×
Zdrowie i witalność dzięki SKRZYPOWI POLNEMU! Poznaj jego właściwości lecznicze. Leksykon ziół

Skrzyp polny - co to za zioło?

Herba Equiseti to roślina stosowana już w starożytności. Te „małe choinki” spotykamy bardzo często na spacerach w lesie czy łące. Dobrze jest wiedzieć więcej na temat skrzypu, ponieważ zastosowanie jego jest szerokie, nie tylko w leczeniu człowieka, ale i zwierząt. Dodatkowo wielu działkowców, ogrodników używa gnojówki z ziela skrzypu do naturalnego nawożenia swoich upraw.

Skrzyp – właściwości:

Surowiec zielarski, którym jest ziele (herba) cenione jest głównie ze względu na zawartość krzemionki, ale także innych minerałów takich jak magnez czy potas. Flawony np. izokwercytyna są pomocne we wzmacnianiu i uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Działa przeciwmiażdżycowo, wspomaga proces regeneracji tkanki łącznej, przyspiesza gojenie owrzodzeń i ran. Zwiększa krzepliwość krwi, a także wydalanie chlorku sodu, szkodliwych produktów przemiany materii i ksenobiotyków. Ma właściwości spazmolityczne, przeciwwrzodowe, krwiotwórcze, przeciwwysiękowe jak i przeciwzapalne. Prawdopodobnie najbardziej znane jest wykorzystywanie skrzypu jako leku moczopędnego i utrudniającego tworzenie się kamieni zarówno żółciowych jak i moczowych.

Skrzyp - na co pomoże i jak stosować?

W medycynie weterynaryjnej zalecane jest stosowanie ziela w przypadku zapalenia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, stanów zapalnych powiek, zapalenia skóry, również opłucnej.

W medycynie naturalnej skrzyp znalazł zastosowanie w takich chorobach jak:

  • stany zapalne moczowodów, pęcherza moczowego, nerek, cewki moczowej. Piasek w nerkach, skąpomocz, kamica nerkowa. Kuracje oczyszczające, infekcje układu moczowego, zatrucia
  • stany zapalne przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, kamica żółciowa, brodawczaki jelita grubego, hemoroidy, owrzodzenia jelit.
  • stany zapalne płuc i opłucnej, oskrzeli, krtani, gardła. Kaszel, choroba alergiczna, gruźlica, krwotoki z nosa. -choroby reumatyczne, uszkodzenia stawów i złamania.
  • nadmierne krwawienia miesiączkowe, teleangiektazje, plamice naczyniowe, przepuszczalność i pękanie naczyń krwionośnych.
  • stany zapalne dziąseł, warg.
  • stany zapalne powiek, siatkówki, naczyniówki, spojówek.

Ponad to, co już wymieniłam, chyba wszystkim znany jest dobroczynny wpływ skrzypu na dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. Dobre preparaty pomagają przy wypadaniu, rozwarstwianiu się, łamaniu i pękaniu włosów i/lub paznokci, a także braku elastyczności skóry. Również przy łuszczycy, pokrzywce, trądziku, łupieżu.

Przygotowując herbatę z ziela skrzypu trzeba pamiętać, że napary są mało wartościowe w tym przypadku, a to za sprawą ścian komórkowych, które są tak silnie zmineralizowane, że uniemożliwiają uwalnianie związków czynnych. Dlatego warto jest surowiec zmielić, a następnie zagotować.

Odwar ze skrzypu przygotowujemy następująco: 1 łyżkę ziela zmielonego zalać 1 szklanką wody i gotować przez 10 minut. Odstawić na 20 minut pod przykryciem. Zaleca się picie 1-2 szklanek odwaru na dzień.

Macerat ze świeżego lub suchego ziela: surowiec mielimy na proszek, zalewamy małą ilością gliceryny z alkoholem i kwasem cytrynowym ( jak podaje dr H.Różański – na każdą łyżeczkę zmielonego ziela, 1 łyżeczka gliceryny, 1 łyżeczka 30-40% alkoholu, i 1/3 łyżeczki kwasu cytrynowego), mieszamy i odstawiamy na dobę. Po tym czasie każdą łyżkę preparatu łączymy z łyżką miodu i stosujemy 3-4 x na dzień po 1 łyżce.W tej postaci przygotowany produkt nadaje się do spożycia przez dwa lata od daty przygotowania.

Jeśli chcemy połykać kapsułki należy zwrócić uwagę na ich skład, aby były przyswajalne dla naszego organizmu powinny zawierać ekstrakt z ziela skrzypu.

Środki ostrożności jakie musimy zachować przy stosowaniu preparatów ze skrzypem polnym:

Herba Equiseti zawiera enzym tiaminazy, który rozkłada witaminę B1. Z tego powodu należy pamiętać aby dodatkowo suplementować naturalną witaminę B1, najlepiej o innej porze dnia niż preparaty ze skrzypem.

Autor: Katarzyna Warchalewska
Farmaceutka z ponad 15 letnim doświadczeniem. Zielarka z zamiłowania. Miłośniczka natury.

Źródła:
Medycyna dawna i współczesna. Dr Henryk Różański

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł