×
CYKORIA PODRÓŻNIK (Cichorium intybus) - właściwości i zastosowanie. Leksykon ziół

Cykoria-co to za zioło?

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) należy do rodziny Astrowatych. W stanie dzikim występuje w całej Europie, płd. Afryce i Azji. Rośnie przy wiejskich drogach, na nieuprawnych łąkach i kamienistych terenach, na równinach i do wysokości 1500m n.p.m.

Jest byliną o sztywnej i silnie rozgałęzionej łodydze, osiąga ponad 1m wysokości. Liście odziomkowe głęboko ząbkowane, a łodygowe mniejsze i całobrzegie. Kwitnie w lecie. Piękne błękitne kwiaty zebrane w koszyczki.

Surowiec leczniczy stanowią korzenie, które zbiera się jesienią oraz ziele. Inne nazwy to podróżnik pospolity, błękitny, polny, cykoria zwyczajna, cykoria dzika.

Używana była od dawien w krajach niemieckojęzycznych i arabskich. Avicenna nazywał ją hindiba i przypisywał właściwości przeciwrakowe. Potwierdziły to badania prowadzone przez Nil Sari, która wraz z 2 współpracownikami opatentowała odkrycie grupy związków mających zastosowanie w leczeniu niektórych nowotworów.

Cykoria-substancje aktywne

Cykoria dostarcza

 • wielu mikroelementów,
 • witaminy B, C, PP.
 • zawiera cholinę,
 • garbniki,
 • fenolokwasy,
 • glikozyd-intybinę,
 • gorzkie laktony seskwiterpenowe(laktupiryna).

Jest bardzo bogatym źródłem inuliny(około 40%).

Cykoria- właściwości lecznicze

 • oczyszcza krew
 • działa moczopędnie
 • ma właściwości przeczyszczające
 • wzmacnia organizm
 • działa żółciopędnie
 • przeciwzapalnie

Cykoria- na co pomoże

Galen, który był lekarzem gladiatorów uważał cykorię za „przyjaciółkę wątroby, która nie szkodzi żołądkowi”. Wzmaga wydzielanie żółci, reguluje wypróżnienia i pobudza wytwarzanie soków trawiennych. Wzmaga diurezę i odtruwanie organizmu. Pobudza przemianę materii. Może być stosowana w leczeniu cukrzycy i zatruć metabolicznych. Ma działanie prebiotyczne, wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej.

Napar z kwiatu można podawać dzieciom z miodem wrzosowym w celu uspokajającym jak również dla złagodzenia kaszlu, przy anginie, nieżycie gardła, grypie, przeziębieniu.

cykoria    cykoria

Zewnętrznie można stosować w postaci kataplazm z gotowanego korzenia.

Napar z kwiatu działa przeciwzapalnie, nawilżająco, słabo antyseptycznie. Można przemywać oczy przy stanie zapalnym, podrażnioną skórę. Wspomaga leczenie wyprysków. Znosi obrzęk pod oczami i wspomaga krążenie oczne. Dobrze pielęgnuje skórę z trądzikiem różowatym. Łagodzi objawy rumienia. Przywraca blask zmatowionej skórze, ujędrnia ją.

Z cykorii sporządzamy napary, odwary, nalewki (1 część rozdrobnionego korzenia zalać 5 częściami 70% spirytusu. Zażywamy 5 razy dziennie po 20 kropli). W medycynie ludowej stosowano napary z ziela i korzeni dla poprawy przemiany materii, przy niedoborze mikroelementów, przeciw robakom i jako lek ogólnie wzmacniający. Z cykorii sporządza się kawę.

Dr Henryk Różański podaje, że przetwory z cykorii są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.

Autorka: Patrycja Rosicka

Źródła:

 1. Irena Gumowska „Ziółka i my”
 2. Łukasz Fiedoruk, Michał Mazik, Marcin Pastwa „Leksykon ziół”cz. 1
 3. Dr Henryk Różański Medycyna dawna i współczesna- Cykoria podróżnik
 4. Dr Ewelina Pióro-Jabrucka „Zioła nowa Encyklopedia”
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł