×
TARCZYCA BAJKALSKA (Scutellaria baicalensis). Leksykon ziół

Tarczyca bajkalska - co to zioło?

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) jest niedużą byliną z rodziny Lamiaceae (jasnotowate). Pochodzi z rejonów wschodniej Syberii, Mongolii, Nadbajkala, Japonii i Chin. Kwiaty mają kolor fioletowy. Surowiec stanowi korzeń palowy barwy szaro-żółtej bądź jasno-brunatnej włóknisty, bez zapachu o gorzkawym smaku. Najlepiej pozyskiwać go z roślin minimum 4 letnich( wraz z wiekiem wzrasta zawartość substancji aktywnych). Tarczyca należy do roślin adaptogennych (zwiększa możliwości organizmu do przystosowania się do trudnych warunków, pomaga w stabilizacji nastroju, radzeniu sobie ze stresem, zwiększa możliwości uczenia się i zapamiętywania, wzmacnia układ odpornościowy).

Tarczyca bajkalska - substancje aktywne:

  • flawonoidy (dotychczas zidentyfikowano ponad 40 w tym: bajkalina, bajkaleina,wokonozyd, wogonina)
  • terpenoidy
  • olejki eteryczne
  • polisacharydy

Tarczyca bajkalska - właściwości lecznicze:

  • wspomaga wszelkie procesy przeciwzapalne
  • działa antyoksydacyjnie, pomaga w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji przez długie lata
  • poprawia pracę układu krążenia
  • kontroluje profil lipidowy krwi
  • poprawia nastrój
  • działa przeciwalergicznie, przeciwastmatycznie, przeciwmiażdżycowo, przeciwdrgawkowo,
  • posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe

Tarczyca bajkalska - na co pomoże?

Ze względu na właściwości przeciwzapalne, a zarazem niską toksyczność, może być podawana przez dłuższy czas, nie tylko w fazie ostrej, ale również w przewlekłych stanach. Zmniejsza obrzęki i ból przy artretyzmie.

Bajkalina, bajkaleina i wogonina hamują przepuszczalność naczynek kapilarnych, mogą więc zmniejszyć obrzęki kończyn dolnych przy słabym krążeniu, redukować wybroczyny i żylaki, poprawiać krążenie np. w retinopatii cukrzycowej. Może być stosowana w tachykardii i zapaleniu mięśnia sercowego.

Nalewka z korzenia wykazuje silne działanie uspokajające. Wspomaga leczenie nerwicy uogólnionej, nerwic z objawami wzmożonej pobudliwości ruchowej i bezsenności. Ze względu na działanie przeciwdrgawkowe jest możliwość stosowania surowca w epilepsji i stanach histerycznych. Przeprowadzone badania potwierdziły działanie przeciwwirusowe w stosunku do EBV-Ea(Epstein-Barra), odpowiedzialnego np.; za mononukleozę czy chłoniaka Burkitta, wirusa grypy, a nawet HIV-1.

Silną aktywność wykazuje ekstrakt w stosunku do bakterii Gram+. Hamuje wzrost Vibrio como, Staphylococcus Aureus, bakterii patogennych jamy ustnej, dyfteryty, pneumokoków, Escherichia Coli. Autorzy polscy potwierdzili aktywność przeciwgrzybiczą wobec patogennych drożdżaków( Candida Albicans, Aspergillus fumigatus i Geotrichum candidum( powodują aspergillozy i geotrychozy płuc i oskrzeli).

Wyciągi z korzenia działają ochronnie na wątrobę, wspierają procesy trawienia, dzięki zwiększeniu wydzielania żółci. Flawonoidy zawarte w korzeniu hamują reduktazę aldozową, zalecane są więc w leczeniu cukrzycy.

Tarczyca bajkalska reguluje miesiączki i zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe. W kosmetyce wykorzystywane są zdolności rośliny do wydłużania telomerów, co wpływa na właściwości odmładzające.

Przeciwwskazania:

Nie powinno się stosować u kobiet w ciąży, karmiących i dzieci. Ostrożnie u osób z niskim ciśnieniem i cierpiących na hiperglikemię.

Autorka: Patrycja Rosicka

Źródła:
Medycyna dawna i współczesna -Dr Henryk Różański
Tarczyca bajkalska- Prof. dr hab. Eliza Lamer- Zarawska

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł