×
Zioła i suplementy na lepszy sen - Top 10 składników

Bezsenność jest to stan, w którym występuje trudność w zasypianiu, ale również częste wybudzanie się i problem z utrzymaniem jakości snu. Dotyczy ona nawet 50% Polaków, choć część z nich zmaga się już z jej pogłębioną formą, a więc bezsennością chroniczną.

Warto poznać zioła i suplementy na lepszy sen.
Poznajcie top 10 składników.

Spis treści:

melisa 
mięta
waleriana
męczennica
estragon
boldo 
szafran
majeranek 
szyszka chmielu 
kumin

Top 1: MELISA

Problemy ze snem niestety przekładają się na jakość życia. Jednocześnie zwiększają ryzyko chorób nowotworowych, ale też depresji, a przy tym powodują ciągłe problemy z pamięcią. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem ziół, które rzeczywiście mogą mieć działanie lecznicze. Doskonałym tego przykładem jest melisa. Działa uspokajająco, ale też ułatwia zasypianie. Owa melisa zawiera olejek eteryczny, którego składnikami jest cytral A i cytral B. Warto tutaj wiedzieć, że mają one ściśle określone właściwości. Przede wszystkim mają przyjemny zapach, ale też łagodzą stres i pozwalają się wyciszyć. Duże znaczenie ma także fakt, że melisa działa rozkurczowo, a więc rzeczywiście pozwala na rozluźnienie mięśni. 

Top 2: MIĘTA 

Są takie zioła na bezsenność, które rzeczywiście mają wiele zalet. Należy do nich mięta. Trzeba tu wiedzieć, że jest ona alternatywą dla melisy. Wbrew pozorom miętę stosuje się nie tylko na problemy żołądkowe. Ma ona doskonałe działanie rozluźniające i odprężające. Do tego uspokaja i pozwala szybciej zasnąć. Trzeba jeszcze pamiętać, że napar z mięty redukuje psychosomatyczne skutki depresji i rzeczywiście pozwala na lepszy wypoczynek i w rezultacie zaśnięcie. Nadmiar stresu, problemy życia codziennego, ale też szybki styl życia niewątpliwie przyczyniają się do bezsenności. Spożywając miętę, człowiek zaczyna lepiej radzić sobie z trudami codzienności. Napar działa kojąco na nerwy, a dzięki temu nie występują już problemy ze snem. Co ciekawe miętę można spożywać często i nie tylko poprawić jakość snu, ale też uregulować pracę układu trawiennego.  

Top 3: WALERIANA

Zastanawiacie się, jakie zioła na sen są dobre i skuteczne? Które działają? Świetnym przykładem jest waleriana, czyli po prostu kozłek lekarski. Jest to roślina lecznicza, która działa odprężająco, rozluźnia układ nerwowy, a dzięki temu ułatwia zasypianie. Już w starożytności naukowcy i filozofowie wykorzystywali te zioło. Np. Hipokrates, który uważany jest za ojca współczesnej medycyny przypisywał jej lecznicze moce, co rzeczywiście można potwierdzić. W składzie waleriany znajduje się wysoka zawartość kwasu octowego, witaminy C, kwasu kawowego, ale też magnezu czy manganu, które działają uspokajająco. Jednocześnie działanie nasenne kozłka lekarskiego wynika z zawartości kwasów i przeciwutleniaczy. W tym przypadku kwas walerenowy zwiększa ilość Gaba w mózgu (jest to główny neuroprzekaźnik hamujący ośrodkowy układ nerwowy). Duże znaczenie mają jeszcze antyoksydanty takie jak linaryna czy hesperedyna. Wprowadzają one człowieka w stan odprężenia i w ten sposób ułatwiają zasypianie. Rzeczywiście zmniejszają nadaktywność mózgu, co zostało udowodnione w badaniach. 

Top 4: MĘCZENNICA

Są takie zioła na bezsenność, których skuteczność jest znana już od wielu lat. Należy do nich męczennica, która wykorzystywana jest w terapiach leczniczych, a przy tym poprawia jakość snu. Taki wywar wystarczy tylko wypić przed snem. Regularnie stosowany pozwala wyeliminować problemy z częstym wybudzaniem się. Zawarte w męczennicy związki czynne poprawiają jakość snu i pozwalają złagodzić silne emocje. Warto tutaj zwrócić uwagę na benzoflawon, który nie tylko działa na obniżone libido czy niweluje objawy astmy, ale też wycisza i gwarantuje mocniejszy sen. Zastosowanie męczennicy wydłuża fazę snu REM, a to oznacza, że głębokość snu jest większa, a organizm człowieka lepiej się regeneruje. W badaniach przeprowadzonych na gryzoniach zaobserwowano zmianę zachowania zwierząt. Testy behawioralne pokazały, że faza snu u nich się wydłużyła, a przy tym lęk był mniejszy. Badania przeprowadzone na ludziach rzeczywiście potwierdziły te wnioski. Skąd wynika taka skuteczność męczennicy? Według naukowców związki aktywne tego zioła aktywują receptory w układzie Gaba. 

Top 5: ESTRAGON 

Estragon wielu osobom kojarzy się z przyprawą, ale działanie tej rośliny jest naprawdę imponujące. Jest to środek łagodnie uspokajający, który poprawia nastrój, zatem rzeczywiście powinien być stosowany w przypadku problemów ze snem. Jest on już znany od naprawdę wielu setek lat. Zawiera wiele witamin, ale też minerałów, w tym magnezu, który działa uspokajająco i ułatwia spokojny sen. Jednocześnie zawartość wapnia, miedzi, potasu i cynku pozwala na lepsze funkcjonowanie całego organizmu. 

Top 6: BOLDO 

Boldo należy do ziół nasennych pochodzących z Chin i rzeczywiście to zioło wykorzystywane jest w ludowej medycynie. Działa relaksująco, ale i relaksacyjnie na układ nerwowy. Rzeczywiście wycisza go i pozwala się zrelaksować. Duże znaczenie ma także fakt, że boldo działa rozluźniająco na mięśnie, a przy tym wydłuża fazę snu REM. 

Top 7: SZAFRAN Szafran zachwyca pięknym zapachem, ale też ma naprawdę świetne właściwości prozdrowotne. Wiele osób rzeczywiście ma częste problemy z zaśnięciem, a przy tym dodatkowo się wybudza. Na szczęście można stosować szafran, który leczy. Badania wykazały, że pijąc wywar z szafranu przez okres około miesiąca jakość snu badanych znacząco się poprawiła. Jednocześnie naukowcy z Murdoch University wykazali, że szafran jest skuteczny w leczeniu chronicznej bezsenności. Jednocześnie jego zażywanie nie powoduje praktycznie żadnych efektów ubocznych, gdyż jest bardzo dobrze tolerowany. Co ciekawe może być skutecznym dodatkiem do leków przeciwdepresyjnych. 

Top 8: MAJERANEK

Majeranek jest ziołem, które zachwyca zapachem, ale jednak jest to nie tylko aromatyczna przyprawa, gdyż ma działanie relaksacyjne i nasenne. Wystarczy tylko przygotować wywar i wypić go przed snem. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu. Duże znaczenie ma zawartość olejków eterycznych, które pozwalają się wyciszyć. 

Top 9: SZYSZKA CHMIELU

Zioła nasenne rzeczywiście mogą być bardzo skuteczne nawet w leczeniu chronicznej bezsenności. Doskonałym tego przykładem są szyszki chmielu, które koją zszargane nerwy, ale też zmniejszają pobudzenie. Duże znaczenie ma także fakt, że szyszki chmielu nie tylko ułatwiają zasypianie, ale też podtrzymują głęboki sen. Wypijając regularnie napar z tego zioła można się wyciszyć i szybciej zasnąć. Za skuteczność szyszek chmielu odpowiadają gorzkie kwasy takie jak humulon oraz lupulon, które rzeczywiście działają uspokajająco i nasennie. Zawartość kwasów fenolowych oraz obecność proantocyjanidyny obniża poziom stresu i polepsza jakość snu. Zapobiega też częstemu wybudzaniu się. 

Top 10:KUMIN

Kumin, czyli kmin rzymski nie tylko działa odchudzająco, ale ma właściwości lecznicze i prozdrowotne. Jest świetnym źródłem żelaza, który wzmacnia organizm i pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Regularne spożywanie nie tylko przyspieszy Wasz metabolizm, ale sprawi, że łatwiej będziecie zasypiać. Duża zawartość magnezu działa relaksująco i obniża stres. Znaczenie ma również witamina B3, która ma wpływ na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, a tym samym można wpływać na lepszy sen spożywając napar z dodatkiem kminu rzymskiego.   

Warto sięgać po zioła na bezsenność, które zmniejszyć problemy ze snem. Są przy tym dobrze przyswajalne i nie powodują efektów ubocznych. Oczywiście należy spożywać zalecane dawki.       

Bibliografia: 
dr. JJ Pursell, Najskuteczniejsze receptury z ziołowej apteki 
Andrzej Czesław Klimuszko, Wróćmy do ziół leczniczych        

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł