×
GOJNIK (Sideritis)- zioło dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Leksykon ziół

Gojnik - co to za zioło

Rodzaj gojnik (Sideritis) obejmuje 100 gatunków krzewów, krzewinek, roślin zielonych wieloletnich i jednorocznych odpornych na suszę. Gojniki w Polsce maja bardzo ładne nazwy synonimowe: bocianie noski, czystaczek, siwiosnka, przyrocznik, himeryczne ziele czy przyrocze ziele.

W Polsce dostępny jest surowiec suchy w całości, krojony lub rozdrobniony. Najczęściej sprzedawany jako herbatka górska. Inna nazwa gojnika to szałwia libańska. Rośnie na wysokości od 800-2800m. n.p.m. Łacińska nazwa pochodzi z greckiego słowa sidero, co oznacza żelazo.

W starożytności był jednym z najważniejszych ziół wojennej apteczki. Nie tylko pobudzał, ale pomagał w przyspieszeniu gojenia ran po walce (stąd nazwa).

W skład ziela gojnika wchodzą: kwasy fenolowe glikozydy fenolowe, glikozydy fenyletanoidowe, flawonoidy (luteolina, chryzoeriol, apigenina), diterpeny, żelazo, cynk, kobalt, sód, magnez, miedź, liczne olejki eteryczne, kwasy: protokatechowy, waniliowy, kawowy, syringowy, ferulowy

Gojnik- właściwości

Wspomaga profilaktykę choroby Alzheimera. Stosowany na przeziębienia i choroby układu oddechowego. Ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Doskonały na bóle żołądka i problemy trawienne. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia oraz moczowego. Zawiera żelazo, jest więc idealny dla osób z anemią. Wykazuje też działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, uspokaja i relaksuje.

Wyciągi hamują uwalnianie histaminy, zawierają inhibitory 5-LOX oraz redukują generowanie tlenku azotu w makrofagach, co przyczynia się do efektu przeciwzapalnego. Wyciągi z gojnika mogą być wykorzystywane w leczeniu nowotworów piersi estrogenozależnych i osteoporozy.

Herbatka dobroczynnie wpływa na procesy myślowe, a także łagodzi nieprzyjemne uczucie wirowania lub wrażenie utraty równowagi. Jednym z preparatów sporządzanych z gojnika jest olej żywokostowy z gojnikiem, który jest doskonały na bóle i problemy z tkanką kostną. Skutecznie wspiera leczenie chorób kręgosłupa, stawu biodrowego, kolan. Pomaga przy złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach. Jest niezastąpiony w stanach zapalnych ścięgien i zakrzepowym zapaleniu żył. Silnie rozgrzewa, a związki czynne wnikają głęboko, przynosząc ulgę przy bólach reumatycznych i rwie kulszowej.

Napar z gojnika jest smaczny, aromatyczny i atrakcyjny wizualnie ze względu na ciekawe kwiatostany w formie szyszek.

Przeciwskazania

Nie zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym piersią. Jak w przypadku każdego surowca zielarskiego istnieje ryzyko wystąpienia alergii. Osoby uczulone na składniki zawarte w gojniku nie powinny go stosować.

Autor: Małgorzata Sochacka

Źródła:
Gojnik dr. Henryk Różański
materiały pomocnicze firma Astron i PijNoni

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł