×
Zioła na stawy. Przewodnik po ziołach pomocnych przy schorzeniach stawów

Jeśli trafiłeś/trafiłaś na stronę naszej internetowej zielarni, to z pewnością nie trzeba cię przekonywać, ze można wspomagać swoje zdrowie za pomocą roślin leczniczych. Jak podaje WHO w ostatnich latach zainteresowanie leczniczymi produktami naturalnymi jest ogromne- aż 80 % ludzi stosuje ziołolecznictwo jako element zapobiegania chorobom, a także ich leczenia.

Naturalne metody leczenia różnych dolegliwości obejmują także schorzenia stawów. Zioła na stawy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą wesprzeć swoje zdrowie w sposób naturalny i bezpieczny.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej ziołom, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu stawów, zmniejszeniu ich stanów zapalnych oraz poprawie ruchliwości i elastyczności stawów.

Zioła na stawy: naturalne ziołowe wsparcie dla zdrowia stawów

Zdrowe stawy są kluczowe dla zachowania sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Na przewlekle choroby stawów cierpi w naszym kraju około 6mln mieszkańców. Schorzenia reumatyczne obejmują szereg różnych dolegliwości a najpopularniejsze z nich to choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Ból stawów to schorzenie, które moze w znaczny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czy zioła mogą pomóc na bolące stawy? Odpowiedź brzmi: tak! Naturalne zioła mogą wspierać zdrowie stawów, wspierać prawidłowe działanie narządów ruchu, wspomagać leczenie konwencjonalne, czasami nawet mogą być doskonałą alternatywą dla leków, które często mają skutki uboczne i mogą obciążać organizm.

Zioła pomagające przy schorzeniach stawów: jak działają?

Zioła pomagają przy schorzeniach stawów dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym i regenerującym. Ich działanie polega na hamowaniu procesów zapalnych, łagodzeniu bólu oraz wspomaganiu regeneracji chrząstki stawowej. Dzięki temu zioła mogą przyczynić się do poprawy ruchliwości i elastyczności stawów, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na różne schorzenia stawów.

Zioła na stawy: naturalne metody łagodzenia bólu stawów

Zioła na zapalenie stawów to naturalny lek, który może pomóc w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu stanów zapalnych. Jak zachować zdrowe stawy, jak poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi, jak poprawić ruchliwość stawów? Na pomoc mogą przyjść zioła na stawy. Jedne zioła mogą być stosowane zewnętrznie inne- wewnętrznie. Niektóre z nich, takie jak arnika, hakorośl vel czarci pazur (czasem zwany też diabelskim pazurem), rumianek, kadzidłowiec indyjski czy nagietek, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, co sprawia, że są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości związanych z zapaleniem stawów. Stosowanie ziół w formie naparów, maści czy olejków może przynieść ulgę i poprawić komfort życia osób cierpiących na zapalenie stawów.

Zioła na zwyrodnienie stawów- jak poprawić stan stawów w sposób naturalny?

Zioła na zwyrodnienie stawów mogą wspomóc regenerację chrząstki stawowej i przyczynić się do poprawy stanu stawów. Zioła takie jak pokrzywa, skrzyp polny czy podbiał zawierają składniki odżywcze (np. krzem), które mogą wspierać procesy naprawcze w stawach i pomóc w walce z zwyrodnieniem stawów. Regularne stosowanie ziół w formie naparów (warto stosować pokrzywę i hakorośl), herbat (np. z owoców dzikiej róży) suplementów czy maści może przyczynić się do poprawy ruchliwości i zmniejszenia bólu związanego z zwyrodnieniem stawów.

Schorzenia stawów to problem dotykający ludzi od dawna- już Ojcowie Benedyktyni przy chorobie zwyrodnieniowej stawów zalecali mieszankę ziół w której skład wchodziły takie rośliny jak porzeczka (liście), pokrzywa (ziele), wierzba (kora), skrzyp polny (ziele), wiązówka błotna (kwiat). Z mieszanki tych ziół należało przygotować napar. O ile porzeczka miała w tej mieszance zapewnić przyjemny smak naparu to juz takie jej składniki jak ziele wiązówki błotnej i kora wierzby zawierają w swoim składzie pochodne kwasu salicylowego, które mogą łagodzić ból i zapalenia. Ponieważ w skład mieszanki wchodzą także skrzyp polny i pokrzywa, które maja działanie diuretyczne (odwadniające) benedyktyni zalecali także picie wody (tyle ile szklanek naparu, tyle szklanek wody).

Można oczywiście zaopatrzyć sie w gotowe mieszanki ziół- w naszej zielarni znajdziesz np. ZAPALENIE STAWÓW mieszankę ziołową wg przepisu Ojca Klimuszki. Mamy tez herbatki do zaparzania w wygodnej formie torebek: Herbatka na stawy z Herbapolu czy Franciszkańska Herbatka na stawy.

Można również stosować kąpiele- tutaj sprawdzą się olejki eteryczne. Kąpiel z olejkiem rozmarynowym i olejkiem eukaliptusowym poprawią ukrwienie. Co ważne, olejków nigdy nie dodajemy bezpośrednio do wody! należy je najpierw rozpuścić- użyj do tego np. śmietany i dopiero taka mieszankę wlej do kąpieli.

Zioła na reumatyzm -poznaj naturalne metody leczenia

Zioła na reumatyzm mogą być pomocne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Rośliny takie jak arnika, imbir czy kurkuma mogą łagodzić ból i zmniejszać stan zapalny w stawach, co jest kluczowe w leczeniu reumatyzmu. Stosowanie ziół w formie naparów, kapsułek czy maści może przyczynić się do poprawy jakości życia osób cierpiących na reumatyzm i wspomóc leczenie bólu związanego z tym schorzeniem.

Zioła lecznicze na stawy: jakie wybrać i jak je stosować?

Wybór odpowiednich ziół leczniczych na stawy może być kluczowy dla poprawy komfortu życia osób cierpiących na różne schorzenia stawów. Warto poznać właściwości poszczególnych ziół oraz jak je stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty. Poniżej przedstawiamy kilka ziół, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu, zmniejszeniu stanów zapalnych oraz wspomaganiu regeneracji stawów.

stawy1

Kadzidłowiec indyjski i hakorośl : zioła na stany zapalne stawów

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) oraz hakorośl vel. czarci pazur to zioła, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych stawów. Kadzidłowiec indyjski wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwreumatycznie, dzięki czemu może łagodzić ból i zmniejszać stan zapalny w stawach. Hakorośl, znany również jako czarci pazur, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, co sprawia, że jest skuteczny w łagodzeniu dolegliwości związanych z zapaleniem stawów. Moze mieć tez działanie odżywcze dla chrząstki stawowej. Stosowanie tych ziół w formie naparów, kapsułek czy maści może przyczynić się do poprawy jakości życia osób cierpiących na stany zapalne stawów. Często ekstrakty z tych roślin wchodzą w skład gotowych suplementów diety, które mają za zadanie wspomagać stawy. Hakorośl jest rośliną często stosowaną w medycynie tradycyjnej. Jego właściwości przeciwbólowe , przeciwzapalne, czy znieczulające są związane z zawartością aktywnych składników, zwłaszcza takich jak harpagozyd. Dla tego wlasnie polecany jest przy takich schorzeniach jak reumatyzm, artretyzm, osteoporoza. Spotkasz go także jako składnik maści czy balsamów - przykładem moze tu być Balsam z czarcim pazurem z firmy Nomak dostępny w naszym sklepie.

Pokrzywa zwyczajna: wypróbuj na ból stawów

Jak juz wspominaliśmy wyżej pokrzywa zwyczajna to roślina która łagodzi ból mięśni i ból stawów. Pokrzywa dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i regenerującym, może wspomagać procesy naprawcze w stawach. Ziele pokrzywy zwyczajnej możesz kupić zarówno w postaci suszu do zaparzania jak i wygodnych herbatek w torebkach.

Wiązówka błotna i brzoza- czy to dobre rośliny na stawy?

Wiązówka błotna i liść brzozy to nieoczywiste rośliny na stawy. Zioła te także mogą wspomóc leczenie zwyrodnienia stawów. Wiązówka błotna działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i moczopędnie, co może pomóc w redukcji stanów zapalnych i bólu związanego z zwyrodnieniem stawów. Brzoza dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i moczopędnym, może wspierać procesy naprawcze w stawach. Sok z brzozy lub napar z liści brzozy moze być stosowany w reumatyzmie i rwie kulszowej. Łagodzi stany zapalne oraz działa przeciwbólowo. Można zrobić okład z soku lub naparu i zostawić na 15 minut 2 razy dziennie przez 5 dni.

Zioła szwedzkie: czy ta mieszanka ziół sprawdzi się na problemy ze stawami?

Określenie "zioła szwedzkie" rozpropagowała Maria Treben, znana zielarka (autorka słynnej książki "Apteka Pana Boga") Maria Treben polecała mieszankę 11 ziół, której autorem miał być szwedzki lekarz Klaus Samst (stąd właśnie nazwa "zioła szwedzkie", mimo że Maria Treben pochodziła z Austrii), choć niektóre ze źródeł przypisują stworzenie mieszanki juz Paracelsusowi.

Sama Treben tak pisała o ziołach szwedzkich: "Zioła szwedzkie są prawdziwym eliksirem życia, niezastąpionym obrońcą naszego zdrowia i samopoczucia, słowem specyfikiem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej domowej apteczce". Wśród dolegliwości na które zielarka polecała swoja mieszankę ziół szwedzkich były także bóle reumatyczne. A jakie rośliny znajdziemy w tej mieszance? Są to np. aloes, kurkuma (ostryż), mirra, rozmaryn, pięciornik (kurze ziele). Stosowanie ziół szwedzkich w formie zewnętrznej- w postaci okładów czy gotowej maści może przynieść ulgę i poprawić komfort życia osób cierpiących na różne schorzenia stawów.

  1. stawy2

Arnika górska- stosuj zewnętrznie na problemy ze stawami

Arnika górska (inaczej kupalnik) stanowi często składnik maści i balsamów zalecanych przy problemach ze stawami. Roślina najbardziej jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Arnika jest niezrównana w przypadku krwiaków, siniaków, bólu i obrzęków (szczególnie kończyn dolnych). W połączeniu z szałwią lekarską, krwawnikiem i nagietkiem wchodzi w skład popularnej Franciszkańskiej Maści 4 zioła stosowanej na bóle mięśniowo-stawowe.

Zioła na wzmocnienie kości i układu ruchu

W celu wzmocnienia kości i układu ruchu, warto sięgnąć po zioła takie jak pokrzywa, skrzyp polny czy jeżówka purpurowa. Te zioła zawierają składniki odżywcze, takie jak krzem, wapń czy magnez, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kości i stawów. Jeżówka zaś ma właściwości przeciwzapalne, ochronne, czy regenerujące. Jest więc to zioło zalecane osobom, które cierpią na zapalenie stawów. Ponadto ma działanie powstrzymujące proces starzenia, pomaga w regeneracji komórek i syntezie kolagenu.

Zapobieganie bólom stawów: jakie zioła mogą pomóc?

W celu zapobiegania bólom stawów, warto zastosować zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takie jak biała wierzba, rumianek, czy wspominana już arnika i wiązówka błotna. Stosowanie tych ziół może pomóc w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych, co pozwoli pożegnać się z bólem stawów (lub przynajmniej go ograniczyć). Na przykład, napar z rumianku może być stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy, wspomagający zdrowie stawów.

Zdrowe stawy- co poza ziołami?

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę by zachować swoje stawy w jak najlepszej kondycji na długie lata? Specjaliści są zgodni! Ruch, odpowiednia dieta, prawidłowa waga. Te elementy są kluczowe dla zachowania naszych stawów w dobrym zdrowiu.

Dieta dobra dla naszych stawów to dieta przeciwzapalna. Wprowadź do swojego jadłospisu takie produkty jak imbir, rozmaryn, czarnuszka, kurkuma czy olej z wiesiołka a twoje stawy będą ci naprawdę wdzięczne! Zwłaszcza kurkuma ma szczególne znaczenie dla zdrowia stawów - jej działanie przeciwzapalne i właściwości prozdrowotne udowodniono wielokrotnie. Także imbir ma właściwości przeciwzapalnych. Podobnie rozmaryn. Obie te rośliny w łatwy sposób wykorzystasz w swojej kuchni- to popularne przyprawy.

Oprócz diety dla zdrowia stawów konieczne są aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ruch to wszak naturalny lek na wiele schorzeń! Najlepsza dla stawów jest codzienna (wystarczy ze 30 minutowa) aktywność fizyczna. Taka umiarkowana dawka ruchu pomoże utrzymać ruchomość i elastyczność stawów, zapobiegać ich deformacjom. Co nie obciąży stawów? Spacery, nordic walking (poprawia mobilność stawów ramiennych, zmniejsza nacisk na staw biodrowy i stawy kolanowe), jazda na rowerze, pływanie stylem grzbietowym. Jak widzimy- możliwości jest wiele. Ponadto pilnujmy wagi- każdy dodatkowy niepotrzebny kilogram obciąża nasze stawy.

Podsumowanie

W naszym tekście omówiliśmy zioła na stawy oraz ich zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń stawów, takich jak reumatyzm, zapalenie stawów czy zwyrodnienie stawów. Przypomnijmy wiec ze wśród ziół wspomagających zdrowie stawów warto wymienić kadzidłowiec indyjski, hakorośl, szałwię lekarską, pokrzywę zwyczajną, wiązówkę błotną, liść brzozy czy zioła szwedzkie. Zioła te mogą być stosowane w różnych formach, takich jak herbaty, suplementy w kapsułkach, olejki eteryczne czy napary, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika. Pracownicy naszych zielarni bardzo chętnie pomogą wybrać fitopreparaty odpowiednie właśnie dla ciebie!

Warto pamiętać, że ziołolecznictwo może być skutecznym wsparciem w leczeniu bólu stawów, jednak nie zastąpi konsultacji z lekarzem i stosowania odpowiedniej farmakoterapii. Zioła mogą być stosowane jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia, a ich wybór i sposób stosowania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy tez pamiętać ze zioła, mogą mieć skutki uboczne a indywidualne cechy organizmu mogą wpływać na reakcję na nie, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą przed wprowadzeniem ich do codziennej diety.

Warto poznać właściwości poszczególnych ziół oraz sposoby ich stosowania, aby skorzystać z ich potencjału terapeutycznego i cieszyć się zdrowymi stawami przez długie lata. Włącz zioła do swojego codziennego życia ! Zadbaj o stawy, mięśnie i kości i pożegnaj się z bólem!

A. Warda

Bibliografia

  1. O. Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół leczniczych", Warszawa 2022
  2. Iwona Wawer Kompendium suplementów diety. Jak dbać o zdrowie. Warszawa 2023
  3. J. Mayer. B.Uehleke, K,Saun Zioła Ojców Benedyktynów, Warszawa 2004
  4. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Z. Skotnicki Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Kraków 2023
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł