×
BAZYLIA - Historia, tradycja i nowoczesne zastosowania. Leksykon ziół

Rodzaj bazylia należy do rodziny wargowych – Labiatae. Obejmuje on 35 gatunków podstawowych. Najbardziej znanym gatunkiem jest bazylia pospolita (Ocimum Basilicum Linne). Jest to jednoroczna, wonna, miododajna roślina, która obecnie znajduje ogromne zastosowanie jako przyprawa.

Bazylia jest roślina ciepłolubną, wrażliwą na niskie temperatury. Lubi wilgotne podłoża i słoneczne stanowiska. Pochodzi z płd.-wsch. Azji i Afryki. Bazylię można uprawiać w ogrodzie, ale również w domu w doniczkach, nie lubi przesadzania. Do uprawy w domu polecane są szczególnie odmiany o czerwonych liściach. Należy systematycznie ścinać wierzchołki pędów, aby nie osłabiać rośliny kwitnieniem i zawiązywaniem owoców. Sadzonki będą się wówczas silnie krzewić. O jej hodowli w doniczkach wspomina już Syreniusz. Nazwa jest pochodzenia łacińskiego (basilicum – królewski) i greckiego (okimoin – pachnie).

Najwcześniej używano bazylię w Indiach- piszą o niej indyjskie „księgi objawione” Wedy. Była tam uważana za roślinę świętą, boską. Znali też bazylię Arabowie, Hebrajczycy, Rzymianie i Grecy. W krajach południowej Europy jest bardzo rozpowszechniona. Jest jedną z ulubionych przypraw we Włoszech, uprawia się ją też Hiszpanii, Francji, Ameryce.

W skład ziela bazylii wchodzą: olejek lotny o bogatym składzie (0,5-1,5%), dominują w nim eugenol, linalol, cyneol, estragol, geraniol -saponiny, flawonoidy, fitosterole, garbniki (5-6%), białka, tłuszcze, kwas rozmarynowy, trójterpeny.

Bazylia właściwości

Bazylia wykazuje działanie:

  • żółciopędne, pobudza też wydzielanie śliny, soku trzustkowego, jelitowego i żołądkowego bogatego w kwas solny i pepsynę
  • pobudza trawienie i przyswajanie składników pokarmowych
  • w dużych dawkach pierwotniakobójcze, fungistatyczne. przeciwpasożytnicze
  • antyseptyczne
  • pobudza krążenie limfy, zmniejsza obrzęki zastoinowe
  • zwiększa diurezę
  • pobudza układ krwionośny
  • ułatwia eliminację zalegającej wydzieliny z układu oddechowego
  • zwiększa laktację
  • łagodzi bolesne menstruacje, skurcze brzucha

Bazylia wskazania

Bazylię stosujemy przy przeziębieniach z nieżytem układu oddechowego. Poprawia trawienie i wydzielanie żółci, pomocna w zaparciach, wzdęciach, kolkach i atonii jelit. Połączona z bukwicą zwyczajną działa uspokajająco, likwidując pobudliwość nerwową, zmęczenie, depresję, niepokój i bezsenność. Wspomaga leczenie epilepsji, bólów migrenowych.

Olejek można wcierać przy reumatyzmie, urazach, dla poprawienia krążenie miejscowego, zmniejszenia bólu i obrzęku. Bazylia skutecznie leczy choroby dróg moczowych, przypadki bolesnego oddawania moczu i zapalenie nerek.

Do użytku zewnętrznego: jako odwar w leczeniu aft, stanach zapalnych skóry i przy ukąszeniu owadów. Kąpiel z dodatkiem naparu z bazylii jest nie tylko pachnąca, ale i wzmacniająca.

Bazylia posadzona w doniczce, ustawiona na parapecie, odstrasza muchy i inne owady.

Dawkowanie

Zaparzać 1 łyżkę świeżego lub suszonego surowca na szklankę wrzątku 3-4 razy dziennie. Przy problemach z układem oddechowym, chrypce, kaszlu, grypie, anginie 3-4 krople olejku w mleku lub miodzie

Bazylia w kuchni

To jedna z najpopularniejszych przypraw stosowanych w kuchniach całego świata. Jest podstawowym ziołem kuchni śródziemnomorskiej. Należy ja stosować pod koniec gotowania lub smażenia, aby nie traciła smaku. Liście bazylii lepiej rwać niż kroić nożem, wtedy zachowują aromat. Używamy jej do przyprawiania zup, sosów, sałatek, do drobiu, dziczyzny, ryb, twarogu jaj i koniecznie do dań z pomidorami. Jednym z przysmaków kuchni włoskiej jest sos genueński, w skład którego wchodzi bazylia, czosnek, majeranek, orzechy włoskie, oliwa, sos sojowy, parmezan,sól. Podaje się go do klusek ziemniaczanych, ale też do spaghetti. Każdy zna chyba pesto-do przygotowania którego potrzebujemy bazylię, oliwę, orzeszki piniowe, parmezan lub inny twardy ser.

Ciekawostka o bazylii: Według Pliniusza Starszego bazylia jest afrodyzjakiem.

Autor: Patrycja Rosicka

Źródła:
„Zioła -Nowa encyklopedia” dr Ewelina Pióro-Jabrucka
„Leksykon ziół” część 1 Łukasz Fiedoruk, Michał Mazik,Marcin Pastwa
„Ziółka i my” Irena Gumowska
„ Ziele bazylii – Herba Basilici jako przyprawa i lek” dr Henryk Różański

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł