×
ESZOLCJA KALIFORNIJSKA do apteczki i ogrodu. Leksykon ziół

Maczek kalifornijski, znany również jako "eszolcja" lub "pozłotka kalifornijska" (Eschscholzia californica), to gatunek rośliny blisko spokrewniony z makiem, który wyróżnia się pięknymi, pomarańczowo-żółtymi kwiatami o delikatnych, dużych płatkach oraz charakterystycznymi pierzastymi liśćmi. Ta jednoroczna roślina ozdobna, znana ze swojego pochodzenia z ciepłych rejonów Kalifornii, jest ceniona zarówno w ogrodnictwie, jak i w medycynie naturalnej. Należy ona do rodziny makowatych (Papaveraceae).

Tradycyjne i współczesne zastosowania eszolcji

Tradycyjnie, eszolcja kalifornijska była wykorzystywana przez rdzenne ludy zachodnich Stanów Zjednoczonych, w tym przez Indian Kalifornii, do różnych celów leczniczych i duchowych. Dla tych społeczności roślina ta miała znaczenie symboliczne i była używana w obrzędach związanych z uzdrawianiem, komunikacją z duchami oraz zachowaniem harmonii z naturą. Współczesne badania potwierdzają, że eszolcja kalifornijska nadal posiada wartość leczniczą. Niektóre źródła wspominają o jej potencjale do łagodzenia napięcia nerwowego, bezsenności i innych dolegliwości emocjonalnych. Surowcem wykorzystowanym w fitoterapii jest ziele. Obecnie, eszolcja jest dostępna w sklepach zielarskich w postaci różnych preparatów zielarskich, takich jak składnik herbat, ekstrakty i kapsułki, nalewki.

Surowce i działanie

Eszolcja kalifornijska zawiera wiele cennych składników, które mogą wpływać na zdrowie człowieka. W jej skład wchodzą alkaloidy, takie jak chelidonina, homochelidonina, sangwinaryna, chelerytryna, protopina, kryptopina i escholzyna, oraz glikozydy flawonoidowe.

Te substancje mogą mieć następujący wpływ na organizm:
1.Ułatwiają zasypianie.
2.Niwelują stres i uspokajają.
3.Pomagają w łagodzeniu nadmiernego pobudzenia nerwowego.
4.Łagodzą bóle i skurcze mięśni.
5.Redukują rozdrażnienie, lęki, niepokój.
6.Pomagają w przypadku spadku sprawności fizycznej i umysłowej. W naszym sklepie zielarskim oferujemy różne produkty zawierające eszolcję, które mogą przynieść ulgę w przypadku problemów ze stresem, bezsennością lub nadmiernym napięciem nerwowym.

Przykładem jest NutriRegular Sen marki Nutrileya- to suplement zawierający eszolcję, który pomaga regulować sen i łagodzić stres. Marka Nutrileya jest znana z jakości swoich produktów ziołowych.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Mimo licznych potencjalnych korzyści, jakie niesie ze sobą eszolcja kalifornijska, istnieją pewne przeciwwskazania i środki ostrożności. Osoby uczulone na rośliny z rodziny makowatych powinny unikać eszolcji, ponieważ może to wywołać reakcje alergiczne. Ponadto, eszolcja nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Eszolcja kalifornijska to roślina o fascynującej historii i wszechstronnym zastosowaniu. Od tradycyjnych praktyk indiańskich po nowoczesne suplementy zielarskie. Eszolcja pozostaje cennym surowcem zarówno w medycynie naturalnej, jak i ze względu na jej uroczy wygląd, w ogrodnictwie. Jej zdolność do łagodzenia stresu, poprawy snu oraz łagodzenia bólu sprawia, że pozostaje na szczycie listy popularnych ziół leczniczych. Jednak pamiętajmy o przeciwwskazaniach i zawsze konsultujmy się z profesjonalistą przed rozpoczęciem terapii z jej wykorzystaniem.

Autorka: A. Warda

Źródła:
https://rozanski.li/86/eschscholtzia-californica-chamisso-maczek-kalifornijski/
https://www.aptekarzpolski.pl
https://nutrileya.it
https://e-ogrodek.pl

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł