×
PIĘCORNIK GĘSI. Leksykon ziół

Pięciornik– co to za zioło?

Pięciornik zwany również srebrnikiem należy do gatunku bylicy kłaczkowatej z rodziny różowatych. Wysokość maksymalna tej rośliny to 50cm. Jej charakterystyczną cechą są małe żółte kwiatki. Rośnie w większej części Europy z wyjątkiem jej południowych części oraz na większości obszarów Azji i Ameryki Północnej

W Polsce jest popularnym gatunkiem, możemy go zmaleć na wilgotnych terenach, łąkach, pastwiskach, nad brzegiem stawów, rzek i rowów oraz w pobliżu domów. Czas kwitnienia tej rośliny zamyka się w przedziale od maja do września. Często uważany jest za chwast.

Pięciornik – właściwości

Preparaty z tego ziela można stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Pięciornik ma bogate właściwości i dużą zawartość witaminy C, flawonoidów, garbników oraz kwasów organicznych. 

Działa:

  • Przeciwobrzękowo
  • Przeciwbiegunkowo
  • Ściągająco
  • Przeciwzapalnie
  • Moczopędnie
  • Przeciwkrwotocznie
  • Żółciopędnie
  • Antybakteryjnie

Pięciornik – na co pomoże i na co stosować?

Dzięki swoim właściwościom pięciornik ma wiele zastosowań.

Stosowany jest między innymi w zapobieganiu biegunkom, w leczeniu stanów zapalonych żołądka i jelit. Ponadto w problemach z dziąsłami (afty, pleśniawki) i gardłem (zapalenia). Swoje zastosowanie znajduje również w infekcjach i stanach zapalnych organów płciowych między innymi w hemoroidach czy przy nadmiernych krwawieniach podczas miesiączki. Przez swoje działanie ściągające pomagają w leczeniu zapalenia spojówek, czy walki z trądzikiem.

Pięciornik możemy stosować zewnętrznie jak i wewnętrznie. Spotkać go można w formie maści, naparów, nalewek, płukanek, odwarów.

Przeciwwskazania

Jak wiadomo każde zioło ma również przeciwwskazania. Zbyt długie stosowanie tego zioła, może spowodować zaparcia. Nie zaleca się stosować w przypadku owrzodzeń jelita grubego, czy przewlekłych biegunkach. Nie zapomnijmy tutaj również, że nie zaleca się stosowania tego zioła przez kobiety w ciąży, karmiące, czy przez dzieci.

Autorka: Katarzyna Tyc, pasjonatka ziołolecznictwa i natury.

Źródła:

  1. https://wylecz.to/ziola/pieciornik-gesi-wystepowanie-wlasciwosci-i-zastosowanie-lecznicze-przeciwwskazania/
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99ciornik_g%C4%99si
  3. https://www.recepta.pl/artykuly/pieciornik-wlasciwosci-masc-pieciornikowa-wyciag
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł