×
Leksykon ziół- MACA poznaj jej właściwości

Maca to dwuletnia, pochodząca z Ameryki południowej, roślina korzeniowa o łacińskiej nazwie Lepidium meyenii Walpers, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae) występuje naturalnie w Andach środkowych na wysokości 3800-4500 m n.p.m..

Jest odporna na ciężkie warunki klimatyczne, potrafi znieść ekstremalne temperatury i silne wiatry. Roślina z wyglądu przypomina dużą rzodkiewkę lub pietruszkę, o liściach podobnych do marchwi. Korzeń występuje w różnych odmianach kolorystycznych, a najpopularniejsze z nich to żółta, czarna i czerwona. Różnice występują jedynie w kolorze skórki, wnętrze korzenia pozostaje kremowe i z tego powodu różnie odmiany macy nie będą się znacznie różniły od siebie kolorem.

Maca jest znana ludzkości od ponad 2000 lat. Najprawdopodobniej jako pierwsi uprawę rozpoczęli Inkowie na terenach obecnego Peru. Do Europy sprowadził ją kapitan de Soto około 1549 roku. Maca jest ceniona za jej właściwości adaptogenne oraz jest uznawana za afrodyzjak.

Maca – skład

Surowcem zielarskim jest korzeń macy zawierający 59% węglowodanów, 10,2% białka oraz 8,5% błonnika. Korzeń macy jest źródłem: niezbędnych aminokwasów takich jak: kwas asparaginowy i glutaminowy, seryna, glicyna, histydyna, alanina, treonina, tyrozyna, walina, fenyloalanina, metionina, leucyna, izoleucyna, lizyna, prolina oraz sarkozyna; kwasów tłuszczowych nienasyconych (55%) i nasyconych (40%) m.in.: kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, stearynowy; witamin z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, kobalamina), kwasu askorbinowego (wit. C), witaminy E oraz retinolu; minerałów takich jak: cynk, żelazo, miedź, magnez, potas, selen, mangan, bor i sód; sterole; glukozynolany; nienasycone kwasy tłuszczowe i ich amidy występujące jedynie w tej roślinie - makaeny i makamidy.

Maca – właściwości i zastosowanie

Układ nerwowy

  • Adaptogen

Maca jest rośliną adaptogenną, czyli wzmacniającą organizm i podnoszącą jego zdolności przystosowawcze do zmiennych warunków środowiska zewnętrznego. Dostarcza również do organizmu szereg związków, które są niezbędne w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego oraz psychicznego. Maca zwiększa wrażliwość na przeżycia traumatyczne, stosuje się ją przy stanach wyczerpania psychicznego, niepokoju, rozdrażnienia oraz podczas rekonwalescencji. Przy zespole chronicznego zmęczenia poprawia samopoczucie pacjentów.

  • Pamięć i zdolności poznawcze

Przyjmowanie korzenia maca powoduje stymulację powstawania nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi. Skutkiem jest szybsze przyswajanie wiedzy, łatwiejsze zapamiętywanie, a nawet wzrost inteligencji. Według naukowców, roślina pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu funkcji poznawczych, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Dzięki stymulacji mitochondriów, maca przeciwdziała rozwojowi takich chorób jak choroba Alzheimera oraz Parkinsona. Aby wzmocnić działanie, można połączyć korzeń maca z maczużnikiem (Cordyceps sinensis), ashwagandą (Withania somnifera), różeńcem (Rhodiola rosea) i żeń-szeniem (Panax ginseng).

Układ hormonalny

  • Testosteron

Maca stymuluje wzrost poziomu testosteronu, przyczyniając się do ograniczenia ryzyka wystąpienia przerostu gruczołu krokowego. Pomocne w profilaktyce chorób tego gruczołu są również antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i zmniejszają tym samym stan zapalny w organizmie człowieka.

  • Estrogen

Peruwiańczycy stosują korzeń w celu złagodzenia objawów menopauzy i miesiączki, przy zaburzeniach hormonalnych i nieregularnych menstruacjach. Badania kliniczne udowodniły, że przyjmowanie 3,5g ekstraktu maca dziennie przez kobiety w okresie postmenopauzalnym, powoduje zmniejszenie napadów lęku oraz depresji. Dodatkowo kobiety odczuwają mniejszą dysfunkcję seksualną.

  • Płodność

U mężczyzn maca wpływa korzystnie na przebieg spermatogenezy, zwiększa ilość produkowanych plemników oraz podnosi libido i skraca czas osiągnięcia erekcji (najlepiej sprawdzi się maca czarna). Prawdopodobnie roślina ta wpływa na pracę przysadki mózgowej regulując jej pracę i poziom hormonów płciowych. U kobiet natomiast wpływa na redukcję poziomu lęku oraz zmniejsza objawy depresji, skutkuje to ułatwieniem zajścia w ciążę. Na płodność największy wpływ ma maca żółta.

Libido

Dzięki regulacji i stabilizacji gospodarki hormonalnej, maca wzmaga aktywność seksualną u obu płci. Nazywana jest “peruwiańską viagrą” gdyż wzmaga produkcję testosteronu i estrogenu oraz poprawia ukrwienie narządów płciowych, nie powodując negatywnych skutków ubocznych. Aby wzmocnić działanie, można połączyć korzeń maca z damianą (Turnera diffusa), buzdygankiem naziemnym (Tribulus terrestris), żeń-szeniem (Panax ginseng).

Profilaktyka chorób zwyrodnieniowych

Podczas badań klinicznych zaobserwowano, że maca przeciwdziała osteoporozie u kobiet w okresie menopauzalnym oraz u tych, którym usunięto jajniki. Za ten stan rzeczy odpowiada korzystny wpływ korzenia na wzrost poziomu estrogenu. Przeciwdziała on również ubytkom w tkance chrzęstnej, sprawdzi się doskonale w profilaktyce stanów zapalnych stawów (w szczególności maca czerwona). Maca zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób serca oraz cukrzycy poprzez kontrolę profilu lipidowego i metabolizmu glukozy. Dzięki tym właściwościom jest to idealny produkt dla osób chcących zgubić nadprogramowe kilogramy.

Wydolność fizyczna

Maca często jest nazywana “naturalnym dopingiem”, dzięki wysokiej zawartości roślinnych steroli, wapnia i witaminy C jest doskonałym produktem dla osób chcących zwiększyć masę mięśniową. Natomiast wysoka zawartość węglowodanów i alkaloidów sprawia, że jest doskonałym źródłem energii. Maca poprawia kondycję mięśni, zwiększa wytrzymałość organizmu i pozwala na szybszą regenerację. Jest polecana dla osób aktywnie uprawiających sport oraz chcących przyjmować suplementy wspomagające syntezę testosteronu. Aby wzmocnić działanie, można połączyć korzeń maca z maczużnikiem (Cordyceps sinensis), ashwagandą (Withania somnifera), różeńcem (Rhodiola rosea) i żeń-szeniem (Panax ginseng).

Skóra

Dzięki regulacji poziomu hormonów oraz pracy gruczołów, maca doskonale nadaje się w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem oraz egzemą. Dodatkowo podczas przyjmowania korzenia maca, zaobserwowano wzrost produkcji kolagenu, szybszy wzrost włosów, zwiększoną tolerancję na światło oraz poprawę nawilżenia skóry.

Maca – przeciwwskazania

Korzeń maca jest uznawany za roślinę bezpieczną, przy spożywaniu zgodnie z zaleceniami nie występują działania niepożądane. Przy nadmiernym dawkowaniu możemy spodziewać się jedynie wzdęć. Macy nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa w tych przypadkach. Ze względu na zawartość jodu, zaleca się ostrożność u pacjentów z chorobami tarczycy. U osób z problemem bezsenności zaleca się ograniczenie spożycia ze względu na pobudzające właściwości rośliny. Ostrożność należy też zachować w przypadku osób leczących się na nadciśnienie. W tym przypadku może dochodzić do wzrostu ciśnienia krwi i obniżenia skuteczności leków.

Autor: Katarzyna Korczyńska-Bar Zielarka z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka życia.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł