×
BODZISZEK CUCHNĄCY. Leksykon ziół

Bodziszek cuchnący- co to za zioło?

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) to dwuletnia roślina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Gatunek występuje w Afryce Północnej, Azji i w Europie. W Polsce zasiedla cały obszar. Jest to niewysoka roślina, porastająca pobocza dróg śródleśnych, lasy, zarośla oraz stare mury, torowiska kolejowe czy żywopłoty. Polskie nazwy ludowe to: „ziele Łaski Boskiej”, „pychawiec”, „bociani nosek”, „ żurawie noski”, „nosek chruścielowy”- nazwy pochodzą od jej nieprzyjemnego zapachu, niektórym kojarzącego się z pluskwami. Znany był już w starożytności. Stosowano go na rany i opuchlizny. Wiele osób kojarzy bodziszka cuchnącego z charakterystyczną rośliną doniczkową zwaną potocznie „anginką”, o specyficznym zapachu liści po potarciu. Bodziszek doceniany był od wieków w medycynie klasztornej i wschodniej. Czy w obecnych czasach warto wykorzystywać bodziszka, a jeśli tak to w jakim celu?

Bodziszek- właściwości:

Surowcem zielarskim, jakiego dostarcza bodziszek jest kwitnące ziele (Herba Geranii robertianii) suszone w zacienionym i przewiewnym miejscu. Bodziszek jest ceniony ze względu na zawartość garbników i olejku eterycznego. Surowiec zawie ra garbniki 5-14% (pochodne gloiloglukozy, elagotaniny), flawonoidy (rutozyd, hiperozyd, kwercetyna, izokwercytryna, glikozydy kemferolowe, astragalina, spiraeozyd), kwasy fenolowe (kwas galusowy, elagowy, kawowy, ferulowy), witamina C, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, maltol, geraniina (goryczka), olejek eteryczny (zawiera geraniol, cytronellol, linalol).

Wszystkie te związki bioaktywne sprawiają, że bodziszkowi przypisuje się właściwości:

przeciwzapalne
antyseptyczne
ściągające
przeciwkrwotoczne
przeciwwysiękowe
przeciwrodnikowe
antyoksydacyjne
przeciwnowotworowe
przeciwbiegunkowe
ochronne na miąższ wątroby i nerki

Bodziszek- na co pomoże i jak stosować?

Ziele bodziszka to remedium na choroby przewodu pokarmowego. Napar pity trzy razy dziennie skutecznie pomaga przy problemach z biegunką oraz nieżycie żołądka czy wrzodach. Wykazuje także działanie ochronne na miąższ wątroby i nerek, co jest wskazaniem do stosowania przy marskości oraz zapaleniu wątroby, a także przy stanach zapalnych nerek i pęcherza moczowego oraz kamicy moczowej. Bodziszek wykazuje potwierdzone naukowo działanie antyoksydacyjne. Dzięki silnemu hamowaniu namnażania wolnych rodników działa przeciwnowotworowo. Według badaczy posiada on także działanie obniżające poziom glukozy we krwi. Wykorzystywany może być więc wspomagająco przy leczeniu cukrzycy. Olejek przynosi ulgę w chorobach górnych dróg oddechowych jako środek do inhalacji, kąpieli, kompresów.

Napar może być stosowany także zewnętrznie do przemywania skóry, robienia okładów na skórę czy płukania jamy ustnej. Pomoże w leczeniu stłuczeń, ran naskórka, problemach skórnych, takich jak wypryski, trądzik, ropnie, czyraki, egzemy, łuszczycowe zapalenie stawów oraz w bielactwie.

Pomocny jest także w okulistyce jako herbatka do picia i okłady na oczy w nadmiernym łzawieniu, stanach zapalnych powiek i spojówek, zapaleniu białkówki, chorobach siatkówki.

W ginekologii stosowany jest w stanach zapalnych narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych jako płukanki, nasiadówki, irygacje, globulki z gęstym wyciągiem. Pomoże także w świądzie odbytu i hemoroidach jako czopki, lewatywy z odwaru i nasiadówki.

Jeśli idąc do lasu znajdziemy bodziszka, możemy rozetrzeć ziele w dłoniach i natrzeć skórę. Uchroni to nas przed ukąszeniami kleszczy i komarów. Także przy bólu ucha (anginie) warto włożyć do ucha pognieciony listek. Pomoże to szybciej uporać się z chorobą.

Jak przygotować napar z bodziszka?

Jedną czubatą łyżkę rozdrobnionego surowca na 1 szklankę wrzącej wody, parzyć zawsze pod przykryciem, stosować 3 szklanki naparu dziennie. Ponadto napar wykorzystać można do przemywania skóry, okładów, płukania jamy ustnej.

Jak przygotować odwar przy chorobach nowotworowych?

Cztery łyżki rozdrobnionego, świeżego ziela zalać 1 szklanką wody, gotować 10 minut, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 3 szklanki odwaru dziennie.

Jak przygotować maść z bodziszka?

Świeże kwiaty, owoce i liście bodziszka cuchnącego rozcierać lub zmiksować z tranem. Rany, owrzodzenia, wypryski, odleżyny pokrywać maścią 1-2 razy dziennie. Stosować też do opatrunków zamkniętych. Przechowywać w lodówce, maść można także zamrozić.

Bodziszek- przeciwwskazania:

Niektórzy ludzie mogą wykazywać uczulenie na bodziszka, dlatego zawsze warto wykonać testy uczuleniowe przed długotrwałym stosowaniem. Przeciwwskazaniem do stosowania mogą być także problemy z ciśnieniem krwi. Kobiety ciężarne i karmiące nie powinny stosować bodziszka inaczej jak tylko zewnętrznie.

Autorka: Monika Konieczny, pasjonatka ziół

Źródła:

  1. M. Mederska: „ Atlas roślin leczniczych”, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o.
  2. M. E. Senderski: „ Prawie wszystko o ziołach”, Podkowa Leśna
  3. dr H. Różański: „Geranium robertianum L.- bodziszek cuchnący (Ziele łaski Boskiej) jako antidiarrhoicum, adstringens et antiphlogisticum”
  4. dr H. Różański: „Bodziszek- Geranium i iglica- Erodium w praktycznej fitoterapii”
  5. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/czas-na-bodziszki
  6. https://edumed.com.pl/ziele-bodziszka-cuchnacego
  7. https://sekrety-zdrowia.org/bodziszek-cuchnacy-bodziszek-plamisty/
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł