×
GORCZYCA. Leksykon ziół

Gorczyca- co to za zioło?

Gorczyca (Sinapis) jest jedną z najstarszych przypraw. Pitagoras proponował pastę z gorczycy jako lekarstwo na ukąszenie skorpiona, a Hipokrates zalecał ją do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Pochodzi z południowej Europy. Występuje powszechnie w stanie zdziczałym, również w Polsce. Jest gatunkiem uprawianym na wszystkich kontynentach klimatu umiarkowanego. Gorczyca jest rośliną jednoroczną, o prostej wzniesionej łodydze, rozgałęzionej i szorstko owłosionej. Dorasta od 60 do 80cm wysokości. Kwitnie od końca maja do początku sierpnia. Jej żółte kwiaty dają owoce, w których łuszczynie znajdują się małe, kuliste nasiona. Nasiona (surowiec) zbiera się gdy łuszczyna nabiera jasnej barwy i zaczyna pękać.

Gorczyca – składniki aktywne

Gorczyca, podobnie jak chrzan, zawiera glikozydy synigrynę i synolbinę, która rozpada się dając olejek gorczyczny o ostrym smaku i duszącym zapachu, ponadto białka i olej.

Nasiona oprócz oleju zawierają :

-do 25% substancji śluzowych
-około 6% składników mineralnych
-białko -cukry redukujące
- ok. 4-5% enzymu mirozyny
-ok. 2.5% synalbiny i inne składniki

Gorczyca – właściwości lecznicze

  • moczopędne
  • prokinetyczne( zwiększa perystaltykę i motorykę jelit)
  • przeciwzapalne
  • przeczyszczające
  • rozgrzewające
  • rozszerza naczynia krwionośne
  • wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrów
  • łagodzi zaparcia

Gorczyca - na co pomoże?

Nasiona gorczycy pęcznieją w przewodzie pokarmowym, dzięki tym cechom, a także właściwościom lekko drażniącym, przyspieszają ruch robaczkowy jelit, dzięki czemu leczą skłonności do zaparć. Podaje się je nieraz przy obrzękach przewlekłych nieżytach pęcherza. Zewnętrznie używa się naparu z gorczycy do płukania gardła przy anginie, zapaleniu migdałków itp. Gorczycę czarną stosuje się w lecznictwie jedynie zewnętrznie, aby drażniła skórę i wywoływała przekrwienie.

Kiedyś nasz prababcie robiły takie kataplazmy: 100g nasion gorczycy czarnej tłukły na proszek, potem ucierały z letnią wodą, przenosiły na lniane płótno i przykładały na bolące miejsca. Kataplazmę przykłada się krótko, tylko do zaczerwienienia skóry, u dorosłych najwyżej 10 min., u dzieci na 3-4 minuty. Stosuje się je jako lek pomocniczy przy nerwobólach, bólach mięśniowych i zapaleniu ścięgien.

W kuchni z młodych wiosennych liści gorczycy przyrządza się pyszną i zdrową sałatkę. Zmielona może być dodatkiem do marynowanych ogórków. Całych nasion używa się do konserwowania ryb, kapusty, buraczków, ogórków czy grzybów. Zmielone ziarno stosuje się niekiedy do nalewek ziołowych, takich jak wermut.

Przeciwwskazania:

Duże dawki gorczycy mogą uszkodzić drogi moczowe i nerki. Podczas dłuższego stosowania gorczycy białej w podaniu na skórę może dojść do jej zapalenia, uszkodzenia, a nawet martwicy.

Autorka: Małgorzata Sochacka

Źródła:

Ziółka i my- Irena Gumowska wydawn. PTTK Kraj
Leksykon ziół cz. I Łukasz Fiedoruk, Michał Mazik, Marcin Pastwa

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł