×
Zioła na menopauzę czyli wsparcie z natury

Menopauza to naturalny proces występujący u kobiet po 45. roku życia. Związany jest ze stopniowym obniżeniem poziomu estrogenów wynikającym z zanikania pęcherzyków jajnikowych. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety wiążą się z długa listą objawów, które potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wśród nich można wyliczyć nocne poty, bezsenność, uderzenia gorąca, wahania nastroju, niepokój czy zmęczenie. Mogą one występować pojedynczo lub łącznie. Poza objawami odczuwalnymi przez kobietę są też takie, których nie widać i nie czuć, ale mają wpływ na zdrowie. Chodzi tu przede wszystkim o zmiany zachodzące w procesie przyswajania wapnia. Brak estrogenów sprawia, że jest on zaburzony a to z kolei prowadzi do osteoporozy.

Menopauza to proces, któremu nie można zapobiegać ani go wyleczyć. Niemniej jednak można skutecznie przeciwdziałać poszczególnym objawom towarzyszącym temu procesowi.

Hormonalna terapia zastępcza. Jednym ze sposobów leczenia objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Leczenie hormonalne jest wykorzystywane w przypadku kobiet, u których objawy są bardzo nasilone lub proces przekwitania wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi. Podczas leczenia kobieta otrzymuje leki zawierające estragon połączony z progesteronem. W wyniku tego przechodzi menopauzę znacznie łagodniej. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie leków hormonalnych może wiązać się ryzykiem powikłań, przez co lekarze podchodzą do hormonalnej terapii zastępczej z rozwagą.

Co zamiast terapii hormonalnej?

Hormonalna terapia zastępcza wykorzystywana jest u kobiet ze wskazaniami medycznymi. Kobiety, u których nie jest stosowana terapia hormonalna mogą wykorzystać naturalne sposoby na menopauzę. Wśród nich należy wymienić odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz ziołowe preparaty występujące w różnych formach.

Co można brać na menopauzę?

Od setek lat ludzie korzystali z dobrodziejstw natury i leczyli się medykamentami powstającymi z ziół. W ostatnich dziesięcioleciach poszczególne zioła poddano wnikliwej analizie, dzięki czemu naukowcy mogli wskazać konkretne substancje mające pozytywny wpływ na zdrowie. Jedną z grup związków chemicznych, które pomagają kobietom w okresie menopauzalnym są fitoestrogeny. Są to związki występujące w roślinach, które swoją budową przypominają kobiece estrogeny. Przyjmowane podczas okresu przekwitania znacząco łagodzą negatywne objawy towarzyszące menopauzie. Rośliny wspierające zdrowie kobiet w okresie przekwitania W otaczającym nas świecie można znaleźć wiele roślin, które pomagają przetrwać trudny okres menopauzy. Niektóre z nich można znaleźć we własnym ogródku, inne dostępne są w sklepach spożywczych, a jeszcze inne w aptekach i sklepach zielarskich. Warto o nich wiedzieć i z nich korzystać.

Soja

To roślina bogata w izoflawonoidy (najwięcej genisteiny i daidzeiny, mniejsze ilości glicyteiny). Zawarte w niej fitoestrogeny nie tylko pomagają w okresie menopauzy, ale mają także właściwości obniżające ryzyko zachorowania na raka sutka. Soja jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych w krajach azjatyckich. W Europie na talerzach pojawia się znacznie rzadziej. Kobiety w okresie menopauzalnym mogą korzystać z jej dobrodziejstw na wiele sposobów. Można dodawać soję do codziennych posiłków lub przyjmować suplementy diety ją zawierające. Preparaty sojowe można przyjmować samodzielnie lub wraz z innymi ziołami.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to roślina pochodząca z Chin. Jej właściwości lecznicze są znane i cenione od stuleci. Posiada wiele zastosowań. Korzeń z żeń-szenia podawany jest jako zioło adaptogenne wspierające organizm w wielu obszarach. Ponadto wpływa on pozytywnie na libido, a tym samym ma wpływ na samopoczucie kobiet w okresie przekwitania.

Dziurawiec zwyczajny

Do celów leczniczych wykorzystuje się zieloną część rośliny (liście, pędy i kwiaty). Zawiera ona hiperycynę i hiperforynę. W sprzedaży dostępny jest dziurawiec do zaparzania i picia w formie naparów. Występuje również w formie tabletek. Jego zażywanie łagodzi objawy menopauzy oraz pomaga w leczeniu depresji.

Warto wiedzieć! Przy stosowaniu dziurawca może wystąpić nadwrażliwość na światło. Dlatego też z jego przyjmowaniem należy uważać w okresie letnim, a zwłaszcza podczas upałów.

Serdecznik pospolity

Serdecznik łagodzi objawy menopauzy a dodatkowo wzmacnia pracę serca. Jest silnym przeciwutleniaczem. Jest zalecany w nadczynności tarczycy. Ziele zawiera alkaloid leonurynę, który stymuluje aktywność macicy.

Warto wiedzieć! Serdecznik może wchodzić w interakcje z lekami nasercowymi oraz preparatami podawanymi na nadciśnienie. Kobiety, które zażywają na stałe leki z tych grup powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie preparatów zawierających serdecznik.

Koniczyna Łąkowa, czerwona

Kwiat tej rośliny jest dobrym źródłem flawonów i izoflawonów. Wyciąg z koniczyny można znaleźć w wielu preparatach na menopauzę. Substancje zawarte w koniczynie pomagają utrzymać równowagę hormonalną, zmniejszają napady gorąca oraz inne objawy klimakterium.

Warto wiedzieć! Preparatów z wyciągiem z koniczyny nie można łączyć z lekami hormonalnymi.

Pluskwica groniasta

Kłącze tej rośliny zawiera szereg związków m.in. glikozydy triperpenowe pomagające przy menopauzie. Przyjmowanie suplementów diety zawierających wyciąg z pluskwicy zmniejsza objawy naczynioruchowe, łagodzi zaburzenia psychiczne, spowalnia zmiany zanikowe pochwy i hamuje resorpcję kości.

Warto wiedzieć! Wyciąg z pluskwicy może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie. Kobiety przyjmujące tego typu leki powinny zrezygnować z suplementów zawierających tę roślinę.

Wiesiołek dwuletni

Można go spotkać w sklepie spożywczym w formie oleju lub w sklepie zielarskim czy aptece w postaci suplementu diety. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego, a także witaminy F. Regularne przyjmowanie oleju z wiesiołka poprawia równowagę hormonalną, zmniejsza stany lękowe, ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi ciała, łagodzi bóle stawów a także zmniejsza uderzenia gorąca.

Łopian większy

W medycynie wykorzystuje się owoce oraz korzeń łopianu. Ma on działanie łagodzące objawy przekwitania oraz poprawiajcie metabolizm. Ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi.

Warto wiedzieć! Preparatów zawierających łopian nie należy łączyć z lekami na cukrzycę.

Lukrecja gładka

Korzenie tej rośliny zawierają m.in. izoflawony i kwas glicyretynowy. Lukrecja znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Może być stosowana w kuchni np. jako przyprawa do deserów i słodkich potraw lub formie suplementu diety.

Ziołowe wsparcie na inne dolegliwości menopauzalne

Poza wyżej wymienionymi ziołami, które wpływają łagodząco na objawy menopauzy do preparatów ziołowych dla kobiet w okresie przekwitania dodawane są także inne zioła. Wśród nich są m.in.

  • szyszki chmielu,
  • melisa
  • oraz rumianek,

które działają uspokajająco i wyciszająco. Ponadto częstym dodatkiem jest dymica pospolita, która działa rozkurczowo na mięśnie narządów rodnych.

Preparaty ziołowe – to musisz wiedzieć! Związki chemiczne znajdujące się w roślinach mają zróżnicowane działanie. Niektóre z nich są bardzo silne i mogą zarówno leczyć jak i szkodzić. Dlatego przed pierwszym przyjęciem tabletki na menopauzę zawierającej wyciągi z ziół należy to skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób przewlekle chorych oraz przyjmujących na stałe leki lub suplementy diety.

Czas menopauzy jest dla wielu kobiet bardzo trudny. Wiąże się on nie tylko z końcem miesiączkowania, ale również z wieloma innymi zmianami w organizmie. Procesowi przekwitania towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby przejść przez okres przekwitania w spokojnie warto wykorzystać zioła na menopauzę. Opinie o ich działaniu są bardzo dobre. Dlatego zamiast męczyć się lepiej skorzystać z pomocy jaką oferuje nam natura.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł