×
LEN- nasz rodzimy i łatwo dostępny superfood. Leksykon ziół

Nie wiadomo kiedy dokładnie zaczęto uprawiać len (Linum usitatissimum) na naszych ziemiach. Pierwsze ziarna znaleziono przy pracach archeologicznych w Biskupinie i wykopaliskach w Borach Tucholskich. Ceniono go ze względu na wartościowe włókna, z których wytwarzano worki, tkaniny. Surowcem zielarskim są nasiona, znane pod nazwą siemienia lnianego. Egipcjanie używali lnianego płótna do balsamowania zwłok. Cesarz Karol Wielki nakazał uprawę i stosowanie lnu aby wzmocnić ciało i ducha swoich poddanych.

Len-właściwości:

Prozdrowotne właściwości lnu wynikają z bogactwa zawartych w nasionach składników. Zawierają między innymi składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk. Fosfor jest składnikiem fosfolipidów, wśród których dominuje lecytyna. Nasiona zawierają sporo lignanów-specjalnych związków, które w jelitach są przekształcane przez przyjazne bakterie w dwa podobne do hormonów składniki: enterolakton oraz enterodiol. Te związki stanowią ochronę przed rakiem piersi, a także pozwalają redukować ”uderzenia gorąca” w czasie menopauzy. Len zawiera również śluzy, białka, glikozyd cyjanogenny, linamarynę, fitosterole, kwasy organiczne i witaminę F.

Działanie lnu możemy podzielić na: 

  • przeciwzapalne
  • przeciwskurczowe
  • wykrztuśne
  • zmiękczające
  • uśmierzające
  • chłodzące

Len-na co pomoże i jak stosować?

Nasiona lnu zalecane są w postaci przecedzonego, sporządzonego na gorąco wyciągu wodnego, jako łagodny środek przeczyszczający i lek pomocniczy przy stanach zapalnych dróg oddechowych oraz przy nieżytach żołądka i jelit. Wyciągi powlekają błonę żołądka i jelit cienką warstwą śluzu, chroniąc je przed podrażnieniem, są świetnym środkiem zaradczym na nadkwaśność, wrzody żołądka i dwunastnicy. Nasiona zaleca się przy niestrawnościach, biegunce oraz stanach zapalnych pęcherza moczowego. Stosuje się też przy kaszlu, chrypce i zapaleniu krtani.

Zewnętrznie stosuje się w postaci kataplazmów, goją one oparzenia, odmrożenia, łagodzą wysuszenia skóry oraz łuszczenie się i pękanie naskórka, przyspieszają gojenie się ran. Można dodawać nasiona lnu do kąpieli oraz sporządzać naturalny wzmacniający środek do włosów. Siemię również wykazuje działanie podobne do tranu, wzmacnia kości, poprawia widzenie, regeneruje spojówkę i reguluje ciśnienie wewnątrzgałkowe. W wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu otrzymujemy olej o prozdrowotnych właściwościach.

Systematyczne picie oleju lnianego obniża ”zły” cholesterol, frakcja LDL, co zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia, jak również obniża ciśnienie tętnicze. Kwasy tłuszczowe obecne w oleju lnianym, zwłaszcza kwas alfa-linolenowy (Omega 3) pomagają w przenoszeniu impulsów nerwowych oraz wspomagają regenerację uszkodzonych nerwów odpowiedzialnych za drętwienie, drżenie i podobne dolegliwości. Można stosować olej lniany pomocniczo w chorobie Parkinsona, cukrzycy i stwardnieniu rozsianym. Olej wspiera profilaktykę kamieni żółciowych, zwalcza bakterię Helicobacter Pyroli, pomagając leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy.

Ponadto w oleju lnianym obecny jest enzym 5-alfa-reduktaza, który przekształca testosteron w jego pochodną dihydrotestosteron, co chroni cebulki włosowe i pomaga zwalczać łysienie. Niedobór kwasów Omega może powodować zaburzenia nastroju, stany depresyjne lub problemy z koncentracją.

Ciekawostki o lnie:

W przeszłości z prażonego siemienia lnianego robiono kawę nazywaną”kawą dla ubogich”.

Uwaga:

W niedojrzałych nasionach występuje toksyczny aminokwas linatyna, która w przewodzie pokarmowym ulega rozkładowi między innymi na silnie trujący kwas cyjanowodorowy. Jest go tym więcej, im bardziej rozdrobnione nasiona spożywamy, bowiem po zmieleniu nasion linatyna trawiona jest znacznie łatwiej. Dlatego zmielonego surowca nie należy jeść więcej niż 2 łyżki na dobę. Linatyna jest jednak wrażliwa na temperaturę, więc zaparzone siemię jest bezpieczne. Leczenie siemieniem lnianym nie powinno trwać dłużej niż 3-4 tygodnie.

Autor: Małgorzata Sochacka

Pasjonatka ziół. Od wielu lat pracuje w Zielarni. 

Źródła:

  1. 100 sekretów na zdrowie Paula Bartmimeus,
  2. Zioła -Nowa encyklopedia dr Ewelina Pióro-Jabrucka
  3. Atlas ziół i roślin leczniczych Paweł Zalewski
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł