokajające, co sprawia, że pluskwica groniasta może być stosowana również w leczeniu innych dolegliwości, takich jak osteoporoza, bóle mięśniowe, stawowe czy nerwobóle.

Właściwości pluskwicy groniastej i jej zastosowanie w medycynie naturalnej

Zastosowanie i wskazania do stosowania pluskwicy groniastej są szerokie, a jej tradycyjne zastosowanie sięga medycyny ludowej. Roślina ta znana jest także w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) a także stosowana była przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Współcześnie, pluskwica groniasta jest wykorzystywana głównie jako naturalne wsparcie na trudny czas klimakterium. W medycynie ludowej, wyciąg z pluskwicy był stosowany jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, uspokajający oraz regulujący pracę układu hormonalnego.

pluskwica netzdrowie  pluskwica2 netzdrowie 

Wyciągi płynne i suche, odwary oraz nalewki z wysuszonych korzeni i kłączy pluskwicy groniastej są wykorzystywane także w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz problemy związane z zaburzeniami miesiączkowania. Pluskwica groniasta znajduje zastosowanie również w leczeniu schorzeń reumatycznych i artretycznych.

Stosowanie i dawkowanie pluskwicy groniastej zależy od indywidualnych potrzeb oraz formy preparatu. Zalecane dawkowanie może się różnić w zależności od produktu, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bezpieczeństwo stosowania pluskwicy groniastej

Choć bezpieczeństwo stosowania pluskwicy groniastej jest ogólnie uważane za dobre, istnieją pewne przeciwwskazania i skutki uboczne, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem suplementacji. W poniższych sekcjach omówimy przeciwwskazania do stosowania pluskwicy groniastej, potencjalne skutki uboczne oraz możliwe interakcje z lekami i ziołami.

Przeciwwskazania do stosowania pluskwicy groniastej

Pluskwica groniasta może być przeciwwskazana dla niektórych osób, zwłaszcza w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią - ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tych okresach;
  • osób z alergią na rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), do której należy pluskwica groniasta;
  • ze względu na prawdopodobny brak działania estrogennego preparaty z pluskwicy nie są bezwzględnie przeciwwskazane kobietom chorującym lub z historią chorób hormonozależnych, ale powinny je stosować jedynie po konsultacji z lekarzem.
  • osoby z chorobami wątroby powinny stosować preparaty z pluskwicy po konsultacji z lekarzem

Pamiętaj jednak, że w przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania pluskwicy groniastej, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Możliwe skutki uboczne stosowania pluskwicy groniastej

Chociaż większość osób dobrze toleruje pluskwicę groniastą, mogą wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak:

  • nudności, wymioty, bóle brzucha;
  • bóle głowy, zawroty głowy;
  • reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd, obrzęk;
  • zaburzenia snu, drażliwość, zmiany nastroju.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy, należy przerwać stosowanie pluskwicy groniastej i skonsultować się z lekarzem.

Interakcje pluskwicy groniastej z lekami i innymi ziołami

Pluskwica groniasta może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego warto zwrócić uwagę na potencjalne interakcje z lekami i ziołami. Należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku:

  • leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna - ze względu na możliwość wpływu na krzepliwość krwi;
  • leków przeciwpadaczkowych, takich jak fenytoina czy karbamazepina - ze względu na możliwość wpływu na poziom leków w organizmie;
  • odradza się też przyjmować preparaty razem z lekami, takimi jak fluoksetyna, paracetamol, czy alkoholem.

W gotowych preparatach pluskwica groniasta występuje razem z takimi ziołami jak szyszki chmielu, czy czerwona koniczyna.  Przed rozpoczęciem stosowania pluskwicy groniastej w połączeniu z innymi lekami lub ziołami, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uniknięcia niepożądanych interakcji.

pluskwica 3 netzdrowie

Pluskwica groniasta (Actaea racemosa) w suplementach diety

Suplement diety z pluskwicą groniastą to popularny sposób na wsparcie kobiet w okresie menopauzy. Producenci tacy jak Herbapol czy Bonimed oferują preparaty wykorzystujące właściwości pluskwicy groniastej. Są to np. kapsułki zawierające pluskwicę groniastą. Producenci oferują także preparaty w innej formie zawierające ekstrakt roślinny z Cimicifuga racemosa, jakże pomocnej na trudny czas klimakterium.

Zalecane dawkowanie pluskwicy groniastej może się różnić w zależności od formy suplementu oraz indywidualnych potrzeb, jednakże minimalna dzienna skuteczna dawka powinna odpowiadać przynajmniej 40 mg surowca. Należy korzystać ze standaryzowanych preparatów z pluskwicą groniastą, ograniczając czas stosowania do maksymalnie 6 miesięcy. Korzystne efekty zazwyczaj są zauważalne po 2-3 tygodniach, a pełne działanie preparatów z pluskwicą osiąga się po około 3 miesiącach regularnego stosowania.

Podsumowanie

W naszym artykule omówiliśmy bardzo ciekawą roślinę- pluskwicę groniastą (Cimicifuga racemosa). Może ona stanowić naturalne wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy. Przedstawiliśmy charakterystykę rośliny, jej właściwości i zastosowanie, substancje zawarte w korzeniu pluskwicy. Omówiliśmy także bezpieczeństwo stosowania pluskwicy groniastej, przeciwwskazania, możliwe skutki uboczne oraz interakcje z lekami i innymi ziołami. 

Autorka: Anita Warda
Redaktorka bloga netzdrowie.pl

Bibliografia:

  1. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Z. Skotnicki, Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Kraków 2023
  2. B. Kowal-Gierczak, E. Lamer-Zarawska, J. Niedworok, Fitoterapia i leki roślinne, Warszawa 2014
  3. J. Barnes, L. Anderson, J.D. Phillipson, Herbal Medicines THIRD EDITION, Pharmaceutical Press 2007
  4. Krajewska J., Surowce pochodzenia naturalnego stosowane w menopauzie, „Lek w Polsce”, 2014, 24(3)
  5. A. Kiss (red. ) Lek pochodzenia naturalnego , PZWL. Warszawa 2022
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł