×
Korzeń hakorośli: remedium na bóle stawów, reumatyzm i nie tylko

Czym jest korzeń hakorośli?

Korzeń hakorośli rozesłanej, znany również jako harpagophytum procumbens lub korzeń diabelskiego pazura, to surowiec roślinny o licznych właściwościach leczniczych. W medycynie zielarskiej stosuje się cięty korzeń hakorośli, który po wysuszeniu nazywany jest surowcem harpagophyti radix. Ekstrakty z tego surowca, zwane ekstraktami harpagophytum procumbens, są wykorzystywane w produkcji leków i suplementów diety. Warto zaznaczyć, że hakorośl rozesłana to inna nazwa tej samej rośliny, a czarci pazur to potoczne określenie korzenia.

Nazwa rośliny i jej pochodzenie

Nazwa rośliny hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) pochodzi z języka greckiego i łacińskiego. Słowo "harpagophytum" oznacza "roślinę z haczykami", co odnosi się do charakterystycznych haczykowatych kolców na owocach tej rośliny. Natomiast "procumbens" oznacza "rozesłany", co opisuje sposób wzrostu tej rośliny, która rozrasta się na ziemi w formie rozetki.

Legenda mówi, że rdzenne, południowoafrykańskie plemiona obserwowały zwierzęta, takie jak antylopy, które wykopywały korzenie rośliny hakorośl i spożywały je, kiedy były ranne lub odczuwały ból. Zaintrygowani tym zachowaniem, członkowie plemienia postanowili bliżej przyjrzeć się roślinie. Według tej legendy, podczas walk plemienni wojownicy byli często ranni i potrzebowali natychmiastowej pomocy medycznej. Odkryli, że sok z korzenia hakorośli mógł przyspieszyć gojenie się ran i zmniejszyć ból.

Odkryli także, że korzenie rośliny Hakorośl zawierają potężne właściwości przeciwzapalne i mogą łagodzić różne dolegliwości, w tym bóle stawów, artretyzm i problemy trawienne.

W miarę rozprzestrzeniania się tej wiedzy, roślina stała się czczona za swoje zdolności lecznicze, zyskując nazwę "Korzeń Hakorośli" ze względu na charakterystyczny wygląd swoich owoców, przypominających zakrzywione pazury. Pomimo groźnego brzmienia nazwy, korzeń Hakorośli zyskał dużą wartość wśród rdzennych ludów i ostatecznie zdobył uznanie w nowoczesnej medycynie ziołowej ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Hakorośl rozesłana - charakterystyka rośliny

Hakorośl rozesłana to roślina z rodziny połatowatych, występująca głównie na terenach pustynnych i półpustynnych południowej Afryki - zwłaszcza w okolicach pustyni Kalahari. Roślina ta posiada mięsiste, szarozielone liście oraz charakterystyczne, haczykowate owoce. Na powyższych terenach, występuje długotrwała susza, która wpływa na specyfikę i wygląd rośliny. Owocem pędów są strąki strąki wyglądające jak cierniste szpony ( stanie potoczna jej nazwa " czarci pazur " )

Najcenniejszą częścią hakorośli jest jednak jej korzeń, który może osiągać długość nawet do 1,5 metra. To właśnie z niego pozyskuje się surowiec radix harpagophyti, który wykorzystywany jest w medycynie zielarskiej.

Surowiec radix harpagophyti - cenny harpagozyd

Surowiec radix harpagophyti to wysuszony i cięty korzeń hakorośli rozesłanej, który stanowi podstawę do produkcji ekstraktów, nalewek, tabletek czy kapsułek z hakorośli. Surowiec ten jest bogaty w glikozydy irydoidowe , zwłaszcza harpagozyd ( nie mniej niż 1,2 % ), który odpowiada za większość właściwości leczniczych korzenia. Dzięki temu surowcowi, preparaty z hakorośli są stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle stawów, reumatyzm czy stany zapalne.

Na czym polega fenomen korzenia hakorośli

Korzeń hakorośli jest ceniony za swoje właściwości lecznicze i przeciwzapalne. Zawarte w nim glikozydy irydoidoweodpowiadają za działanie właściwości korzenia, które przyczyniają się do łagodzenia bólu i stanów zapalnych. W niniejszym rozdziale omówimy szczegółowo właściwości lecznicze, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe korzenia hakorośli.

Właściwości lecznicze korzenia hakorośli

Hakorośli posiadają właściwości lecznicze, które sprawiają, że są wykorzystywane w medycynie zielarskiej. Dzięki zawartości glikozydów irydoidowych, takich jak harpagozyd, harpeganina, harpagid, prokumbid ) oraz glikozydów fenyloetanoidowych , flawonoidów, triterpen, steroli itd korzeń hakorośli wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działanie korzenia hakorośli jest wielokierunkowe - stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle stawów, reumatyzm czy stany zapalne. Ponadto, korzeń hakorośli może wspomagać trawienie, łagodzić bóle mięśniowe oraz poprawiać ogólną kondycję organizmu.

Do medycyny europejskiej i rodzimego ziołolecznictwa korzeń hakorośli został wprowadzony po serii obszernych badań w latach 1953 - 1970. 

korzeń hakorośli - działanie lecznicze

Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe korzenia hakorośli 

Działanie przeciwzapalne korzenia hakorośli wynika z obecności glikozydów irydoidowych, które hamują syntezę prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych i bólu. Dzięki temu, korzeń hakorośli może być stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Warto zaznaczyć, że działanie przeciwbólowe korzenia hakorośli jest szczególnie skuteczne w przypadku bólów stawów, mięśni oraz reumatyzmu.

Glikozydy irydoidowe - kluczowe substancje czynne

Glikozydy irydoidowe to grupa substancji czynnych obecnych w korzeniu hakorośli, które odpowiadają za jego właściwości lecznicze. Najważniejszym z nich jest harpagozyd, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Inne glikozydy irydoidowe, takie jak harpagid czy procumbid, również przyczyniają się do leczniczych właściwości korzenia hakorośli, choć w mniejszym stopniu. Warto dodać, że glikozydy irydoidowe są również obecne w innych roślinach leczniczych, takich jak dziewanna czy melisa.

Zastosowanie korzenia hakorośli w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej

Zastosowanie i wskazania korzenia hakorośli obejmują przede wszystkim doustne stosowanie hakorośli w celu łagodzenia bólów reumatycznych oraz stanów zapalnych. W niniejszym rozdziale omówimy szczegółowo zastosowanie korzenia hakorośli, jego rolę w leczeniu bólów reumatycznych i stanów zapalnych, a także inne przypadki, w których zalecane jest doustne stosowanie hakorośli.

Doustne stosowanie hakorośli - w jakich przypadkach ?

Doustne stosowanie hakorośli jest zalecane w przypadkach, gdy występują:

  • Bóle stawów i mięśni

  • Reumatyzm

  • Stany zapalne

  • Trudności z trawieniem i wydalaniem

Warto zaznaczyć, że korzeń hakorośli może być stosowany zarówno w formie tabletek, kapsułek, jak i nalewek czy herbat. Ważne jest jednak, aby stosować się do zaleceń lekarza lub specjalisty ds. ziołolecznictwa, aby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.

Korzeń hakorośli w leczeniu bólów reumatycznych

Bóle reumatyczne to jedno z głównych zastosowań korzenia hakorośli. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym, korzeń hakorośli może skutecznie łagodzić bóle stawów i mięśni związane z reumatyzmem. Warto dodać, że korzeń hakorośli może być stosowany jako naturalna alternatywa dla leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Stosowanie czarciego pazura w stanach zapalnych

Stosowanie czarciego pazura, czyli innej nazwy hakorośli, jest również powszechnie zalecane w przypadku stanów zapalnychWłaściwości czarciego pazura obejmują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz wspomagające trawienie. Diabelski pazur, jak również bywa nazywana hakorośl, może być stosowany w leczeniu stanów zapalnych różnego pochodzenia, takich jak zapalenie stawów, zapalenie ścięgien czy zapalenie błony maziowej.

Podsumowując, korzeń hakorośli, znany również jako czarcie pazury czy diabelski pazur, jest cennym surowcem roślinnym o szerokim spektrum zastosowań. Jego główne wskazania obejmują doustne stosowanie w celu łagodzenia bólów reumatycznych oraz stanów zapalnych. Warto jednak pamiętać, że stosowanie korzenia hakorośli powinno być konsultowane z lekarzem lub specjalistą ds. ziołolecznictwa, aby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.

Produkty zawierające korzeń hakorośli

Na rynku dostępne są różne produkty zawierające czarci pazur, czyli korzeń hakorośli. Wśród nich znajdziemy leki roślinneleki zawierające korzeń hakorośli oraz różne preparaty, takie jak wyciąg płynny czy ekstrakt wodny. W niniejszym rozdziale omówimy poszczególne rodzaje produktów zawierających korzeń hakorośli oraz ich zastosowanie.

Leki roślinne z dodatkiem korzenia hakorośli

Leki roślinne z dodatkiem korzenia hakorośli to popularne produkty, które wykorzystują właściwości lecznicze tej rośliny.W wielu krajach korzeń hakorośli został zakwalifikowany jako lek i jest z sukcesem stosowany jako taki w przypadkach dny moczanowej, przerostowi prostaty, czy w zaburzeniach trawiennych. 

Roślinny lek zawierający korzeń hakorośli może być także stosowany w leczeniu bólów reumatycznych czy stanów zapalnych. Leki roślinne z korzeniem hakorośli dostępne są w formie tabletek, kapsułek, a także w postaci płynnej, np. jako nalewka czy syrop.

Suplementy diety z korzeniem hakorośli mogą być stosowane jako uzupełnienie codziennej diety w celu poprawy zdrowia stawów, łagodzenia bólu i zmniejszenia stanów zapalnych. Mogą być dostępne w postaci tabletek, kapsułek, proszku lub płynów, co daje możliwość wyboru formy, która najlepiej odpowiada preferencjom i potrzebom użytkownika.

Preparaty do stosowania miejscowego zawierające ekstrakt z korzenia hakorośli mogą być stosowane bezpośrednio na skórę w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów, redukcji stanów zapalnych i poprawy ruchomości. Mogą to być kremy, żele lub maści, które można stosować bezpośrednio na dotknięte obszary ciała.

W jakich preparatach znajdziemy korzeń diabelskiego pazura?

Korzeń diabelskiego pazura, czyli inna nazwa korzenia hakorośli, występuje również w różnych preparatach dostępnych na rynku. Możemy znaleźć go w suplementach diety, maściach, żelach czy kremach przeznaczonych do stosowania miejscowego. Preparaty te mogą być stosowane w celu łagodzenia bólów stawów i mięśni, a także w leczeniu stanów zapalnych. W obszernych badaniach nad tą rośliną z lat 1966-2006 wykazano, że dzienna dawka 50-100mg harpagozydu dawała wyśmienite efekty w redukcji bólu, a autorzy badania stwierdzili ,że ekstrakt z hakorośli to środek poprawiający jakość życia. 

korzeń hakorośli receptura

Preparaty zawierające ekstrakt z korzenia hakorośli

Na rynku można znaleźć szeroki wybór produktów zawierających korzeń hakorośli, które zostały opracowane z myślą o różnych potrzebach i preferencjach użytkowników. Te produkty mogą być dostępne w różnych formach, takich jak leki roślinne, suplementy diety czy preparaty do stosowania miejscowego, co daje możliwość wyboru tego, co najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom zdrowotnym i preferencjom konkretnego pacjenta.

Wybór odpowiedniego produktu zależy od indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza lub specjalisty ds. ziołolecznictwa. Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek produktu zawierającego korzeń hakorośli zaleca się konsultację z profesjonalistą medycznym, szczególnie jeśli chodzi o dawkowanie i ewentualne interakcje z innymi lekami lub suplementami

Dawkowanie i sposób stosowania korzenia hakorośli

Właściwe dawkowanie i sposób stosowania korzenia hakorośli jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów leczniczych. W tym rozdziale omówimy, jak dawkować korzeń hakorośli oraz jakie dawki stosować w przypadku bólu i stanu zapalnego.

Jak dawkować korzeń hakorośli?

W przypadku stosowania i dawkowania korzenia hakorośli, zalecane dawki mogą się różnić w zależności od formy produktu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, dawki korzenia hakorośli mogą wynosić od 600 mg do 1200 mg dziennie, podzielone na 2-3 dawki. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta oraz konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. ziołolecznictwa przed rozpoczęciem stosowania korzenia hakorośli.

Ból i stan zapalny - jakie dawki korzenia hakorośli stosować?

W przypadku bólu i stanu zapalnego, dawki korzenia hakorośli mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się stosowanie dawek w granicach 600-1200 mg dziennie, podzielonych na 2-3 dawki. Warto jednak pamiętać, że dawki te mogą być modyfikowane w zależności od nasilenia objawów oraz reakcji organizmu na leczenie.

Przykładowo, w przypadku łagodnych do umiarkowanych bólów stawów i mięśni, dawka korzenia hakorośli może wynosić 600 mg dziennie, podzielona na 2 dawki. Natomiast w przypadku silniejszych bólów lub stanów zapalnych, dawka może być zwiększona do 1200 mg dziennie, podzielona na 3 dawki.

Ważne jest, aby zawsze konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. ziołolecznictwa przed rozpoczęciem stosowania korzenia hakorośli, szczególnie w przypadku istniejących schorzeń lub przyjmowania innych leków. Dawkowanie korzenia hakorośli powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a leczenie należy prowadzić pod kontrolą specjalisty.

Korzeń hakorośli: tajemna moc południowoafrykańskiej rośliny leczniczej

W artykule przedstawiłam korzeń hakorośli, jego właściwości, zastosowanie oraz dawkowanie. Omówiłam także charakterystykę rośliny hakorośl rozesłana oraz surowiec radix harpagophyti oraz  właściwości lecznicze korzenia hakorośli, takie jak działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, oraz kluczowe substancje czynne zawarte w tej roślinie - glikozydy irydoidowe.

Przedstawiłam również zastosowanie korzenia hakorośli, w tym doustne stosowanie w przypadkach bólów reumatycznych oraz stanów zapalnych. Starałam się także wymienić produkty zawierające korzeń hakorośli, takie jak leki roślinne, preparaty oraz nalewkę z hakorośli.

Podsumowując, korzeń hakorośli jest cennym surowcem roślinnym o szerokim spektrum działania, szczególnie w przypadku bólów reumatycznych i stanów zapalnych. Stosowanie korzenia hakorośli powinno być jednak dokładnie rozważone i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a leczenie prowadzone pod kontrolą specjalisty.

Autorka : 

Faustyna Siedlecka 

Bibliografia :

  1. E. Lamer -Zarawska, B.Kowal-Gierczak, J. Niedwork, Fitoterapia i leki roślinne, Warszawa 2014

  2. K.Błecha, I.Wawer, Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia, Żywiec 2019

  3. Prof. dr hab I.Wawer, Kompendium suplementów diety, Warszawa 2023 

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł