×
PODAGRYCZNIK pospolity (Aegopodium podagraria L.). Leksykon ziół

Podagrycznik-co to za zioło?

To wieloletnia roślina należąca do selerowatych, znana także jako barszcznica, kozia stopka, krzemionka. Pod ziemią tworzy rozbudowane, silne kłącze, za pomocą którego intensywnie się rozmnaża. Liczy 11 gatunków. Rozpowszechniony we wszystkich rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Przez rolników uznawany za chwast. Podagrycznik często bywa mylony z takimi roślinami jak barszcz zwyczajny, dzięgiel leśny, świerząbek korzenny. Osiąga od 50 do 100cm wysokości, łodyga posiada przekrój trójkątny. Jest pusta w środku, rozgałęziona w górnej części. Wytwarza kwiatostany w postaci baldachów o barwie białej.

Podagrycznik-skład

Jest bogaty w olejki eteryczne, witaminę C w dużych ilościach. Karoten, flawonoidy i inne przeciwutleniacze.
Zawiera również:

  • cholinę
  • glikozydy flawonoidowe
  • minerały takie jak miedź, żelazo, cynk, potas, mangan, magnez, wapń czy bor

Podagrycznik-właściwości:

  • przeciwzapalne
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwbakteryjne
  • odtruwające
  • oczyszczające

Podagrycznik-na co pomoże?

Podagrycznik jest głównie stosowany u osób z dną moczanową, w celu zwiększenia wydalenia kwasu moczowego, którego nadmiar jest główną przyczyną tej choroby. Pomocny przy leczeniu hemoroidów, łagodzi trądzik. Zioło to prawdziwe bogactwo antyoksydantów, w szczególności witaminy E. Składniki te neutralizują i usuwają z organizmu wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za wywoływanie wielu chorób i starzenie się organizmu.

Podagrycznik można również wykorzystać w kuchni, ze względu na korzenny smak oraz lekki marchewkowy zapach. Nadaje się do sałatek i surówek oraz zup. Można też przygotować sok, który ma właściwości odkwaszające.

Zwalcza biegunki czy zaparcia, hamuje wzrost gronkowca złocistego, pałeczki zapalenia płuc, a także niektórych patogennych grzybów. Ocet z podagrycznika ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, może eliminować niektóre szczepy bakterii. Obniża poziom cukru we krwi, co jest korzystne u osób z cukrzycą. Wspomaga zdrowie serca i wątroby.

Gdy używasz ziele przechowuj w szczelnie zamkniętym naczyniu, dzięki temu dłużej zachowa swoje właściwości. Nie należy stosować w czasie ciąży i w trakcie karmienia.

Autorka: Małgorzata Sochacka

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł